بنا و نما تاریخچه معماری

معماری رنسانس

رنساس یک واژه فرانسوی به معنای تولد دوباره است و معماری رنسانس تولد دوباره سبک کلاسیک و نوزایی عناصر معماری روم و یونان باستان به حساب می‌آید. رنسانس، یک تحول ۳۰۰ ساله ‌است که در سال‌ ۱۳۰۰ از فلورانس ایتالیا شروع شد و در عرض سه قرن در سراسر اروپا انتشار و در انگلستان پایان یافت.

بر خلاف قرون وسطی، در این دوره، کلیسا و تفکرات مذهبی کنار می‌روند و پیشرفت‌های عظیمی از تمام جهات در اروپا اتفاق می‌افتد. از مشخصه‌های رنسانس می‌توان به انسان گرایی، فردگرایی، خردگرایی و اصلاحات دینی اشاره کرد.

انسان گرایی بدان معنا که انسان ملاک و معیار همه چیز است. در معماری این دوره می‌بینیم که تناسبات و ابعادها بسیار انسان گرایانه‌‌تر از دوره قبل (گوتیک) است. فردگرایی به این جهت که بالا رفتن توجه به استعدادهای فردی و مسئولیت فردی در قبال تصمیم‌ گیری‌ها را دراین دوره می‌توان دید. علاوه بر این در این دوره هنرمند و اثر هنری به نام هنرمند دارای ارزش می‌شود. خردگرائی بدین معنی که همه چیز بر پایه معیارهای عقلانی و منطقی بوده و از نظر ریاضی تعریف پذیر است، و اصلاحات دینی بدین منظور که تکیه جامعه بر کلیسا و مسائل دینی در دوران رنسانس به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

به طور کلی رنسانس به سه قسمت رنسانس آغازین، رنسانس میانی و رنسانس متاخر تقسیم می‌شود.

در رنسانس آغازین هنر شاهد اسطوره زدایی و تقدس زدایی از چهره قدیسان و شخصیت‌های کلیسایی بود. در رنسانس میانی انقلابی در معماری رخ داد ودر رنسانس متاخر نگاه آرمان گرایانه و الهی به تصاویر به جای واقعیت گرایی محض، جایگزین شد.

فیلیپو برونلسکی (Filippo Brunelleschi) معمار و مجسمه‌سازی است که نام او را همیشه در کنار معماری رنسانس (رنسانس میانی) می‌بینیم. او کار خود را با پیکرتراشی شروع کرد و پس از آن به معماری روی آورد. پرسپکتیو یا ژرف‌نمایی در معماری از دستآوردهای برونلسکی در دوره رنسانس است. از دیگر معماران بسیار معروف این دوره می‌توان به آلبرتی، برامانته و میکل‌آنژ اشاره کرد.

در آثار مهم برونلسکی می‌توان از گنبد معروف سانتا ماریا دل فیوره (Santa maria del fiore) شهر فلورانس نام برد. قطر این گنبد ۴۲ مترمربع است و بدون هیچ گونه تکیه گاهی برپا شده است. نکته جالب توجه دیگر، دو پوسته‌ای بودن گنبد است که بین این دو پوسته‌ پله‌ای برای دسترسی به طبقات بالا تعبیه شده. برخی از مورخان گنبد این بنا را بزرگترین گنبد آجری جهان می‌دانند.

cathedral_santa_maria_del_fiore_in_florence-wide-1001boom

گنبد آجری کلیسای سانتا ماریا دل فیوره در فلورانس از نمونه‌های برجسته معماری رنسانس

کلیسای سن لورنزو شهر فلورانس، یکی دیگر از آثار معروف معماری رنسانس از کارهای برونلسکی و قدیمی‌ترین کلیسای این شهر است. دیوارهای سفید، ستون‌ها و طاق‌های خاکستری را در طراحی داخلی با رویکرد رنسانس این کلیسا می‌توان دید.

Slide1321-1001boom

لئون باتیستا آلبرتی دیگر معمار معروف دوره رنسانس است، امروزه از «کتاب معماری» نوشته شده توسط آلبرتی از کتاب مقدس دوره رنسانس نام می‌برند. علاقه شدید وی به هندسه و نسبت‌ها در آثار او دیده می‌شود. کلیسای جامع سنت آندره در شهر منتوا (Mantova) ایتالیا، از آثار برجسته آلبرتی است. کلیسا با آجر ساخته شده و با گچ رنگ شده است. تناسبات انسان‌گرایانه این کلیسا نسبت به کلیساهای دوره قبل از رنساس کاملا به چشم می‌آید.

Slide1019-1001boom

دوناتو برامانته (Donato Bramante)، دیگر معمار رنسانس (رنسانس متاخر) بود که در اواخر این دوره سبک منریسم یا شیوه‌ گرایی را وارد رنسانس کرد. شخصیت منریسم، خلاف شفافیت و هماهنگی که در آغاز رنسانس دیده میشد، پیچیده و تازه بود. کلیسای سانتو ماریا پروسو (santa maria presso san satiro) در میلان اثر معروف این معمار است. تزیینات، نقاشی‌ها و طلاکاری‌های این کلیسا در نوع خود بی‌نظیرند.

معماری رنسانس

 

12

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]