ابزارها عکاسی

سه لنز که هر عکاسی باید داشته باشد

بسیاری از عکاس‌های تازه کار این سوال برایشان وجود دارد که چه لنزی باید بخرند؟ در جواب این سوال باید گفت که لنزهای بسیاری وجود دارند که پاسخگوی نیاز عکاس‌ها در شرایط متفاوت باشند و همانطور که پیشتر در هزارویک بوم در تعریف لنزها و کارآیی انواع آنها نکاتی را مطرح کرده بودیم، تصمیم گیری برای انتخاب لنز بر اساس نیاز و اهداف عکاس تغییر می‌کند:

اما شاید بتوان گفت که سه لنز برای عموم عکاس‌ها کارآمد هستند: لنز زوم برای عموما کارها: (۵۰-۱۸)، لنز تله (۷۰-۲۰۰) و لنز ماکرو. هر سه این‌ها را می‌توانید برای هر نوع دوربین دیجیتال در بازار به راحتی پیدا کنید.

لنز زوم برای عکاسی عمومی

Sigma_582_306_18_50mm_f_2_8_EX_DC_518483-1001boom

این احتمالا همان لنزی است که بیشتر از سایرین در عکاسی‌ها همراه شماست. برای دوربین‌های APS-C، هر چیزی در بازه ۱۸-۵۰ مطلوب است. برای دوربین‌های ۳۵ میلیمتری، یک لنز ۲۴-۷۰ میلیمتری کار را راه می‌اندازد. معمولا این لنزها همراه با دوربین دیجیتال به عنوان لنز کیت به فروش می‌رسند اما چنانچه حق انتخاب کارید سعی کنید لنزی انتخاب کنید که به اندازه کافی سریع باشد (در صورت امکان با عدد اف ۲.۸ ثابت!). این انتخاب کنترل بهتری بر عمق میدان برای شما بدست می‌دهد.

بیشترین کاربرد این قبیل لنزها زمانی‌ست که به قصد عکاسی از خانه خارج  می‌شوید اما سوژه و هدف خاصی را دنبال نمی‌کنید. با این انتخاب امکان عکاسی از اجسام در دوردست یا زوم روی سوژه‌های نزدیک را تا حد قابل قبولی در اخیتار خواهید داشت.

لنزهای ماکرو

نکته مهم و کارآمد لنزهای ماکرو امکان بزرگنمایی ۱:۱ آنهاست. لنزی ۵۰ میلیمتری با عدد ۲.۸ به اندازه کافی کوچک و سبک است و می‌توانید آن را همیشه همراه با خودتان در کیف دوربین حمل کنید. چنین لنزی یک ابزار عالی برای عکاسی پرتره است. عکسی واضح با عمق میدان کم، دقیقا همان قابلیت‌هایی‌ست که لنزتان برای عکس پرتره باید دارا باشد.

لنز ماکرو

همچنین اگر لازم باشد که از محصول (جواهرات، غذا و …) عکاسی کنید، به چنین لنزی حتما نیاز پیدا خواهید کرد؛ زیرا نمایش جزئیاتی که در چنین سبک عکاسی نیاز دارید با لنزهای غیر ماکرو به دست نمی‌آید.

لنز تله

حداقل ویژگی‌هایی که این قبیل لنزها باید داشته باشند، گستره ۷۰-۲۰۰ میلیمتر و حداقل بازی دریچه دیافراگم f.4 است. بزرگنر بودن دریچه دیافراگم در عکاسی از سوژه‌های متحرک، مانند پرندگان، ورزشکاران، اتومبیل‌ها نتیجه بهنری به دست می‌دهد.

canon70to200l-1001boom

22

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]