گرافیک هنرهای تجسمی

سوالاتی که نباید از طراح گرافیک بپرسید – قسمت اول

طراحی در محیط کار می‌تواند بسیار سخت باشد. اگر با طراحان به گفتگو بنشینید مشکلات بسیاری از محیط کار خود بر می‌شمارند. یکی از مسائلی که اکثر طراحان با آن برخورد می‌کنند مشکلات ارتباط دیگر بخش‌های شرکت و یا مشتری‌ها است. شاید ارتباط با طراح گرافیک از دیگر طراحان کمی‌ سخت‌تر باشد. آنها اصطلاح‌های طراحی مخصوص به خود و نرم‌افزارهای تخصصی دارند و ممکن است شما هیچ نظری درباره معانی و یا عملکرد آنها نداشته باشید. بنابراین اگر با این طراحان کار می‌کنید بهتر است بدانید چه سوالاتی بپرسید که پروژه شما پیش برود و محصولی که همه از آن راضی هستند خلق شود. و چه سوالاتی نپرسید که منجر به توقف پروژه و یا پیشبرد آن با فرضیات نادرست شود. در هزارویک‌بوم در چهار قسمت با بیست سوالی که یک طراح گرافیک آرزو می‌کند کاش نمی‌شنید، آشنا می‌شوید. این اولین گام در جهت آسان‌سازی طراحی در محیط شرکت و سازمانی است.

به طراح گرافیک نگویید:

١. «با اینکه ما هنوز درخواست را کامل نکرده‌ایم، می‌توانید یک طراحی اولیه داشته باشید؟»

how-to-speak-like-your-graphic-designer

چرا؟ اغلب می‌بینید و می‌شنوید که متخصصین کار و تجارت عقیده دارند «محتوا شاه کار و در الویت است.» یک طراحی باید حول محتوا ساخته شود و نه برعکس. نمایش دادن محتوا به بهترین شکل و در مفیدترین حالت بسیار کارآمدتر از حالتی است که می‌خواهیم تمام پیام و محتوا را در یک طراحی آماده به صورت فشرده جا دهیم. به علاوه برگشتن و تلاش برای تطبیق طراحی با محتوای ارائه شده برای طراح بسیار وقت‌گیر است و زمان شما و شرکت شما برای تغییرات مفید و خلاقانه روی طرح را از بین خواهد برد. دفعه بعد نسخه درخواست و محتوای مورد نظر خود را تا جایی که می‌توانید نزدیک به نسخه نهایی آماده کنید و پس از آن از طراح خود بخواهید شروع به کار کند. این برای هر دو طرف بهتر و مفیدتر خواهد بود.

٢. «آیا می‌توانید یک کار سریع برای من انجام دهید؟»

Time-Management

چرا؟ آیا مطمئن هستید که کار سریع خواهد بود؟ آیا ایده‌ای از مسائلی که درگیر آن خواهید شد دارید؟ طراح شما بسیار خوشحال خواهد شد که دائم در حال انجام کارهای سریع و متفاوت باشد اما از شما ممنون خواهد شد اگر شما به سوالی که درباره زمان انجام کار می‌پرسید توجه بیشتری نشان دهید و کمی‌ منصفانه‌تر آن سوال را مطرح کنید. اینکه کاری را تنها یک تغییر سریع بنامید عادلانه نیست چرا که شما نمی‌دانید چه چیزهایی باید تغییر کند تا تحول مدنظر شما در طرح رخ دهد. یک طراح گرافیک معمولا زمان را به خوبی تخمین می‌زند و اگر از او بپرسید به شما خواهد گفت کار شما چه اندازه زمان خواهد برد.

٣. «آیا می‌توانید آن را در فرمتی قرار دهید که بتوانیم آن را ویرایش کنیم؟»

FB0280501-F

چرا؟ اگر شما یک فایل قابل ویرایش بخواهید به این معنی است که باید در وهله اول نرم افزارهای مخصوص طراحی را تهیه کنید و در وهله دوم این خطر را بپذیرید که به علت نداشتن دانش کافی از اصول طراحی، پروژه‌ای که ماهرانه و بادقت زیاد خلق شده است را به بدترین شکل ممکن تغییر دهید. اگر یک طراحی حرفه‌ای می‌خواهید اما فکر می‌کنید لازم است به طور مرتب ویرایش شود و تغییر کند، باید توجه کنید که فضایی با امکان خودتان-انجام-دهید (DIY: Do-It-Yourself) در اختیار داشته باشید. این گونه نرم‌افزارها و یا وبسایت‌ها الگوها و مدل‌های پیش‌ساخته‌ای که توسط طراحان گرافیک حرفه‌ای خلق شده‌اند در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید تغییراتی که می‌خواهید بدون به خطر افتادن کیفیت طراحی، اعمال کنید.

۴. «آیا می‌توانید نسخه‌های متفاوت زیادی انجام دهید؟ فکر می‌کنم زمانی که طرح را ببینم متوجه شوم چه چیزی می‌خواهم.»

Gios-Logos2-01

چرا؟ فرض کنیم شما یک کت شلوار با دوخت سفارشی و قیمت بسیار بالا خریداری کرده‌اید. آیا به خیاط می‌گویید: «ممکن است برای من شش کت شلوار برای من بدوزی؟ من همه را می‌پوشم و یکی را انتخاب می‌کنم و فقط برای همان یک دست پول پرداخت خواهم کرد.» البته که این کار را نمی‌کنید. تنها به این دلیل که طراحی گرافیک بیشتر یک کار دیجیتالی است تا یک محصول فیزیکی و قابل لمس، نباید تصور شود کار طراح گرافیک زمان و توجه کمتری نیاز دارد. اگر شما همان ابتدای کار زمانی اختصاص دهید و جزییات مناسبی از آنچه در ذهن خود دارید در اختیار طراح قرار دهید، فرآیند طراحی آرام و با تنش کمتری برای خودتان و طراح ایجاد خواهید کرد. اطلاعاتی که در اختیار طراح قرار می‌دهید می‌تواند شامل گروه مخاطبان مورد نظر، کلمات یا عناصری که ترجیح می‌دهید و پیامی‌ که می‌خواهید انتقال دهید باشد.

۵. «می‌توانید آن را فوتوشاپ کنید؟»

photo_effect

چرا؟ مسلم است که فوتوشاپ و دیگر نرم‌افزارهای پیشرفته طراحی می‌توانند کارهای جالب توجهی انجام دهند اما قادر به انجام همه کارها نیستند. گاهی اوقات طراح گرافیک درخواست‌هایی دریافت می‌کند که از لحاظ فنی غیرممکن هستند. اگر شما می‌توانید کاری را انجام دهید به این معنی نیست که لزوما باید انجامش دهید. برخی از جلوه‌های بیش از اندازه و عجیب و غریب که امکان‌پذیر هم هستند، از دیدگاه طراحی انتخاب‌های خوبی محسوب نمی‌شوند. برخی انتخاب‌های فوتوشاپی اثر عکس و مخربی روی طراحی شما خواهند داشت. از طراح خود انتقادات سازنده بخواهید. مطمئن باشید او به شما خواهد گفت چه چیزی برای طرح شما مناسب است و چه چیزی طرح شما را ناموفق خواهد کرد.

 

 

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]