عکاسی

بهترین نقطه فکوس در عکاسی طبیعت کدام است؟

زمانی که قصد دارید از یک منظره زیبا یک تصویر کلی ثبت کنید، یقینا می‌خواهید بیشترین نقاط فکوس شده را در تصویر داشته باشید. برای اینکار دیافراگم بسته‌تری را انتخاب کنید تا مطمئن شوید عمق میدان بالایی نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید که عدد بزرگتر به معنی بسته‌تر بودن دیافراگم است. در این صورت حتی می‌توانید بر روی نقاطی که در دوردست قرار گرفته‌اند، به خوبی فکوس کنید. این مطلب به آموزش چگونگی انتخاب نقطه فکوس در عکاسی طبیعت اختصاص داده شده است.

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره دریچه دیافراگم بدانید

روی کدام نقاط باید فکوس کرد؟

اکثر دارندگان دوربین‌های دیجیتال، به اشتباه نقطه فکوس را در مرکز تصویر قرار می‌دهند (و یا در امتداد خط افق) در حالی که جایگاه مناسبی برای فکوس نیست. بهترین مکان برای فکوس نیمه پائین عکس، اطراف یک سوم زیرین، است.

gripps1

برای داشتن یک عکس خوب، بهترین نقطه برای فکوس همان بخش سوم است که در تصویر نشان داده شده است. البته این یک قانون کلی است و در صورتی که منظره پیش روی شما نقاط برجسته ویژه ای دارد که در بخش یک سوم آخر نیست، بهتر است آن را استفاده کنید. در غیر این صورت بهتر است از قانون پیروی کنید.

focus-for-landscapes1

اگر بر روی نقاط دوردست فکوس کنید، محیط اطراف آن نقطه به خوبی نمایان خواهد شد، اما هر آنچه نزدیک به شما قرار دارد، خارج از فکوس خواهد بود. حال اگر شما در منطقه یک سوم پائینی فکوس کنید، عمق میدان پیش‌نما را افزایش می‌دهید و همانطور که عمق میدان در پشت سوژه افزایش می‌یابد اجسام دوردست نیز به میزان قابل قبولی واضح‌تر می‌شوند.

بهترین مکان برای فکوس نیمه پائین عکس، اطراف یک سوم زیرین، است.

در واقع این امر به عواملی نظیر فاصله کانونی لنز، فرمت عکاسی (عمودی، افقی)، اندازه دیافراگمی که از آن استفاده می‌کنید و میزان فاصله سوژه و شما بستگی دارد. شاید این فقط یک قانون بسیار کوچک و ناچیز به نظر بیاید، اما استفاده از آن به هنگام عکاسی از طبیعت می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

بیشتر بخوانید: نکات کارآمد در عکاسی از منظره

whereToFocusLandscape

9

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]