فرش

توزیع جغرافیایی فرش بختیاری – فرش فرخ شهر و ورذنجان، پیربلوط، ارجنگ

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، قالی عمده‌ترین صنعت دستی استان چهارمحال و بختیاری است که در درجه اول در روستاها٬ بعد در بین عشایر اسکان یافته و دست آخر در شهرها رواج کامل دارد. قالی از وسایل لوکس زندگی عشایر محسوب می شود و نشانگر منزلت و تفاخر آنهاست. طرح‌ها و نقش‌های بکار رفته در قالی بختیاری را نیز معرفی کردیم. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی فرش فرخ شهر و ورذنجان، پیربلوط، ارجنگ از روستاهای چهارمحال و بختیاری، بپردازیم و طرح، رنگ و ویژگی‌های خاص فرش این روستاها را بهتر بشناسیم.

فرش ورذنجان – پیربلوط – ارجنگ

سه روستای مذکور در فاصله ی بین چالشتر و بن قرار گرفته اند. روستای ورذنجان به دلیل فاصله کمتر با بن از جهت طرح و رنگ و تا حدودی سبک بافت متاثر از فرش بن است. لیکن روستاهای پیربلوط و ارجنگ از هر حیث دارای بافته‌های نسبتا زیبا و مشابه با قالی‌های چالشتر هستند. تولیدات روستای ورذنجان اغلب به صورت دو پود بوده و بافته‌های یک پود کمتر دیده می‌شود. نوع گره نیز ترکی است. متاسفانه کیفیت رنگ آمیزی مواد اولیه تا حدودی نامناسب و با بهره‌گیری از مواد شیمیایی است.

Bakhtiari Carpet-1001boom

روستای ارجنگ در فاصله تقریبی ۵ کیلومتری غرب پیربلوط قرار دارد. کلیه تولیدات این دو روستا بین ۲۵ الی ۳۵ رج و از نظر رنگ و طرح تحت تاثیر فرش چالشتر است. ابعاد تولیدی نیز عموما به صورت ۶، ۹ و ۱۲ متر مربعی‌ست. نوع گره مورد استفاده ترکی و سبک بافت امروز آن و حتی اغلب بافته‌های قدیمی آن بصورت دو پود است.

فرش فرخ شهر

فرخ شهر (قهفرخ) یکی از شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری است. در حال حاضر فرش فرخ شهر یکی از ارزانترین فرش‌های تولید شده در این استان به شمار می‌رود. ذهنی‌باف بودن و درشت بافی (بین ۱۵ تا ۲۵ رج) از مهمترین مشخصات فرش فرخ شهر و از دلایل ارزان بودن آن است. نوع گره ترکی بوده و بیش از ۸۰ درصد تولیدات بصورت یک پود (یک پود ضخیم)‌اند. نوع دارها هم بصورت زمینی و هم بصورت عمودی ثابت است.

مهمترین طرح‌های این شهر خشتی و ترنجی است که گاهی قالی‌هایی به طرح کف ساده در بین آنها دیده می‌شود. در مجموع کلیه خامه‌های مورد استفاده در قالی‌های جدید فرخ شهر از ارزانترین و نامرغوب‌ترین نوع خامه‌های عرضه شده در استان است. استفاده از طرح‌های هندسی نیز بطور پراکنده در بافته‌های فرخ شهر دیده می‌شود که با بهره‌گیری از برخی نگاره‌های هندسی دارای رنگ و ظاهری عشایری – روستایی است.

فرش فرخ شهر

رنگ‌های عمده مورد استفاده در قالی‌های این شهر عبارتند از: لاکی سیر و روشن٬ سبز سیر٬ قهوه ای٬ نارنجی٬ مشکی٬ کرم٬ سفید٬ سرمه‌ای سیر و آبی.

مهمترین ابعاد تولیدی نیز عبارتند از دو ذرع٬ ۶ و ۹ متر مربعی و کناره. علیرغم کیفیت قالی‌های جدید آن٬ قالی‌های قدیم فرخ شهر که از مراکز خان‌نشین چهارمحال و بختیاری بوده، بسیار مرغوب و از هر حیث بر تولیدات جدید برتری دارند.

 

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]