بنا و نما معماری

۵ نمونه از بناهای مهم در معماری گوتیک

معماری گوتیک یک سبک مذهبی و همواره در خدمت کلیسا بوده است. نوع ارتباطات در آن دوران به صورت عمودی تعریف می‌شده. بدین صورت که تمام ابعاد و جنبه‌های زندگی در جهت خداوند و برای خداوند تعریف می‌شده. قوس‌های نوک تیز، ارتفاعات بلند و تناسبات غیر انسانی از خصوصیات معماری این دوره است. کلیسای نتردام پاریس از نمونه‌های برجسته گوتیک به شمار می‌رود.

یکی از ویژگی‌های معماری گوتیک، قوس نوک تیز است. طاق از این نوع قبل از اینکه آنها در معماری قرون وسطی به کار گرفته شوند، در شرق نزدیک در پیش از اسلام و نیز معماری اسلامی استفاده می‌شد؛ و در نتیجه تصور این است که معماری شرق نزدیک و خاورمیانه الهام بخش برای استفاده از آنها در فرانسه، به عنوان مثال در کلیسای جامع Autun، است.

۱. صومعه سانتا واریا دی والبونا – کاتالانیا، اسپانیا – قرن دوازده

صومعه سانتا ماریا دی والبونا (Monastery of Santa Maria de Vallbona) یکی از مهمترین صومعه‌ها در کاتالونیای اسپانیاست. یک بنا با معماری رهبانی که در اوایل قرن دوازدهم میلادی بنا شد.

معماری این کلیسا یک نمونه کلاسیک از گذر از معماری رومی‌وار یا رومانِسک به معماری گوتیک است.

معماری گوتیک

1001boom-Monestir_de_Santa_Maria_de_Vallbona_(Vallbona_de_les_Monges)

۲. کلیسای سیاه – ترنسیلوانیا، رومانی – قرن چهاردم

کلیسای سیاه ترنسیلوانیا (Black Church) یکی از بزرگترین بناهای کلیسایی گوتیک است که بین وین و استانبول ساخته شده. کلیسای کاتولیک رومانیایی در ابتدا به باکره مقدس تعلق داشت اما بعد از یک قرن به تصرف مکتب لوتریانیسم درآمد. این کلیسا از سنگریزه‌های شکننده ساهته شده و آندزیت‌ها شکلی مکعبی دارند.

1001boom-biserica_neagra_brasov_romania

۳. کلیسای اوورا – اوورا، پرتغال – قرن هجدهم

کلیسای جامع از اوورا (Cathedral of Evora)، کلیسایی با معماری رومانسک-گوتیک است که بیش از هرچیزی به دلیل المان‌های خاص معماری‌ و بافت ارزشمندش شناخته شده.

1001boom-26982023731_1f4504bbbb_b

1001boom-evoracathedral

۴. کلیسای جامع استاونجر – استاونجز، نروژ – قرن دوازدهم

کلیسای استاونجر (Stavanger Cathedral) در قرن دوازده و در ابتدا با سبک انگلو-نورمن و توسط یک  استادکار انگلیسی بنا شد. در سال ۱۲۷۲ دچار سانحه آتش سوزی شد و بازسازی آن به سبک گوتیک صورت گرفت.

این کلیسا تنها کلیسای نروژ است که از دوران میانه تا کنون ظاهر اولیه خود را حفظ کرده است.

1001boom-74073802
۵. کلیسای بانوی ما – بردا، هلند – قرن پانزدهم

کلیسای بانوی ما در بردا (Church of Our Lady Breda) به سبک معماری گوتیک برابانتیان ساخته شده و یکی از بناهای مهم شهر بردا به شمار می‌رود. ارتفاع برج آن ۹۷متر است.

1001boom-grote-kerk-breda-1024x768

26

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]