گرافیک هنرهای تجسمی

سوالاتی که نباید از طراح گرافیک بپرسید-قسمت پایانی

طراحی در محیط کار می‌تواند بسیار سخت باشد. اگر با طراحان به گفتگو بنشینید مشکلات بسیاری از محیط کار خود بر می‌شمارند. یکی از مسائلی که اکثر طراحان با آن برخورد می‌کنند مشکلات ارتباط دیگر بخش‌های شرکت و یا مشتری‌ها است. شاید ارتباط با طراح گرافیک از دیگر طراحان کمی‌ سخت‌تر باشد. آنها اصطلاح‌های طراحی مخصوص به خود و نرم‌افزارهای تخصصی دارند و ممکن است شما هیچ نظری درباره معانی و یا عملکرد آنها نداشته باشید. بنابراین اگر با این طراحان کار می‌کنید بهتر است بدانید چه سوالی بپرسید که پروژه شما پیش برود و محصولی که همه از آن راضی هستند خلق شود. و چه سوالاتی نپرسید که منجر به توقف پروژه و یا پیشبرد آن با فرضیات نادرست شود. در قسمت اول و دوم و سوم با پانزده سوال آشنا شدید. در این مطلب با پنج سوال پایانی این مجموعه آشنا می‌شوید.

به طراح گرافیک نگویید:

١۶. «من پولی پرداخت نمی‌کنم اما برای شما تبلیغ خواهم کرد. آیا این کافی است؟»

b91d00a9b443a2482ee363bcd0439b87-d4hhufa

چرا؟ طراحان هم مثل همه افراد دیگر به تبلیغ و معرفی شما علاقه دارند اما این کار نمی‌تواند معادل هزینه کار آنها تلقی شود. به خصوص طراحان آزاد و فریلنس که هیچ یک از امکانات کارمندان شرکت‌ها را ندارند. آنها مالیات و حق بیمه را خودشان پرداخت می‌کنند. ابزار مورد نیاز را خودشان تهیه می‌کنند و اغلب یک دفتر کار خانگی برای خود ترتیب می‌دهند. همه اینها نیازمند صرف هزینه است علاوه بر اینکه آنها از کار خود باید هزینه‌های زندگی را نیز تامین کنند. طراحان قیمت کار خود را با در نظر گرفتن همه اینها به شما اعلام می‌کنند و هیچ تبلیغی نمی‌تواند برای آنها به اندازه‌ای سودآور باشد که بخواهند یک پروژه طراحی حرفه‌ای را رایگان انجام دهند.

١٧. «زمانی که طراحی تمام شود من می‌توانم بی‌نهایت بازبینی و نسخه تغییر یافته داشته باشم. درست است؟»

revisions

چرا؟ بسیاری از طراحان برای اجرای بازبینی و ارائه نسخه‌های متفاوت محدودیت تعداد قرار می‌دهند و یا یک لیست هزینه برای هر نسخه اضافی آماده می‌کنند. به این دلیل که برخی پروژه‌ها تمامی‌ ندارند. همیشه یک چیز تازه یا یک تغییر کوچک وجود خواهد داشت. اگر شما درخواست چند نسخه متفاوت از طراحی داشته باشید منطقی است و در این صورت طراحان زیادی هستند که از کار با شما راضی خواهند بود و سعی می‌کنند پروژه شما را تا جایی که امکان دارد به بهترین نحو انجام دهند. به خاطر بسپارید که حتی کوچک‌ترین تغییرات نیازمند صرف زمان است و هر چه تغییرات بیشتری بخواهید پروژه شما طولانی‌تر خواهد شد.

١٨. «پروژه خاص و پیچیده من چقدر هزینه خواهد داشت؟»

