طراحی صنعتی طراحی محصول

نمادهای طراحی محصول در قرن بیستم – قسمت اول

برخلاف جنبش‌های قرن نوزدهم که فرم و ظاهر محصولات اهمیت زیادی داشتند، در قرن بیستم تمرکز بر عملکرد و کارایی محصولات بیش از هر زمان دیگر مشاهده می‌شود. آموزشگاه‌های طراحی پست‌مدرن و مدرسه باهاوس به طراحی بر اساس نیاز مردم توجه زیادی نشان دادند و عملکرد صحیح تولیدات را ویژگی اصلی آنها می‌دانستند. در ادامه با هزارویک بوم همراه شوید تا با ۱۰ نمونه از برجسته‌ترین نمادهای طراحی محصول این دوران آشنا شویم.

تاریخ طراحی محصول و سیر تحول آن، وجود نمادهایی را نشان می‌دهد که به عنوان تغییر دهنده جریان اصلی زمان خود شناخته می‌شوند. چنین طرح‌هایی با معرفی یک تکنولوژی‌ جدید یا توجه همه جانبه به نیاز مردم، تغییرات اساسی در صنعت زمان خود به وجود آورده‌اند.

نمونه‌هایی که مشاهده خواهید کرد بعضی از موفق‌ترین نمادهای طراحی محصول قرن بیستم هستند. در ادامه با ما همراه شوید و ببینید که چگونه دیزاین، توجه به نیاز کاربر و خلق ارزش می‌تواند یک محصول را به نماد دوران خود تبدیل کند.

ماشین‌تحریر شماره ۵ آندِروود (۱۹۰۰)

Underwood-No-5-Typewriter-1-w600

در ابتدای قرن بیستم، ماشین‌تحریر آندروود (Underwood No.5 typewriter) با موفقیتی که در بازار فروش به دست آورد توانست به یکی از مطرح‌ترین نمادهای طراحی محصول در تاریخ طراحی صنعتی تبدیل شود. این موفقیت تا سال ۱۹۶۱ که شرکت IBM ماشین‌تحریر جدید خود با نام سلکتریک (Selectric) را به بازار عرضه کرد، ادامه یافت. آندروود شماره ۵، توسط فرانک اکس واگنر (Frank X. Wagner)، مخترع آلمانی ـ آمریکایی طراحی شد و در مقایسه با چهار مدل پیشین این شرکت به موفقیت چشمگیری رسید.

این ماشین‌تحریر به دلیل سهولت در استفاده و ویژگی‌هایی که نسبت به محصولات مشابه داشت ارزش زیادی یافت و توسط خبرنگاران، نویسندگان و کارمندان اداری مورد استفاده قرار گرفت. همین امر باعث شد که فروش این محصول تا سال ۱۹۳۲ به چندین میلیون برسید.

بطری کوکاکولا (۱۹۱۵)

Coca-Cola-Bottle-w600

طراحی بطری مشهور کوکاکولا با خطوط محیطی که به صورت برجسته روی آن وجود دارد، به ارل دین (Earl R. Dean) نسبت داده می‌شود. این طراح عضو شرکتی به نام ترا هویته (Terra Haute) بود که انجام پروژه دیزاین بطری‌ها کوکاکولا را بر عهده داشت. طرح ارائه شده الهام گرفته از برگ گیاه کاکائو و دانه قهوه است. پدر طراحی محصول، ریموند لووی، این بطری را لفافی بی‌نقص برای مایعات توصیف کرده است. در سال ۱۹۵۵ پروژه طراحی این بطری در سایز خانواده به ریموند لویی سپرده شد و با در نظر گرفتن نمونه قبلی و تناسبات آن به انجام رسید.

صندلی قرمز و آبی (۱۹۱۸ ـ ۱۹۲۳)

Red-Blue-Armchair-w600صندلی قرمز و آبی نشانگر سبک معماری گریت ریتولد (Gerrit Rietveld)، با استفاده از خطوط افقی و عمودی است. این صندلی در سال ۱۹۱۸ ساخته شد اما رنگ‌آمیزی آن در سال ۱۹۲۳ به پیشنهاد بارت فاندرلک (Bart van der Leck) انجام گرفت تا یکی دیگر از نمادهای طراحی محصول در این دوران خلق شود.

این صندلی با هدف انعکاس آسایش روح در کنار آرامش بدن طراحی شده است. ریتولد و همکاران او در جنبش دی استایل طراحی صندلی را دستمایه تفکرات خود قرار می‌دادند تا وضعیت اروپای جدید بعد از جنگ جهانی اول را به نمایش بگذارند.

قهوه ساز موکا اکسپرس بیالتی (۱۹۳۳)

Bialetti-Moka-Express-w600

مشهورترین قهوه‌ساز ساخته شده در ایتالیا که توسط آلفونزو بیالتی در سال ۱۹۳۳ طراحی شد. موزه هنرهای مدرن این محصول را تنها شیء صنعتی معرفی کرده که از زمان تولید اولین مدل آن، بدون تغییر باقی مانده است. این قهوه‌ساز دارای سه بخش است: محفظه پایینی که آب جوش را نگه می‌دارد، محفظه میانی که قهوه در آن قرار می‌گیرد و قسمت بالایی که قهوه آماده به آن منتقل می‌شود.

بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۹ بیالتی بیش از ۷۰ هزار نمونه از این محصول را ساخت اما توسعه آن به علت شروع جنگ جهانی اول متوقف شد و بعدها با کمک پسر وی ادامه یافت. در سال ۱۹۹۳ شرکت آنها توسط گروه دوندینی (Dondini Group) خریداری شد اما تولید قهوه‌ساز بیالتی با همین نام ادامه یافت و بیش از ۲۰۰ میلیون از آن به تولید رسید.

بیتل فولکس واگن (۱۹۳۸)

نمادهای طراحی محصول

این خودرو به سفارش آدولف هیتلر ساخته شد و قرار بر این بود که رایج‌ترین وسیله نقلیه با بالاترین میزان فروش در جهان باشد. هیتلر خواستار خودرویی ساده و ارزان قیمت بود تا با تولید انبوه آن، تردد در شبکه جاده‌ای که نقشه ساختش را داشت آسان شود. در سال ۱۹۳۳ او انجام پروژه را به فردیناند پورشه سپرد. بیتل فولکس‌واگن تا کنون بیشترین تعداد تولید شده از یک مدل خودرو را داشته است. موتور بیتل در قسمت عقب قرار گرفت و طوری طراحی شد که بر اساس خواسته هیتلر قیمت آن از ۸۶ پوند بالاتر نرود. اولین پروتوتایپ ساخته شده واندرر (Wanderer) نام داشت اما هرگز به تولید انبوه نرسید و فقط برای تردد شخصی فردیناند از آن استفاده می‌شد. بعدها هیتلر پیشنهاد ظاهر فعلی بیتل را مطرح کرد، از این رو توسعه بیتل هم از لحاظ کارکرد و هم از نظر فرم تا چند سال ادامه یافت تا به نتیجه مطلوب برسد. فرم اصلی این خودرو را همچنان می‌توان در محصولات تولید شده توسط این شرکت مشاهده کرد.

***

در قسمت بعد با پنج محصول دیگر از این فهرست آشنا می‌شویم که هرکدام به نوعی از مطرح‌ترین نمادهای طراحی محصول در قرن بیستم شناخته می‌شوند.

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]