طراحی صنعتی طراحی محصول

طراحی محصولات پایدار با استفاده از چوب بامبو

پیش از این در هزارویک بوم مطالبی درباره طراحی پایدار خواندیم و با اصول آن آشنا شدیم. در سال‌های اخیر، تولید محصولات پایدار به عنوان امتیازی ویژه برای طراحان و تولیدکنندگان به شمار می‌رود، از همین رو تعداد زیادی از شرکت‌های معتبر خود را متعهد به این اصول معرفی می‌کنند و توجه به تفکر پایداری را جزو اولویت‌هایشان قرار داده‌اند.

در این میان شرکت‌های نوپایی وجود دارند که صرفا از مواد طبیعی برای ساخت محصولات استفاده می‌کنند و به نوعی مدل تجاری خود را بر اساس تفکر پایداری تعریف کرده‌اند. بامبو (Bambu) یکی از این تولیدکنندگان است که همه محصولات آن از چوب بامبو ساخته شده‌اند و از طراحی ساده و زیبایی برخوردار هستند.

این شرکت چینی که مجموعه‌ای پیشرو در زمینه طراحی سبز است به جهت تلاش برای حفظ محیط زیست و کمک به توسعه جوامع سالم، نشان طلای کسب و کار سبز را از آمریکا دریافت کرده است. در زمان تاسیس، ماده اولیه ساخت محصولات این شرکت چوب ارگانیک بامبو بود اما هم اکنون از مواد طبیعی دیگر مانند کنجاله سویا، نارگیل و چوب پنبه نیز استفاده می‌کند. در بین این مواد، چوب پنبه به دلیل نرمی، مقاومت و ضد آب بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بامبو جزو ۴۰ شرکتی است که در فهرست «طراحی پایدار برای جهانی بهتر» قرار دارند اما جالب‌تر از آن مدل تجاری این مجموعه است که در آن مسئولیت‌های اجتماعی لحاظ شده است. همکاری با صنعتگران و گروه‌های تولیدی در شمال ویتنام و مناطق روستایی چین با شرایط کاری و دستمزد مناسب شیوه‌ای است که این شرکت کوچک در پیش گرفته است. همه شرکای بامبو باید مطابق با استانداردهای کاری، معیارهای حفاظت از محیط زیست و مهارت‌های لازم، طراحی و تولید محصولات پایدار را برعهده بگیرند. سیاستی که موجب حمایت از صنایع کوچک می‌شود و به رشد آنها کمک می‌کند.

بامبو نمونه‌ یک کسب و کار موفق بر پایه تفکر مسئولانه است که می‌تواند آینده‌ روشن حوزه کارآفرینی را نوید ‌دهد. در ادامه نمونه‌هایی از محصولات تولید شده توسط این شرکت بامبو را مشاهده می‌کنید.

6

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]