عکاسی

۸ دلیل برا آنکه عاشق عکاسی با نوردهی طولانی شوید

عکاسی با نوردهی طولانی نوعی از عکاسی محسوب می‌شود که در آن با باز گذاشتن شاتر برای مدتی مشخص و نسبتا طولانی، تصاویری جالب می‌توان ثبت کرد. با اینکه این نوع عکاسی معمول نیست اما اگر شروع کنید، عاشق آن می‌شود. 

اولین گام در عکاسی با نوردهی طولانی یا لانگ اکسپوژر داشتن یک فیلتر ND خوب است؛ این فیلتر به شما کمک می‌کند که مواقعی که نور محیط نسبتا زیاد است، نور بیش از اندازه به دوربین وار نشود.

فیلترهای خوب زیادی در بازار وجود دارند که با کمی جستجو و با توجه به بودجه‌تان، می‌توانید یکی را انتخاب و تهیه کنید. یک نوع از این فیلتر‌ها ‌به صورت پیچی روی لنز بسته می‌شوند. نوعی دیگر که به شکل مربع هستند با گیره‌ای خاصر جلوی دوربین قرار داده می‌شوند.

فیلتر‌‌های ‌ND بر اساس میزانی از نوری که مسدود می‌کنند، طبقه بندی می‌شوند. معمول‌ترین آنها، فیلتر ND ۱۰ است. نکته حائز اهمیت این است که این فیلترها تاثیری بر رنگ تصویر ندارند. البته این موضوع با کیفیت فیلتر نسبت مستقیم دارد. در فیلتر‌های ارزان قیمت چنین اتفاقی ممکن است رخ دهد. اگر تصمیم‌تان برای عکاسی با نوردهی طولانی جدی است، بهتر از به اندازه‌ای هزینه کنید که بعدا پشیمان نشوید.

screw-in-and-drop-in-filters-600x401_1001boom

بیشتر بخوانید:

۱- حالت مخملی و حرکت آب را به تصویر بکشید

یکی از عکس‌های پرطرفدار عکاسی با نوردهی طولانی، ثبت حرکت آب است. این آب می‌تواند آب رودخانه، دریا یا اقیانوس باشد. اگر حرکت آب کم باشد، بعد از گرفتن عکس، یک سطح صاف در تصویر ثبت خواهد شد.

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-daveysbag_1001boom

هنگام عکاسی از آب‌هایی که جریان حرکت بالایی دارند تصاویر به حالت مخملی ثبت می‌شوند که حرکت آب را نشان می‌دهد. این حالت را می‌توان از حرکت موج‌های دریا و حرکت آب از لابه‌لای سنگ‌ها ایجاد کرد.

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-taggertycascades_1001boom

گزینه دیگری که بین عکاسان محبوب است، آبشارها هستند. برای ثبت حرکت آب در آبشار بهتر است از فیلتر ND استفاده کنید تا آب حالت مخملی بیشتر و نرمتری داشته باشد.

۲- ایجاد ابرهای محو

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-melbourne_1001boom

در عکاسی از بناها یکی از روش‌های جذب مخاطب استفاده از نوردهی طولانی برای ثبت حرکت ابرها است. این عکس‌ها طوری به نظر می‌آیند که گویی سوژه در زمان گم شده است. با بلور شدن ابر‌ها بنا بیشتر به چشم می‌آید.

۳- حذف وجود افراد در تصویر

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-youngandjacksonscorner_1001boom

یکی از مشکلات عکاسی در سطح شهر وجود افراد درحال حرکت و اغلب از جلوی سوژه است. با استفاده از نوردهی طولانی و فیلتر مناسب، می‌توان تصاویر تمیزتری ثبت کرد.

باز ماندن شاتر برای چند ثانیه باعث می‌شود فضاهای خالی نمایان شود. البته این کار به میزان شلوغی هم بستگی دارد. اگر تعداد نفرات کم باشد شاید هیچ یکی از آنان در تصویر نیفتند، اما در شلوغی ثبت حرکت افراد زیبایی بیشتری به تصویر اضافه می‌کند.

۴- سکوت را به تصویر بکشید

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-bourkestmall_1001boom

وجود هرگونه وسیله نقلیه داخل تصویر صدای آن را دز ذهن بیینده تداعی می‌کند. با نوردهی بیشتر، تصویر از وجود هرگونه ماشین یا موتور خالی می‌شود. بنابرین آن سکوتی که عکاس در نظر دارد را می‌تواند به مخاطب منتقل کند.

۵- با نوردهی طولانی مدت، یک عکس معمولای را جذاب‌تر کنید

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-eurekatower_1001boom

در تمام شهرهای دنیا مکان‌هایی وجود دارند که اکثر عکاس‌ها از آنجا عکس ‌گرفته‌اند. با داشتن یک فیلتر ND و سه پایه می‌توان تصاویر متفاوت‌تری ثبت کرد. خلاقیت به خرج دهید و کاری متفاوت انجام دهید.

۶- گذر زمان در طبیعت را به تصویر بکشید

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-banyuleflats_1001boom

با ثبت حرکت ابرها از روی مناظر می‌تواند گذر زمان را تصویر به مخاطب منتقل کنید. در این حال ببینده حس می‌کند نه یک لحظه، بلکه چند دقیقه‌ای است که به آن تصویر می‌نگرد. نوردهی طولانی دستتان را در تعیین میزان این زمان باز می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:

۷- تصاویر می‌توانند سورئال با یک پرسپکتیو متفاوت دیده شوند

LeanneCole-7reasons2lovelongexposures-dragonshead_1001boom

از ملزومات عکاسی با نوردهی طولانی قرار دادن دوربین روی سه‌ پایه و نصب فیلتر ND مناسب است؛ اما تا وقتی که تصویر ثبت شده را مشاهده نکنید، هنوز نمی‌دانید چه چیزی حاصل شده است. تصویر ثبت شده می‌تواند کاملا متمایز با آنچه که چشم عادی قادر به تماشای آن در محیط اطراف است، باشد.

۸-  عکاسی از شب

عکاسی شب به شما فرصت عکاسی بدون فیلتر را فراهم می‌کند. در شب می‌توانید هر اندازه که بخواهید شاتر را باز بگذارید. حرکت ابرها یا حرکت ستاره‌ها با گذشت زمان به زیبایی ثبت خواهند شد.

نوردهی طولانی
این‌ها بخشی از دلایلی بودند که نشان دهند عکاسی با نوردهی طولانی یا شاتر باز می‌توانند در عین زیبا بودن متفاوت باشد. اگر تجربه‌ای متفاوت از این کار دارید با ما و بقیه خوانندگان هزار و یک بوم به اشتراک بگذارید.

14

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]