20160115212352-64

چرا؟ پاسخ به سادگی که شما فکر می‌کنید نیست و برای پروژه‌های مختلف هزینه‌ها متفاوت است. و البته هر طراح با طراح دیگر در برآورد هزینه‌ها فرق دارد. پرسیدن این سوال دقیقا مانند این است که وارد یک آژانس مسکن شوید و بپرسید: «خانه چند است؟» قطعا جواب شما تنها یک جمله است: «به خیلی چیزها بستگی دارد.» بنابراین قیمت‌گذاری روی یک پروژه یک فرآیند صفر و یکی نیست. بیشتر طراحان تمایل دارند درباره پروژه شما با جزییات کافی به بحث و قیمت‌گذاری بنشینند. فاکتورهایی مانند میزان پیچیدگی، زمانی که مد نظر شماست، فرمت‌هایی که می‌خواهید، مکان و چگونگی چاپ و انتشار و بسیاری موارد دیگر همگی در تعیین قیمت طراحی تاثیرگذار هستند. زمانی که به سراغ یک طراح می‌روید قبل از سوال درباره هزینه‌ها، جزییات پروژه را در اختیار او بگذارید. در این صورت شما برآورد دقیق‌تر و واقعی‌تری دریافت خواهید کرد.

١٩. «می‌توانم هر زمانی که خواستم به شما تلفن یا ایمیل بزنم؟»

business-english-phone-calls

چرا؟ هیچ کس حتی فریلنسرها و شب بیدارها هم ایمیل و تلفن خود را هفت روز هفته و به صورت بیست و چهار ساعته چک نمی‌کنند. طراحان هم، حتی زمانی که در خانه کار می‌کنند، برنامه ریزی‌های خاص خود را دارند و ممکن است چند مشتری هم زمان داشته باشند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید هر لحظه که شما می‌خواهید پاسخگوی شما باشند، اما قطعا آنها هم وظیفه دارند شما را در جریان پیشرفت پروژه قرار دهند. اگر می‌خواهید به راحتی با او تماس بگیرید و او هم پاسخگو باشد از او درباره ساعات کاری و ساعات مناسب برای تماس سوال کنید و موارد مهم خود را در آن ساعت‌ها با او مطرح کنید.

٢٠. «در اینجا فرد متخصص شما هستید. نمی‌توانید جادوی خلاقیت خود را به کار ببرید؟»

wallpaper-design-creative-art-designer

چرا؟ طراحان باید در خلق زیبایی و طراحی‌های کاربردی از مشخصات و پارامترهایی که شما ارائه می‌دهید، متخصص باشند. اما همان طور که در قسمت قبل گفتیم بهتر است کمی‌ مشخص‌تر درباره پروژه خود با طراح گرافیک صحبت کنید. حتی ارائه طرح‌هایی که دوست دارید، یا دوست ندارید می‌تواند بسیار مفید باشد. گفتن جمله «در اینجا شما فرد متخصص هستید…» به این معناست که شما به عنوان مشتری قضاوت را به طراح خود می‌سپارید و انتظار دارید ذهن شما را بخواند و طرحی به شما ارائه کند که حتی نمی‌دانستید آن را می‌خواهید. این فشار و توقع زیادی بر دوش یک طراح گرافیک خواهد بود. اینکه چنین آزادی بدون مرزی به طراح خود بدهید به هیچ عنوان برای طراح خوشایند نیست. ممکن است طراح شما طرحی در حد پیکاسو به شما ارائه دهد اما اگر شما به دنبال رامبراند باشید مشکل آغاز خواهد شد.

طراحان می‌توانند تمام انرژی خلاقیت خود را برای خلق یک طرح جذاب و موثر بگذارند اما تنها شما می‌دانید که چه می‌خواهید و تنها به شما بستگی دارد که آنچه در نظر دارید به طراح خود انتقال دهید.

در پایان

کار کردن با مشتری‌هایی که صریح و مودب هستند، بسیار آسان است. آنها انتظارات خود را به طراح ارائه می‌دهند و امیدوارند با همکاری یکدیگر، طراح گرافیک بهترین کار خود را برای آنها خلق کند.

و طراحانی با همین خصوصیات نیز مشتریان راضی‌تری دارند. بیشتر طراحان از آشنا کردن شما با فرآیند طراحی و پاسخ به سوالات شما بسیار خوشحال می‌شوند و هیچ چیز به اندازه اینکه شما از آنها در آنچه می‌خواهید نظرشان را بپرسید آنها را به وجد نمی‌آورد.

کار کردن در چنین محیطی که هر دو طرف راضی و در آرامش باشند، قطعا منجر به خلق آثار شاخص و منحصر به فردی خواهد شد.

امیدواریم مجموعه مطالب درباره سوالاتی که نباید از طراح گرافیک بپرسید برای شما در ایجاد محیطی دوستانه و در عین حال تخصصی مفید واقع شود.

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]