طراحی خودرو طراحی صنعتی

چگونه طراح خودرو شویم: مصاحبه شغلی

پیش از این در سری مقالات لوسیانو بُوِه (Luciano Bove)، طراح خودرو ایتالیایی، مطالبی در مورد نحوه شروع تحصیل در رشته دیزاین، تبدیل اشتیاق خود به یک حرفه و نکاتی برای گذراندن دوره‌های آموزشی خواندید و با نحوه درخواست شغل آشنا شدید. روز مصاحبه شغلی می‌تواند زمان خوبی برای ارائه توانایی‌های به دست آمده در این مدت باشد و نتیجه آن آینده شغلی مناسبی را برایتان رقم بزند.

111

اگر خود را جای مصاحبه‌کننده قرار دهید شاید به نظرتان برسد که استخدام یک متقاضی جدید روندی ساده است، چند رزومه خوب را انتخاب می‌کنید و بعد از مصاحبه شغلی مناسب‌ترین فرد را برمی‌گزینید؛ اما در واقع این کار به همین سادگی نیست. استخدام باید با احساس رضایت و قدردانی هر دو طرف و بر اساس خصوصیاتی مشخص انجام شود، همچنین با انعقاد قرارداد حد و مرزهای قانونی برای هر دو طرف تعریف شود.

بنابراین بیندیشید که چگونه می‌توانید تصمیم‌گیری و انتخاب را برای مصاحبه‌کننده آسان کنید؟ چطور می‌توانید آنها را متقاعد سازید که بهترین گزینه برای این شغل هستید؟ پورتفولیو شما از پنجاه درصد مسیر عبور کرده و حالا همه چیز به خودتان بستگی دارد.

زمان مصاحبه

222

زمانی که به مصاحبه دعوت می‌شوید بهتر است از قبل خود را آماده سازید. همان‌طور که پیش از این در مورد پورتفولیو توضیح دادیم، موارد زیادی وجود دارد که با انجام دادن آنها می‌توانید قبل از نشان دادن کارهایتان به دیگران مطمئن شوید که آنها در بهترین حالت ممکن ارائه می‌شوند، روند مصاحبه نیز دقیقا به همین شکل است.

اگرچه محیطی که در آن مصاحبه انجام می‌شود ناآشنا و اغلب استرس‌زا است اما سعی کنید خود همیشگی‌تان باشید و تحت تاثیر محیط قرار نگیرید، در این صورت می‌توانید به بهترین شکل ممکن پورتفولیو خود را برای مصاحبه‌کنندگان ارائه کنید و اشتیاق خود برای فعالیت در این حرفه را به آنها نشان دهید. البته به یاد داشته باشید که باید جو مناسبی را به وجود آورید پس سنجیده و حرفه‌ای عمل کنید.

لحظه ورود به اتاق مصاحبه اولین فرصت متقاضی برای جلب نظر مصاحبه‌کنندگان است. دیزاینرها علاقه دارند با افراد مشتاق، سرزنده و آماده ملاقات کنند. از طرف دیگر داشتن آرامش و رعایت ادب خصوصیات تاثیرگذاری هستند. وجود چنین ویژگی‌هایی در شخص می‌تواند او را حرفه‌ای و متمایز نشان دهد.

هنر برقراری ارتباط

333

بخش عمده‌ای از برقراری ارتباط مربوط به زبان بدن است. ممکن است تحت تاثیر شرایط رسمی مصاحبه حرکت‌هایتان کند شود یا برعکس برای خارج شدن از این حالت حرکت‌های اضافه انجام دهید. روش مناسب برای مسلط شدن بر شرایط این است که چند بار نحوه ارائه را در منزل تمرین کنید و از روند آن فیلم بگیرید. در این صورت می‌توانید حرکات خود را بررسی و اصلاح کنید تا برای روز مصاحبه آماده باشید.

همین شرایط برای صدا و نحوه صحبت کردن نیز وجود دارد، ممکن است تُن صدا آنقدر پایین باشد که مصاحبه کننده صحبت‌هایتان را نشنود و یا برعکس بیش از حد بلند باشد. ارتباط کلامی کلید یک ارائه خوب است. موضوع صحبت خود را از مصاحبه‌کننده دریافت کنید، اجازه دهید اول آنها سوالات خود را بپرسند سپس با دقت و اجمالی پاسخ دهید، نکته مهم مفید و مختصر بودن پاسخ‌ها است.

اگر شما هم سوالی داشته باشید پرسیدن آن خوب است اما زمان مناسبی را برای آن انتخاب کنید. این کار نشان می‌دهد که خود را وارد بحث کرده‌اید و می‌دانید چگونه با افرادی که قبلا ملاقات نکرده‌اید وارد گفتگو شوید.

تا مدت‌ها پیش، انتخاب لباس برای روز مصاحبه اهمیت زیادی داشت و می‌توان گفت نکته‌ای ضروری به شمار می‌رفت اما امروزه این موضوع برای دیزاینرها کمی تغییر یافته است. هرچند ممکن است فردی از بخش منابع انسانی در جلسه مصاحبه شما حضور داشته باشد اما این افراد بیشتر مواردی همچون نحوه صحبت کردن شما و مناسب بودنتان با شرایط شرکت را بررسی می‌کنند. انتخاب لباس مناسب می‌تواند تاثیر مثبتی بر نظر نماینده بخش منابع انسانی شرکت داشته باشد.

با رعایت موارد گفته شده می‌توانید از آماده بودن خود برای روز مصاحبه و انتخاب شدنتان برای یک شغل حرفه‌ای‌ در زمینه دیزاین خودرو مطمئن باشید.

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]