ابزارها بنا و نما عکاسی معماری

لنز‌های تیلت شیفت: کنترل پرسپکتیو

لنز‌های تیلت شیفت عکاس‌ها را قادر می‌کنند تا بر محدودیت‌های عمق میدان و پرسپکتیو چیره شوند. بسیاری از ترفندهای نوری این لنزها که به هیچ روش دیجیتالی دیگری قابل بازسازی نیستند در عکاسی از منظره، بناهای معماری و محصول کارآیی دارد.

عکاسی تیلت‌ شیفت در استفاده از حرکت‌های دوربین‌های سایز کوچک و متوسط برای شبیه‌سازی صحنه‌های مینیاتوری، یا بهره گیری از ویژگی تیلت (کج شدن) برای داشتن فکوس انتخابی، تعریف شده است. گاهی این تعریف به استفاده از ویرایش و پردازش عکس پس از ثبت آن برای شبیه‌سازی عمق میدان، اطلاق می‌شود. این لنز‌ها با عنوان لنز اصلاح یا کنترل پرسپکتیو نیز نامیده می‌شوند.

canontsnew

تیلت شیفت بیانگر دو حرکت متفاوت است. گردش صفحه لنز متناسب با صفحه عکس که تیلت نام دارد و حرکت لنز به موازات صفحه عکس که حرکت شیفت است.

نگاه اجمالی به حرکت‌های تیلت‌ شیفت

حرکات شیفت: به عکاس امکان می‌دهد که محل دایره نسبی لنز نسبت به سنسور دوربین دیجیتال را تغییر دهد. این بدان معناست که مرکز پرسپکتیو لنز دیگر با مرکز پرسپکتیو عکس متناظر نیست و منجر به تولید اثری شبیه کراپ کردن عکس از سمتی است که زاویه لنز بازتر است، می‌شود.

حرکات تیلت: عکاس را قادر می‌کند تا صفحه بهترین فکوس را طوری کج کند که دیگر بر محور لنز عمود نباشد.. این کار باعث ایجاد یک عمق میدان گُوِه شکل می‌شود که پهنای آن از دوربین بیشتر است. اثر تیلت الزاما افزایش عمق میدان نیست، تنها برای عکاس امکان بهینه ساختن مکان آن نسبت به سوژه را فراهم می‌کند.

مفهوم: دایره تصویر لنز

ImageSensor

عکسی که توسط سنسور دیجیتال دوربین شما ثبت می‌شود در واقع یک برش مستطیلی از تصویر دایره‌ای شکلی است که لنز دوربین آن را ثبت می‌کند و دایره تصویر نامیده می‌شود. در بیشتر لنزها این دایره به گونه ای طراحی شده است که کمی بیشتر از نیاز سنسور را فراهم کند. در حالیکه لنزهای شیفت محدوده بسیار بیشتری از آنچه در حالت معمول مورد نیاز است را برای عکاس به تصویر می‌کشد و این آزادی را به وی می‌دهد تا دایره تصویر را «شیفت» داده و تا بتواند آنچه در نظر دارد را به خوبی ثبت کند.

قابلیت «شیفت» یک مزیت دیگر نیز دارد: حتی وقتی از این قابلیت لنز استفاده نشود نیز کیفیت بهتری در لبه‌های فریم مشابه آنچه در لنز‌های ۳۵ میلیمتری وجود دارد، به دست می‌آید. این بدان معناست که وینیتینگ و اعواج کمتری در لبه‌های عکس وجود دارد.

از طرف دیگر لنزهای که قابلیت شیفت دارند در مقایسه با سایر لنزها با فاصله کانونی و حداکثر بازی دریچه دیافراگم به مراتب بزرگتر و سنگین تر هستند. شیفت‌های بیش از اندازه همچنین می‌تواند منجر به افت کیفیت در دایره تصویر شود. هر چند این موضوع خیلی بدتر از آنچه در لنزهای معمول رخ می‌دهد، نیست. یک لنز تیلت شیفت ۲۴ میلیمتری از نظر اپتیکی به دلیل داشتن دایره تصویر هم اندازه عملکردی مشابه یک لنز معمولی ۱۶ میلیمتری دارد. این بدان معناست که یک لنز تیلت شیفت ۲۴ میلیمتری احتمالا کیفیت بهتری از یک لنز ۲۴ میلیمتری معمولی دارد زیرا لنزهای واید عموما از نظر کیفیت نوری پایین‌تر هستند.

