عکاسی عکاسی با موبایل

عکاسی پرتره با موبایل – نکته‌هایی از حرفه‌ای‌ها

هرسال در مسابقات عکاسی با موبایل، افراد بسیاری شرکت می‌کنند. آلفرد پلیر (Alfred Pleyer) یکی از شرکت‌کنندگان مسابقه در بخش عکاسی پرتره با موبایل بود که توجه بسیاری از داوران را به خود جلب کرد. این عکاس اتریشی با ۳۰ سال سابقه عکاسی به کمک یک تلفن هوشمند عکس‌هایی ثبت کرده که در مسابقات بسیاری او را در زمره بهترین‌ها قرار داد.

در این مطلب می‌خواهیم نکته‌هایی را از قول وی نقل کنیم که به شما کمک می‌کند با کمک تلفن هوشمند خود عکس‌های پرتره بهتری ثبت کنید.

پرتره با موبایل

“Waiting in Pushkar, India” by Alfred Pleyer

خودش می‌گوید اگر قدیم‌ترها کسی به من می‌گفت که من به زودی با تلفن هوشمند عکاسی می‌کنم، قطعا به او می‌خندیدم! حالا با توجه به پیشرفت‌های تلفن‌های هوشمند و بهتر شدن کیفیت دوربین‌ها به این فکر می‌کنم که دوربین و همه تجهیزاتم را بفروشم و همه عکس‌هایم را با موبایل ثبت کنم.

Reading_Pushkar-1001boom

عکس پرتره با موبایل – عکاس آلفرد پلیر

اما ۶ نکته‌ای که او برای گرفتن عکس پرتره با موبایل به علاقمندان این سبک عکاسی پیشنهاد می‌کند به قرار زیر است:

۱. لنز موبایل خود را تمیز نگه دارید

شکی نیست که این نکته واضح است و اما گاهی فراموش می‌شود. لنز موبایل هم مانند لنز دوربین باید مرتب از گرد و غبار و چربی پاکسازی شود.

۲. از زوم دیجیتال استفاده نکنید

وقتی با تلفن هوشمند عکاسی می‌کنید از پاهایتان برای زوم کردن استفاده کنید. استفاده از زوم دیحیتال نمی‌تواند آن کیفیت مطلوبی که انتظار دارید را به شما بدهد.

۳. سعی کنید عکس سیاه و سفید بگیرید

عکس سیاه و سفید باعث می‌شود توجه بیشتری به حس و حال صورت سوژه جلب و ترکیب‌بندی عکس شود.

Jama_masjid-1001boom

۴. با سوژه ارتباط برقرار کنید

سعی کنید با سوژه تعامل داشته باشید؛ این کار باعث می‌شود سوژه‌های شما در عکس طبیعی‌تر به نظر برسد.

۵. روزهای ابری عکاسی کنید

در روزهای آفتابی عکس پرنره نگیرید. در مطلبی که پیشتر اشاره کردیم، گفتیم می‌توانید برای آنکه سایه‌ ناشی از نور آفتاب در عکاسی پرنره از صورت سوژه شما پاک شود، از فلاش دوربین استفاده کنید. اما در عکاسی پرتره با مویایل امکان استفاده از فلاش ندارید؛ پس بهترین کار این است که در روزهایی که نور آفتاب شدید است از این سبک عکاسی صرفنظر کنید.

۶. از پس‌زمینه غافل نشوید

به پس زمینه عکستان فکر کنید و فراموش نکنید که دوربین موبایل نمی‌تواند سوژه را از پس‌زمینه تفکیک دهد. برای این منظور دو راهکار دارید:۱. اطمینان حاصل کنید که سوژه شما در پس‌زمینه ساده‌ای قرار گرفته است. ۲. تمام قاب تصویر را از سوژه پر کنید.

Smoking_Pushkar-1001boom

9

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]