ابزارها عکاسی

چه زمان از فلاش در عکاسی استفاده کنیم؟

اگر شما با ساختار و عملکرد فلاش دوربین عکاسی به خوبی آشنا شده باشید، می‌توانید در مورد زمان و نحوه استفاده از آن برای به دست آوردن بهترین نتیجه تصمیم گیری کنید. اما اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید نباید از فلاش در عکاسی استفاده کرد، حتما این مطلب را بخوانید تا از تاثیری که فلاش در عکس ایجاد می‌کند، بهتر آگاه شوید. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی این نکته بپردازیم که چه زمانی باید از فلاش استفاده کنید و در مطلب بعدی به زمان‌هایی که نباید از فلاش استفاده کنیم خواهیم پرداخت.

چه وقت‌هایی از فلاش در عکاسی استفاده کنیم؟

۱. در محیط‌های سربسته

قبلا گفتیم که می‌توانید در محیط سربسته مانند خانه‌تان و تنها با استفاده از نور طبیعی عکاسی کنید و نتیجه خوبی به دست آورید. اما اینبار می‌خواهیم به شما بگوییم که اگر در چنین محیط‌هایی به نور طبیعی دسترسی نداشتید چطور از فلاش استفاده کنید.

پیش از هر چیزی پیشنهاد می‌کنیم که از فلاش اکسترنال یا خارجی برای عکاسی استفاده کنید و نور آن را به دیوار یا سقف بتابانید تا تصویر طبیعی‌تری ثبت کنید. همراستا بودن نور فلاش و لنز باعث می‌شود تا عکس شما بسیار مسطح و بی‌روح به نظر برسد. بهتر است که فلاش روی دوربین نباشد و نور ار از کنار به سوژه بتاباند.

استفاده از فلاش در عکاسی در محیط سربسته

درباره فلاش‌های اکسترنال به زودی مطلبی آموزشی و جامع در هزارویک بوم منتشر خواهیم کرد.

۲. استفاده از فلاش در عکاسی در نور روز و فضای سرباز

با توجه به نکاتی که پیشتر درباره عکاسی در نور روز گفته بودیم، شاید چنین بنظر برسد که این نوع عکاسی نیازی به فلاش ندارد؛ در حالیکه استفاده از فلاش در این سبک از عکاسی، می‌تواند جلوه‌ای متفاوت به تصویر شما ببخشد.

در این نوع عکاسی، فلاش مانند دومین منبع نوری عمل می‌کند و جاهایی از سوژه که به دلیل نحوه قرارگیری نسبت به آفتاب تاریک‌تر به نظر می‌رسند را روشن‌تر می‌کند.

Christmas-Day-1189-1001boom

۳. عکاسی در شب برای داشتن افکت‌های جالب

عکاسی در شب جذابیت‌های بسیاری دارد و این حس را به شما می‌دهد که بر یک بوم سیاه هر تصویری که می‌خواهید به کمک نور و رنگ شکل دهید. استفاده از فلاش در عکاسی شب می‌تواند به این تصویرسازی کمک خوبی کند.

استفاده از فلاش در عکاسی با تکنیک لانگ اکسپوژر و باقی گذاشتن رد عکس در تصویر یکی از همان جلوه‌هایی‌ست که صحبتش را کردیم. در تصویر زیر ببینید چطور با استفاده از فلاش روی دیوار ساختمان نورهایی نقاشی شده‌اند. به این کار نقاشی با نور نیز گفته می‌شود.

L-654-1001boom

۴. فریز کردن حرکت

یک قابلیت خوبی که استفاده از فلاش در عکاسی برای شما به ارمغان می‌آورد این است که می‌توانید حرکت را در زمان متوقف کنید. این کار بخصوص زمان‌هایی که شما در نور کم عکاسی می‌کنید کارآیی خوبی دارد. در چنین زمان‌هایی نمی‌توانید سرعت شاتر را خیلی کم کنید (زیرا لرزش دست به تار شدن عکس می‌انجامد) و محیط هم تاریک است پس نیاز به فلاش دارید.

freeze_motion-1001boom

 

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]