نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «ودوتا» و «استافج» در نقاشی

در دنیای نقاشی کلمات ناآشنای بسیاری وجود دارد که ممکن است در مقالات و کتاب‌های هنری به آنها برخورد کنید. ندانستن معنی صحیح این کلمات، ممکن است یک فرد معمولی دوستدار هنر را بسیار گیج کند. با بخش بزرگی از اصطلاح‌های نقاشی به مرور و در قالب مطالب متنوع در سایت هزارویک‌بوم آشنا خواهید شد. این بار که به موزه هنر بروید این کلمات را بهتر درک خواهید کرد. در این مطلب به تعریف دو اصطلاح «ودوتا» و «استافج» که مربوط به نقاشی‌های منظره هستند، می‌پردازیم.

ودوتا یا نما (Veduta)

ودوتا

ودوتا در نقاشی این گونه تعریف می‌شود: تصاویر بزرگ شده و با جزییات دقیق و واقعی از مناظر هر شهر یا هر منظره و چشم‌اندازی هستند. این نوع نقاشی‌ها زیرمجموعه‌ای از نقاشی‌های منظره (Landscape) محسوب می‌شوند.

نقاشی‌های ودوتا بیشتر بر صحت و واقعی بودن تاکید دارند. در این نقاشی‌ها بر خلاف نقاشی‌های خیال، هیچ عنصر تخیلی یا فانتزی در منظره مشاهده نمی‌شود. در «ودوتا» اصل بر این است که واقعی‌ترین حالت یک منظره با جزییاتی درست به تصویر کشیده شود. به همین دلیل اغلب این نقاشی‌ها به عکس شباهت دارند با این تفاوت که عکس منظره با رنگ‌ها و  قلم‌مو روی بوم با زحمتی بسیار بیشتر از فشار دادن دکمه دوربین، گرفته شده است.

نقاشی‌های ودوتا بیشتر از آنچه تصور کنید حائز اهمیت هستند. تغییر یک منظره و به تصویر کشیدن آن به روش شخصی بسیار ساده‌تر از نقاشی همان منظره به سبک ودوتا است. زیرا منتقدان منظره واقعی و مکان واقعی را می‌شناسند و می‌توانند به راحتی نقاشی را مقایسه کنند. در این حالت پیدا کردن اشتباهاتی در جزییات و اندازه‌ها بسیار آسان‌تر و محتمل‌تر است. در حالی که وقتی نقاش به سلیقه خودش جزییات را تغییر می‌دهد، می‌تواند هر اشتباهی را اعمال روش شخصی‌اش جلوه دهد. بنابراین کشیدن یک نقاشی ودوتا نیاز به دقت و توجه به جزییات و همچنین مهارت در طراحی و نقاشی دارد.

استافج (Staffage)

استافج عناصر جانبی و فرعی موجود در هر نقاشی هستند.

A-landscape-by-Albert-Zimmermann

در نقاشی بالا آیا زنی که در میان درختان در حال راه رفتن است مشاهده می‌کنید؟ ایده اصلی و تاکید نقاشی زیبایی منظره است. اما برای اضافه کردن اثری از انسان و یا برای نشان دادن اینکه در اطراف انسان‌هایی زندگی می‌کنند این زن به نقاشی اضافه شده است که عنصر بسیار کوچکی در کل نقاشی محسوب می‌شود اما تفاوت زیادی ایجاد کرده است. بدون این زن ممکن بود منظره بسیار خالی به نظر برسد. به این زن در نقاشی استافج می‌گویند.

استافج می‌تواند هرچیزی باشد. یک شخص یا بقایای یک اثر تاریخی. این عناصر مادامی که مرکز توجه و سوژه اصلی در نقاشی نباشند استافج محسوب می‌شوند. جزییاتی که به نقاشی اضافه می‌شوند می‌توانند جهت و نوع فکر ما را به کل تغییر دهند.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]