طراحی خودرو طراحی صنعتی

طراحی بیونیک موتورسیکلت با فناوری جدید ایرباس

لایت رایدر (Light Rider) اولین موتورسیکلت ساخته شده به وسیله پرینتر سه‌بعدی است که به تازگی از سوی که شرکت اپ ‌ورکز (APWorks) رونمایی شده است. برای تولید این موتورسیکلت از متریال‌ و روش‌های تولید پیشرفته‌ای استفاده شده تا وزن آن به مقدار زیادی کاهش یابد. محصولی که اپ ‌ورکز از آن رونمایی کرده است تنها ۳۵ کیلوگرم وزن دارد. برای آشنایی بیشتر با طراحی بیونیک این موتورسیکلت خاص با ما همراه شوید.

Airbus-APWorks-3D-printed-Light-Rider-bike-02-720x480-w600

لایت رایدر (Light Rider) اولین موتورسیکلت ساخته شده به وسیله پرینتر سه‌بعدی

اپ ‌ورکز در سال ۲۰۱۳ به عنوان شرکت تابعه ایرباس تاسیس شد و از آن زمان تا کنون مشغول انجام تحقیقات در زمینه روش‌های نوین ساخت و تولید و همچنین مواد و متریال‌های جدید بوده است. در حال حاضر این شرکت با استفاده از علم طراحی بیونیک، قطعات فلزی بهینه شده‌ای را معرفی کرده است که می‌توانند در صنایع مختلفی همچون هوا و فضا، روباتیک و خودروسازی مورد استفاده قرار گیرند.

برای طراحی بدنه لایت رایدر از الگوریتمی استفاده شده است که ساختار آن علاوه بر داشتن قدرت کافی برای تحمل فشارهای وارده، وزن بسیار کمی دارد. برای اطمینان از مقاومت بدنه، سناریوهای مختلفی در نظر گرفت شده است تا لایت رایدر با چالش‌های متفاوت مورد آزمایش قرار گیرد.

در نتیجه این نوع طراحی، موتورسیکلت معرفی شده بیشتر چیزی شبیه به استخوان‌بندی ارگانیک است تا یک دستگاه مکانیکی. این نوع دیزاین، هدفی تعمدی از سوی شرکت سازنده بوده است. آنها قصد داشتند با الهام از ساختارهای بیونیک و الگوبرداری از روندهای رشد طبیعی، به روش طراحی بدنه‌ای مقاوم و در عین حال سبک‌وزن دست پیدا کنند.

طرح لایت رایدر با وجود اینکه بازتابی از فرم موتورسیکلت‌های امروزی است اما به نظر می‌رسد نسبتی دور با آنها دارد.

نقش پرینت سه بعدی در طراحی بیونیک

Airbus-APWorks-Light-Rider-bike-3D-printed-exoskeleton-detail-03 (2)-w600

طراحی بیونیک لایت رایدر و ساخت آن به وسیله پرینتر سه‌بعدی

اپ ورکز با کمک از فناوری پرینت سه‌بعدی بدنه‌ای را طراحی کرده است که برخلاف نمونه‌های پیشین که قطعه‌ای صلب بودند، دارای حفره‌های متعدد است؛ فرمی که می‌تواند امکان یکپارچه‌سازی نقاط اتصال، سیم‌ها و لوله‌ها را فراهم سازد. از این طریق وزن دستگاه نسبت به نمونه‌های مشابه آن که به روش پیشین تولید می‌شوند حدود ۳۰٪ کاهش میابد.

بیشتر بخوانید:

به گفته یواخیم زتلر (Joachim Zettler)، مدیر اجرایی اپ ورکز، امکان ساخت فرم پیچیده و متخلخل لایت رایدر از طریق فناوری‌های متداول همچون فرزکاری یا جوشکاری میسر نبود؛ اما فناوری که اکنون به کار گرفته شده این امکان را برای سازندگان فراهم کرده است تا طراحی بیونیک در نظر گرفته شده برای بدنه خاص این موتورسیکلت را به شکل واقعی تولید کنند. با استفاده از این روش، محدودیت‌های موجود در فرایند ساخت و تولید از بین خواهد رفت.

طراحی بیونیک

طراحی بیونیک بدنه موتورسیکلت

ماده مخصوص به کار رفته برای ساخت لایت رایدر نوعی آلیاژ آلومینیوم مقاوم در برابر زنگ‌زدگی به اسم Scalmalloy است که مقاومتی در حد تیتانیوم دارد. ترکیب دو خاصیت شکل‌پذیری فوق‌العاده و استحکام بالای Scalmalloy، ویژگی بسیار مناسبی برای ساخت قطعات سبک در صنایع خودروسازی، رباتیک و هوافضا به شمار می‌رود.

اپ ورکز اعلام کرده است که این محصول به تعداد محدود تولید خواهد شد و  قیمت فروش آن نیز ۵۰ هزار یورو برای هر دستگاه است.

3

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]