گرافیک هنرهای تجسمی

طراحی لوگوی جدید اینستاگرام و نظر طراح قدیمی آن

گفتیم که در حال حاضر افراد بسیاری خواهان بازگشت لوگوی «سابق» این اپلیکیشن هستند، زیرا از طراحی لوگوی جدید اینستاگرام ناراضی هستند. اما باید بپذیریم که لوگوی قبلی اینستاگرام که دوربین مربعی با یک رنگین کمان باریک بود، لوگوی اصلی نبود.

پیش از اینکه اینستاگرام لوگوی آیکونی داشته باشد، طراحی که برای این اپلیکیشن ارائه شده بود بیشتر شبیه یک دوربین واقعی بود. این طراحی توسط کوین سیستروم (Kevin Systrom)، مدیرعامل اینستاگرام، انجام گرفته بود. در سال ٢٠١١ سیستروم بیان کرد دلیل تغییر لوگوی اینستاگرام این است که لوگوی قبلی هیچ ارتباطی با این اپلیکیشن نداشت. سیستروم به سراغ طراح و عکاس، کول رایس (Cole Rise) رفت تا به کمک او طراحی لوگوی جدید اینستاگرام در سال ٢٠١٠ انجام پذیرد.

old-instagram-icon

اما این همه داستان نیست. در اینجا صحبت‌هایی از کول رایس پس از تغییر لوگوی اینستاگرام نقل می‌کنیم. فارغ از اینکه تغییر طراحی خودش برایش کمی‌ تلخ و ناراحت‌کننده بود، به نظرش لوگوی جدید فوق‌العاده است.

رایس می‌گوید: «من شیفته طراحی لوگوی جدید اینستاگرام شده‌ام. من مینیمالیسم را دوست دارم. شکل سفید رنگ که استخوان‌بندی اصلی طرح جدید را تشکیل می‌دهد و جدای از رنگ‌هایی که پشت سر آن قرار دارد، بسیار زیباست. به نظر من این طرح می‌تواند زمان زیادی ماندگار و بدون نیاز به تغییر باقی بماند.»

رایس بیان می‌کند روبرت پدبری (Robert Padbury) یکی از سازنده‌های آیکون جدید، از دوستان او است. پدبری از اعضای طراحی پروژه‌های تغییر طراحی بزرگی همچون Uber و تغییر طراحی اپل در iOS7 بوده است. رایس معتقد است اگر کسی بتواند این به روزرسانی را انجام دهد، آن فرد روبرت است.

طراحی قدیمی‌ رایس مربوط به زمانی می‌شود که اپلیکیشن تقریبا جدید بود. سیستروم و مایک کریگر به طور رسمی‌ اینستاگرام را در اپ‌استور ارائه کرده بودند.

طراحی لوگوی جدید اینستاگرام

رایس می‌گوید: «من به دو دوست و همکارم که یک سرویس اشتراک‌گذاری عکس راه‌اندازی کرده بودند کمک کردم. فکر می‌کنم این دو نفر باهوش‌ترین افراد در دنیا هستند. من به عنوان یک عکاس از ظهور اپلیکیشنی مانند اینستاگرام واقعا هیجان‌زده بودم.»

در اکتبر ٢٠١٠، زمانی که اپلیکیشن آماده رونمایی بود، اپل تمایل داشت اینستاگرام را در بخش featured قرار دهد. اما یک مشکل مهم وجود داشت: لوگوی اصلی که توسط خود سیستروم طراحی شده بود و شکل تغییر یافته‌ای از یک دوربین پولاروید واقعی OneStep بود، از طراحی یک برند تجاری استفاده کرده بود و این قابل قبول نبود. بنابراین لوگو باید تغییر می‌کرد. سیستروم با رایس تماس گرفت و رایس یک آیکون دوربین مانند برای اپلیکیشن طراحی کرد.

رایس می‌گوید: «سیتروم با من تماس گرفت و توضیح داد به دلیل قوانین مربوط به استفاده از برند تجاری، آیکون فعلی قابل استفاده نیست. او پرسید آیا می‌توانیم آیکونی که در گذشته طراحی کرده‌ای از تو خریداری کنیم؟ به آیکونی اشاره داشت که من با الهام از دوربین هشت میلیمتری Bell & Howell که متعلق به دهه ۵٠ بود، طراحی کرده بودم.»

shot_1276198421

آیکون قابل استفاده بود. اگرچه رایس، کسی که سال‌هاست خودش نیز اپلیکیشن‌هایی طراحی می‌کند، برای یکی از استارآپ‌هایش آن آیکون را طراحی کرده بود. با این وجود به سیستروم گفت که ممکن است بتواند طراحی را به چیزی که برای اینستاگرام مناسب باشد تغییر دهد. سیستروم به او یک ساعت وقت داد. رایس به محل کارش رفت و پس از ۴۵ دقیقه لوگوی اینستاگرام خلق شد. لوگویی که آن روز رایس برای سیستروم ارسال کرد با کمی‌ تغییرات تبدیل به لوگویی شد که ما برای چندین سال به آن عادت داشتیم. رایس لوگو را با نظر سیستروم تغییر می‌داد و جزییاتی مانند اثر نور از بالا و نمایش جزییات اتاقی در لنز دوربین به طراحی اضافه شد. آخرین نسخه از آیکون رایس در سال ٢٠١١ در نسخه ٢.٠ اینستاگرام رونمایی شد.

instagram_icon

به گفته رایس آنها برای شوخی پشت لوگو را نیز طراحی کرده بودند و به نظرشان طرح جالبی از آب در آمده بود.

4e0814e08b68475b8c7978b7d9b70dfb

اگرچه رایس به طراحی لوگوی جدید اینستاگرام علاقه‌مند است؛ اما در توییتر اعتراض زیادی به این تغییر، به خصوص در خصوص رنگ و شیب، صورت گرفته است. او این واکنش را یک عملکرد استاندارد و معمول نسبت به تغییرات محصولات و شرکت‌های بزرگ می‌داند: «این اتفاق بعد از تغییر طراحی Uber نیز رخ داد. مردم واکنش منفی نشان دادند اما پس از مدتی همه احساس خوبی به طراحی جدید داشتند. تغییر ممکن است سخت باشد و مردم باید خود را با آن تطبیق دهند. اما من فکر می‌کنم زمانی که مردم به دیدن این لوگو در لیست اپلیکیشن‌های خود عادت کنند، متوجه می‌شوند که آن را دوست دارند.»

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]