حرکت‌های شیفت دو کاربرد اصلی دارند: به عکاس امکان تغییر و کنترل پرسپکتیو یا افزایش زاویه دید می‌دهند.

حرکت شیفت برای کنترل پرسپکتیو

Architecture

حرکت‌های شیفت برای کنترل پرسپکتیو و صاف کردن خطوط عمودی همگرا در عکاسی معماری کاربرد دارد. وقتی دوربین خط افق را  به طور مستقیم هدف قرار داده باشد، خطوط عمودی که به موازت شخص هستند موازی باقی می‌مانند.
ordinay lens
خطوط همگرای عمودی زمانی پدیدار می‌شوند که لنز دوربین (مرکز دایره تصویر) جایی غیر از افق را هدف قرار داده باشد. ترفندی که با لنز تیلت شیفت زده می‌شود این است که می‌تواند عکس را به گونه ای ثبت کند که اصولا بالا یا پایین خط افق باشد حتی اگر مرگز دایره تصویر نزدیک یا روی افق باشد. این کار پرسپکتیو را تغییر می‌دهد.

لنز شیفت شده به بنا حس برجستگی بیشتری می‌دهد و آن را با ثبات‌تر نشان می‌دهد. این اثر می‌تواند در شرایطی که شخص نمی‌تواند به اندازه لازم از بنا برای ثبت عکس دور شود، بسیار کارآمد است.

TiltShift

توجه کنید که در مثال بالا نقطه محو شدن پرسپکتیو به طور مستقیم بر روی خط افق قرار نگرفته است و به همین دلیل خطوط عمودی کاملا موازی نیستند. گاهی داشتن کمی همگرایی مطلوب نظر عکاس است زیرا وجود خطوطی که کاملا موازی هستند کمی غیر واقعی و مصنوعی به نظر می‌رسد.

ts_perspcontrol3

با استفاده از لنزهای معمولی و تکنیک‌های ویرایش دیجیتالی هم می‌توان به نتیجه مشابهی دست یافت. یک راه استفاده از لنزهای واید و برش بخشی از عکس است. هر چند که این کار به قیمت از بین رفتن بخشی از مگاپیکسل‌های دوربین می‌شود. راه دوم  کشیدن ِ عکس با استفاده از تکنیک پرسپکتیو فوتوشاپ است که اثری مانند یک ذوزنقه واروونه بر روی عکس دارد.

روش دوم از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود اما این کیفیت با حرکت به سمت بالا و به موازات خط افق به مرور کاهش می‌یابد. کیفیت عکس با استفاده از لنزهای شیفت داده شده در مقایسه با هر دو این روش‌ها به مراتب بهتر است.

نکته تکنیکی: ممکن است این سوال پیش آید که آیا کاهش کیفیتی که در هنگام استفاده از لنزهای معمولی و ویرایش فوتوشاپ بر تصویر دیده می‌شود با اثر لنزهای شیفت بر لبه‌های تصویر و نرم شدن عکس قابل مقایسه است؟ تجربه نشان داده است که استفاده از لنزهای ۴۵ و ۹۰ میلیمتری تیلت شیفت و به طور کلی این دست لنزها در مقایسه با لنزهای معمولی نتیجه بهتری را به دست می‌دهند.

حرکات شیفت برای پانورامای یک‌پارچه

با استفاده از عکس‌هایی که به طور پشت سر هم شیفت داده می‌شوند، می‌توان پانورامای دیجیتال به دست آورد. ویژگی این تکنیک ثابت ماندن مرکز اپتیکی لنز دوربین است که از پدیده شکست زاویه نور در عکس پانوراما جلوگیری می‌کند. یک مزیت دیگر آن است که ترکیب نهایی عکس پرسپکتیو مستطیلی ِ لنز اصلی را حفظ می‌کند.

