ابزارها عکاسی

چه زمانی از فلاش دوربین برای عکاسی استفاده نکنیم؟

در مطلب قبل گفتیم که استفاده از فلاش دوربین در چه مکان‌ها و زمان‌هایی پیشنهاد می‌شود؛ حال در این مطلب می‌خواهیم به بررسی شرایطی بپردازیم که بهتر است در فلاش دوربین برای عکاسی استفاده نکنیم.

چه زمان‌هایی از فلاش دوربین برای عکاسی استفاده نکنیم؟

۱. مراسم بزرگ

حتما شما هم دیده‌اید در مراسمی همچون کنسرت‌ها، تئاترها و جاهای مشابه افراد سعی می‌کنند در حالی که ۳۰ متر از سکو فاصله دارند، با استفاده از فلاش دوربین و در حالیکه نور محیط کم و نامناسب است، عکس بگیرند.

IMG_4219-1001boom

این کار بی‌فایده است؛ زیرا نور فلاش نهایت تا ۳ الی ۵ متر جلوتر را روشن می‌کند و هرگز به فاصله‌ای که مدنظر عکاس‌هاست نمی‌رسد. در چنین شرایطی بهترین کار است است که تنظیم‌های دوربین را بطور دستی انجام دهید و از امکانات دوربین نظیر ISO آن بهره بگیرید.

۲. عکاسی صریح (نامحسوس – Candid photography)

در عکاسی صریح و یا کندید، عکس به طور غیررسمی و بدون اطلاع سوژه از آن گرفته شود، بدون آنکه شخص ژست و حالت خاصی گرفته باشد. مانند آنچه در عکاسی خیابانی یا عکاسی خبری رخ می‌دهد.

rslack_trump5-1001boom

اگر می‌خواهید توجه سوژه را به خود جلب نکنید، اولین نکته خاموش کردن فلاش دوربین است. برای چنین عمس‌هایی دریچه دیافراگم را بازتر کنید و مقدار ایزو را افزایش دهید. مثلا ۴۰۰ مقدار مناسبی برای ایزو به نظر می‌رسد. باز کردن دریچه دیافراگم، با کم کردن عمق میدان فوکوس عکس روی سوژه را نیر بیشتر کرده و به آن جذابیت بیشتری می‌بخشد.

۳. عکاسی در شب

در مطلب قبل گفتیم که اگر می‌خواهید به تصویرتان جلوه‌های ویژه‌ای ببخشید از فلاش استفاده کنید. اما در سایر موارد بهتر است فلاش دوربین را خاموش کنید. فراموش نکنید که برای این منظور لازم است دوربین را از حالت خودکار خارج کرده و تنظیمات مربوطه را دستی انجام دهید.

IMG_41421-1001boom

استفاده نکردن از فلاش دوربین برای عکاسی در شب به کمک سه‌پایه و تنظیمات دستی نورسنجی دوربین نتیجه بهتری می‌دهد.

۴. عکاسی در نور روز در فضای باز

بله باز هم در مطلب قبل گفتیم که در نور روز از فلاش استفاده کنید، اما چنین پیشنهادی برای عکاسی در همه شرایط و از همه سوژه‌ها نبود. حتی می‌توان گفت که در بیشتر موارد عکاسی بیرون از خانه در نور روز نیازی به فلاش ندارد. مثلا اگر سوژه‌ای دارید که می‌تواند تکان بخورد و جابجا شود یا شما می‌توانید نسبت به سوژه جابجا شوید و شرایط نوری مناسب‌تری را بدست آورید بدون آنکه از کیفیت عکس بکاهید، پس اصلا نباید از فلاش دوربین استفاده کنید.

فلاش دوربین برای عکاسی

5

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]