گرافیک هنرهای تجسمی

سوالاتی که نباید از طراح گرافیک بپرسید – قسمت دوم

طراحی در محیط کار می‌تواند بسیار سخت باشد. اگر با طراحان به گفتگو بنشینید مشکلات بسیاری از محیط کار خود بر می‌شمارند. یکی از مسائلی که اکثر طراحان با آن برخورد می‌کنند مشکلات ارتباط دیگر بخش‌های شرکت و یا مشتری‌ها است. شاید ارتباط با طراح گرافیک از دیگر طراحان کمی‌ سخت‌تر باشد. آنها اصطلاح‌های طراحی مخصوص به خود و نرم‌افزارهای تخصصی دارند و ممکن است شما هیچ نظری درباره معانی و یا عملکرد آنها نداشته باشید. بنابراین اگر با این طراحان کار می‌کنید بهتر است بدانید چه سوالاتی بپرسید که پروژه شما پیش برود و محصولی که همه از آن راضی هستند خلق شود. و چه سوالاتی نپرسید که منجر به توقف پروژه و یا پیشبرد آن با فرضیات نادرست شود. در قسمت اول با پنج سوال آشنا شدید. در این مطلب با پنج سوال دیگری که نباید از طراحان گرافیک بپرسید آشنا می‌شوید.

به طراح گرافیک نگویید:

۶. «می‌توانم یک تغییر دیگر داشته باشم؟ قول می‌دهم آخرین تغییر باشد.»

125ab9c

چرا؟ هم شما و هم طراح شما، هر دو می‌دانید که به احتمال زیاد تغییرات دیگری نیز باز هم وجود خواهد داشت. به علاوه تا همین حالا هم شما درخواست تغییرات متعددی روی طراحی داشته‌اید. بنابراین بهتر است در این باره صادق باشید و با لحنی مودبانه و پوزش‌طلبانه چیزی شبیه این بگویید: «متاسفم که دائم وقت شما را می‌گیرم اما من می‌خواهم تغییر دیگری را در طراحی اعمال کنید. آیا می‌توانید این {کلمه/ فونت/ شکل / رنگ} را تغییر دهید؟ در زمان ارائه صورت وضعیت زمان اضافی برای انجام این کار را نیز لحاظ کنید.»

طراحان گرافیک افراد خوش قولی هستند. گرچه آنها در هر حالتی به شما کمک می‌کنند تا تمام نیازهای شما در طراحی لحاظ شود، بسیار خرسند خواهند شد اگر بدانند شما برای وقت آنها ارزش قائل هستید. بنابراین دفعه بعد سعی کنید فهرستی از تغییراتی که مدنظر دارید تهیه کنید و همه آنها را با هم در اختیار طراح قرار دهید تا همه تغییرات را به یکباره اعمال کند. این کار به نفع هر دو شما خواهد بود.

٧. «می‌توانید طراحی انجام دهید که دقیقا شبیه کار طراح دیگر (ذکر نام طراح) باشد؟»

carrier-ford-logos

چرا؟ علاوه بر موارد مربوط به حقوق کپی‌رایت (و امکان پیگردهای قانونی) این حرف از لحاظ اخلاقی صحیح نیست. هیچ طراحی نباید موافق با کپی کردن کامل کار هنرمند دیگری باشد و شما هم نباید چنین انتظاری از آنها داشته باشید. در عوض سعی کنید توضیح دهید چه مشخصه خاصی از آن طرح را می‌پسندید و از طراح خود بخواهید طرح خود را با الهام از آن طراحی و با استفاده از همان عناصر مانند رنگ زمینه، طرح اولیه و یا انتخاب فونت و غیره، انجام دهد.

٨. «آیا می‌توانید از این عکس که آن را در اینترنت پیدا کرده‌ام استفاده کنید؟»

graphicdesignpnt

چرا؟ مراجعه به گوگل و دیگر موتورهای جستجو برای پیدا کردن عکس‌ها می‌تواند از راه‌های متفاوتی اثر مخربی برای شما داشته باشد. برای مثال مانند مورد قبل، ممکن است شما برای استفاده از یک عکس دارای کپی‌رایت درگیر مسائل قانونی شوید. به علاوه ممکن است عکس به دلیل رزولوشن پایین برای طراحی شما مناسب نباشد. شما می‌توانید از سایت‌هایی که عکس‌های با کیفیت را به فروش می‌گذارند و یا آنها را رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند استفاده کنید. در این سایت‌ها معمولا ذکر شده است که آیا عکس دارای اجازه برای استفاده تجاری و یا شخصی هست یا خیر.

٩. «آیا می‌توانید این کار را تا فردا انجام دهید؟»

8143919353_b5c6fb1f12_b

چرا؟ طراحی گرافیک یک فرآیند ثابت نیست که با چند کلیک انجام شود و به اتمام برسد. هر پروژه فرآیند و نیازمندی‌های زمانی مخصوص به خود را دارد. اگر بخواهیم صادقانه در این خصوص صحبت کنیم باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که برخی از طرح‌ها را می توان در یک روز طراحی و تکمیل کرد. این در حالی است که طرح‌هایی نیز وجود دارند که زمان بیشتری می‌برند. زمان کار کاملا به پروژه و فرآیند خلاقیت طراح بستگی دارد. اگر علاقه‌مند به استخدام طراح گرافیک هستید در همان ابتدای کار او را در جریان محدودیت‌های زمانی خود قرار دهید و از او بخواهید تخمین واقع‌گرایانه‌ای از زمان طراحی به شما بدهد.

١٠. «کسی را می‌شناسم که با نصف این قیمت کار را انجام می‌دهد. آیا می‌توانید قیمت را پایین بیاورید؟»

طراح گرافیک

چرا؟ طراح گرافیک کار خود را با در نظر گرفتن مولفه‌های متعددی قیمت‌گذاری می کند: جغرافیا، هزینه‌های زندگی، روش، مهارت، تجربه و بسیاری موارد دیگر. هر طراح گرافیک توانایی‌ها و قدرت‌های متفاوتی برای ارائه دارد و هیچ فرمول مشخصی برای اینکه بخواهیم قیمت اعلام شده را مقایسه کنیم یا آن را خوب بدانیم وجود ندارد. به طور معمول بهتر است برای خود مشخص کنید چه مشخصاتی در یک طراح برای شما مهم‌تر و ارزشمندتر است؟ سرعت؟ کیفیت؟ اصالت؟ شهرت؟ شخصیت؟ این به این مفهوم نیت که شما نباید بر سر قیمت مذاکره کنید. اما اینکه در همان برخورد اول قیمتی بسیار پایین‌تر از حد نرمال به او پیشنهاد دهید و انتظار یک کار با همان کیفیت قیمت بالا را نیز داشته باشید، منطقی به نظر نمی‌رسد. با این کار طراح گرافیک از شما فراری خواهد شد و حس می‌کند مورد بی‌احترامی قرار گرفته است.

 

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]