لنزهای کانن و نیکن می‌توانند به ترتیب تا ۱۱ و ۱۱،۵ میلیمتر شیفت داشت باشند که نشان می‌دهد لنز نسبت به سنسور دوربین تا چه اندازه از نظر فیزیکی جا به جا می‌شود. با چند سناریو رایج نشان می‌دهیم که شیفت ۱۱ میلیمتری دقیقا به چه معنایی می‌باشد. از آنجایی که هر لنز می‌تواند حول محور خود بچرخد، این شیفت می‌تواند در دو جهت اعمال شود:

ts_sensordiag2 ts_sensordiag1

Sensor with 1.6X Crop Factor

Area Increase: 100%

Aspect Ratio: 3:1

Full Frame 35 mm Sensor

Area Increase: 60%

Aspect Ratio: 2.42:1

ts_sensordiag2b ts_sensordiag1b

Sensor with 1.6X Crop Factor

Area Increase: 150%

Aspect Ratio: 1.66:1

Full Frame 35 mm Sensor

Area Increase: 90%

Aspect Ratio: 1.28:1

دقت کنید که سنسورهای برش دار در مقایسه با لنزهای دوربین‌های فول فریم بهتر عمل می‌کنند.

شیفت دادن علاوه بر بالا و پایین و چپ و راست کردن می‌تواند در جهات دیگر نیز اعمال شود. مثال زیر نتایج ترکیب شیفت ۳۰ درجه ای یک دوربین ۳۵ میلیمتری از منظره را تشان می‌دهد.

earth

بعد از آن که عکس را ثبت کردید مرحله به هم وصل کردن آنها آسان تر است. از آنجایی که نیازی نیست همه عکس‌ها صاف شوند و اعوجاج لنز آنها برطرف و اصلاح شود، وینیتینگ بین عکس‌ها یکسان نیست. فوتوشاپ و سایر برنامه‌های اصلاح عکس و هم تراز کردن دستی عکس‌ها کاربرد دارد.

از نوردهی دستی و یا ثابت استفاده کنید زیر وینیتیگ باعث می‌شود که دوربین در لنزهای شیفت داده شده حتی هنگامی که دریچه دیافراگم بسیار بسته است، نوردهی بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد. دلیل این اتفاق به TTL metering دوربین مربوط می‌شود. یعنی دوربین اندازه گیری نور از طریق لنز را هنگامی انجام می‌دهد دریچه دیافراگم به اندازه بیشینه خود باز باشد (کوچکترین عدد اِف) و اندازهٔ بازیِ آن برای زمان نوردهی ملاک نیست.

محاسبه‌گر لنز تیلت شیفت

برای به دست آوردن زاویه دید هنگام شیفت دادن لنز به سمت بالا و پایین و چپ و راست می‌توانید از محاسبه‌گر زیر پس از وارد کردن مقادیر مناسب و مرتبط استفاده کنید. این اعداد بیشتر برای بالا بردن درک شهودی و عددی از نحوه تغییرات است تا استفاده دقیقا از آنها در هنگام عکاسی است. بدین ترتیب هرگاه دوربین شما ۵ تا ۱۰ میلیمتر جابه‌جا شود، باید بهتر بتوانید تاثیر آن بر عکس نهایی را درک کنید.

محاسبه‌گر تیلت شیفت: ایجاد پاناروما

سایز سنسور دوربین
فاصله کانونی لنز تیلت شیفت میلیمتر
جهت دوربین
میزان شیفت میلیمتر
راستای شیفت
زاویه دید (افقی × عمودی)
فاصله کانونی اگر یک عکس باشد
افزایش مگاپیکسل
 — ناحیه شیفت‌‌نشده سنسور
ناحیه شامل شیفت دوربین
مقیاس: پیکسل بر میلیمتر

خروجی «فاصله کانونی اگر تک عکس ثبت شده باشد» قصد دارد نشان دهد که بدون شیفت دادن لنز چه فاصله کانونی برای ثبت عکس و داشتن کل منظره لازم است. با استفاده از این مقدار می‌توان فهمید که لنز تیلت شیفت ۴۵ میلیمتری در واقع زاویه دیدی برابر با لنز واید معمولی ۲۸ میلیتری را پوشش می‌دهد.

لنزهای تیلت شیفت نیکون و کانن موجود در بازار

Canon Tilt Shift Lenses Nikon Tilt Shift Lenses
Canon 17 mm TS-E f/4L
Canon 24 mm TS-E f/3.5L II PC-E Nikkor 24 mm F3.5D ED
Canon 45 mm TS-E f/2.8 PC-E Nikkor 45 mm F2.8D ED
Canon 90 mm TS-E f/2.8 PC-E Nikkor 85 mm F2.8D ED

محاسبات و دیاگرام‌های بالا برای نمایش بازه حرکات تیلت و شیفت متناظر با لنزهای ۳۵ میلیمتری و دوربین‌های کراپ شده، طراحی شده است.

11

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]