سینما فیلم‌سازی

استفاده از عنصر احساس در فیلمنامه

فیلمنامه یا سناریو داستانی همراه با توضیح صحنه‌هاست که برای ساخت فیلم نوشته می‌شود. عناصر فیلمنامه داستان، شخصیت‌ها، صحنه‌ها، سکانس‌ها، موسیقی و … است. به راستی عنصر احساسی که باعث ارتباط برقرار کردن مخاطب فیلم می‌شود چیست؟ این روز‌ها یکی از مشکلاتی که در بسیاری از داستان‌ها و فیلم‌ها دیده می‌شود، ضعف «هسته احساسی» یا به عبارت دیگر قلب فیلم است.

قلب فیلم، چیزی است که مخاطب از آن دریافت می‌کند. در واقع، این جنبه‌ احساسی فیلم است که آنها را دگرگون می‌کند. درباره این فکر کنید که داستان واقعا درباره چیست؟ به عنوان مثال، از دست رفتن یک عزیز را در نظر بگیرید. همه جای دنیا، از شهر‌های بزرگ تا روستا‌های کوچک، این موضوع را درک می‌کنند؛ زیرا یک تجربه انسانی آشنا است. همه ما از دست دادن فردی که خیلی دوستش داریم تجربه کرده‌ایم. چنین احساساتی موانع فرهنگی را کنار زده و همگان را متاثر می‌کند. به همین دلیل ارتباط برقرار کردن با آن آسان است.

eactions-graphics-780x439

تحقیقات نشان داده که افراد، به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، برای تجربه احساسی خاص فیلم می‌بینند. و همین موضوع آثار سینمایی و فیلم‌نامه‌ها را قدرتمند می‌سازد: قابلیت دگرگون کردن احساس مخاطب. نویسندگان و کارگردان‌های بزرگ می‌دانند که افراد مختلف، با احساسات ارتباط بیشتری نسبت به چند رخداد پشت سر هم -که طرح فیلم را تشکیل می‌دهند- برقرار می‌کنند. و این موضوع تاثیر «قلب داستان» را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

فیلمنامه

برای مثال، فیلم The Fault in Our Stars را در نظر بگیرید. داستان فیلم زندگی دو نوجوان مبتلا به سرطان را به تصویر می‌کشد. دست و پنجه نرم کردن با این بیماری سخت مشکلات فراوانی به همراه دارد. این دو نفر در یک گروه مخصوص با یکدیگر آشنا می‌شوند؛ در ابتدا همه چیز مانند فیلم‌های رمانتیک کلیشه‌ای به نظر می‌رسد و این نقشه فیلم است.

اما بیایید نگاهی به قلب و جنبه‌ احساسی آن داشته باشیم: دختری که امید زیادی به زندگی ندارد و پسری که اعتقاد دارد تنها رو به جلو حرکت می‌کند و در تلاش است بهترین استفاده را از زندگی خود ببرد. این فرد که از فراموش شدن می‌هراسد، اعتقاد دارد باید نامی جاودانه از خود بر جای بگذارد. در طول فیلم، به زیبایی مشاهده می‌کنیم که چگونه عشق می‌تواند زندگی دو نفر را دگرگون کند. و این موضوع برداشت احساسی مخاطب از فیلم است.

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]