گرافیک هنرهای تجسمی

لوگوی جدید اینستاگرام

یکی از آشناترین و محبوب‌ترین لوگوهای اپلیکیشن‌هایی که روزمره مورد استفاده بسیاری قرار می‌گرفت، دیگر وجود ندارد: لوگوی اپلیکیشن اینستاگرام. تغییر بسیار بزرگی که در لوگوی جدید اینستاگرام به وجود آمد کاربران بسیاری را شگفت‌زده کرد. 

این نرم‌افزار به اشتراک‌گذاری عکس که متعلق به فیسبوک است، آیکون اپلیکیشن‌های iOS و اندروید خود را روز چهارشنبه هفته گذشته به طراحی جدید، فلت و چند رنگ تغییر داد. آیکون اپلیکیشن‌های دیگر اینستاگرام یعنی لی‌اوت،‌ هایپرلپس و بوم‌رنگ نیز با تغییرات مشابهی به روزرسانی شده‌اند.

در طراح جدید لوگوی اینستاگرام، دوربین پولوراید با رنگین کمانی پررنگ و روشن‌تر جایگزین شده و نمایی مینیمال به آیکون بخشیده است. هرچند هنوز بسیاری این تغییر را نپذیرفته‌اند.

instagram-logos-1001boom

طبق گفته سرپرست طراحی اینستاگرام، ایان اسپالتر (Ian Spalter)، دلیل این تغییر بزرگ هم جهت شدن با علاقه و نظر کاربران برنامه بود. او اعتقاد داشت لوگوی اولیه اینستاگرام بازتاب دقیقی از اهداف اپلیکیشن نبود و می‌توانست بهتر باشد.

علاوه بر لوگو، کمپانی تغییرات بصری دیگری هم روی این اپلیکیشن اعمال کرده است. طراحی سیاه و سفید مسطح‌تر برای محیط اینستاگرام در ماه گذشته به iOS و اندروید راه یافته بود.

در این طراحی جدید محیط اینستاگرام رنگ‌های کمتری به کار رفته است. همه چیز در اینستاگرام در حال حاضر سیاه و سفید است و آیکون نوتیفیکیشن از نارنجی به قرمز تغییر رنگ داده است.

2

تیم اینستاگرام دلیل این تغییر را تاکید بر عکس‌ها و فیلم‌های کاربران عنوان کرده است. به گفته آنها با این طراحی جدید توجه روی محتوای صفحات کاربران است نه خود اپلیکیشن. اسپالتر می‌گوید: «در حالی که لوگوی جدید اینستاگرام یک درگاه رنگی به اپلیکیشن اینستاگرام است، ما معتقدیم رنگ‌های محیط این برنامه باید از عکس‌ها و فیلم‌های کاربران تامین شود.»

به علاوه این کمپانی، دیگر آیکون‌های این برنامه – آیکون‌های صفحه اصلی، جستجو، فعالیت و پروفایل – را نیز تغییر داده است. همان طور که انتظار می‌رفت کاربران اینستاگرام نسبت به این تغییرات واکنش‌های شدیدی نشان دادند. برخی از کاربران قدیمی‌ این اپلیکیشن با این تغییر به راحتی کنار آمدند اما این در حالی است که دیگر کاربران این طراحی جدید را زیر سوال بردند.

با وجود اینکه بروز مقاومت نسبت به چنین تغییر بزرگی اجتناب‌ناپذیر است اما عده زیادی معتقد بودند لوگوی قبلی بیش از حد قدیمی‌ و از رده خارج شده بود. لوگوی قدیمی‌ اینستاگرام یادآور دورانی بود که در اپ استور همه چیز نمایی از واقعیت داشت و آیکون‌ها مانند مشابه خود در دنیای واقعی با روش اسکیوکورفیک (skeuomorphic) طراحی می‌شدند.

طراحی لوگوی جدید اینستاگرام یک فرآیند مستقیم و با هدف تغییر لوگو نبوده است. به گفته اسپالتر در ابتدا قرار بود لوگوی قبلی اصلاح و به لوگوی مسطح (فلت) تبدیل شود و این کار اواخر تابستان سال گذشته آغاز شد. (البته این نوعی اعتراف محسوب می‌شود. زیرا زمانی که در آگوست سال گذشته بسیاری از شرکت‌ها به تغییر لوگوی خود به لوگوی فلت روی آوردند، اینستاگرام اعلام کرد که قصد طراحی دوباره لوگوی خود را ندارد.) اما در میانه راه متوجه شدند که لوگو به تغییرات بیشتری نیاز دارد. زیرا نسخه فلت لوگوی قبلی دارای وزن بصری لوگوی اصلی نبود. تنها مزیت روش اسکیوکورفیک که بر نسخه‌های اولیه iOS حاکم بود، استحکام و عمق بخشیدن به آیکون بود. این روش باعث می‌شد آیکون‌ها ملموس‌تر به نظر برسند اما در پیکسل‌ها و وزن بصری ضعیف بودند. بنابراین تیم تمرکز خود را به رنگین کمان موجود در لوگوی قبل معطوف کرد و آن را برجسته‌تر و روشن‌تر از نسخه قبل طراحی کرد با این هدف که گرما و انرژی را القا کند.

در نهایت، آیکون دوربین و شکل آن به نحوی تغییر یافت که لوگوی جدید اینستاگرام نیز در نگاه اول دوربین را تداعی می‌کند و طرحی اساسی و پایه‌ای برای سال‌های آتی است.

5

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]