بنا و نما دکوراسیون معماری

نگاهی به اهمیت معماری کتابخانه و برندگان AIA

کتابخانه‌های عمومی از بزرگترین ابداعات بشر عصر مدرن هستند. محیطی برای دسترسی رایگان و برابر شهروندان، به دانش و قدم گذاردن در راه روشنگری. اکنون پس از حدود ۲۰۰ سال، کتابخانه‌ها از نقطه‌نظر طراحی و معماری نیز در حال تغییر هستند. همین مساله دستمایهٔ برگزاری مسابقات Library Building Awards از سوی AIA (انستیتو معماری آمریکا) شده است.

در طول تاریخ، حاکمان دستور احداث ساختمان‌هایی همچون کلیساها و معابد را به نام خود صادر می‌کردند. اما از اواسط قرن ۱۹ میلادی، کتابخانه‌ها به عنوان میراثی برتر، مطرح شدند. کتابخانه‌ها در طول این دوره به نمادهایی برای هزاران نفر در سراسر دنیا تبدیل شدند. امروزه کتابخانه‌ها مانند مکان‌های مقدس محلی برای سکوت و تمرکز به حساب می‌آیند. همین مساله این مکان‌ها را از جنبه معماری مورد توجه قرار داده است. و برندگان جایزه AIA نشان داده‌اند که معماری چگونه می‌تواند به اهمیت مکانی فرهنگی مانند یک کتابخانه، بیافزاید.

Ryerson University Student Learning Centre

Ryerson University Student Learning Centre

برای مثال در طراحی مرکز آموزشی Ryerson در تورنتو با فضاهای آموزشی مشترک و فضاهایی برای نشستن و مطالعه از ساختمان‌های یونانی الهام گرفته شده است. استفاده از رنگ‌های خاص و ایجاد فضاهای نیمه‌خصوصی از مولفه‌های برجستهٔ این بنا به حساب می‌آید. همین مساله در خصوص کتابخانهٔ عمومی Billings در ایالت مونتانای آمریکا هم تا حدود زیادی صدق می‌کند.

Billings Public Library

Billings Public Library

ساختمان کتابخانه‌ها با تغییر مخاطبان و مراجعان، دستخوش تغییر می‌شود. این مساله چالشی مهم برای معماران است که در کنار مرمت ساختمان‌های قدیمی کتابخانه‌ها، آنها با دوره‌ها و مراجعان جدید سازگار کنند. در این میان نباید اضافه کردن زیرساخت‌های تکنولوژیک را نیز نادیده گرفت.

در این رابطه، مورد مهم کتابخانه عمومی Renton ایالت واشنگتن که در سال ۱۹۶۶ توسط مجموعه Miller Hull بازسازی و مرمت شد، نمونه‌ای خوب است. مجری طرح، در کنار استفاده از سازه‌های پیش‌ساختهٔ بتنی، باید تغییرات ساختاری اتاقی کوچک را برای ترمیم سیم‌کشی نیز در نظر می‌گرفت.

Renton

Renton

در نمونه‌ای دیگر، کتابخانه عمومی لورنس در ایالت کانزاس توسط Gould Evans تغییراتی به خود دید که از جمله آنها ایجاد اتاق‌های مطالعه بیشتر در اطراف سالن اصلی، اتاقی برای بازی بچه‌ها و محلی برای نوشیدن قهوه در نظر گرفته شد که پس از بازگشایی با افزایش ۵۵ درصدی استقبال مردم مواجه شد.

Lawrence Public Library

Lawrence Public Library

نهایتا همه این طرح‌ها برای استمرار فرهنگ سکوت در کتابخانه‌ها پیاده می‌شوند. اما کسی چه می‌داند؟ شاید در آینده استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل واقعیت مجازی (Virtual Reality) در کتابخانه‌ها عادی شود.

تصاویری از کتابخانه‌های برنده در مسابقه AIA را در اسلایدشوی زیر مشاهده کنید.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]