بنا و نما معماری

زیباترین بناهای به جا مانده از دوران رنسانس

رنسانس دوران شکوفایی هنر بود. در اروپا ابتدا دوران باستان کلاسیک (classical antiquity) سال‌های ۷۰۰ پیش از میلاد مسیح تا ۶۰۰ میلادی ظهور کرد. سپس قرون وسطی (قرن پنجم تا قرن پانزدهم) و پس از آن دوران رنسانس آغاز شد. این دوران شامل دو بخش است. دوران رنسانس اولیه که از اوایل قرن پانزدهم تا سال ۱۴۹۰ است و دوران تجدد رنسانس که پس از ۱۴۹۰ را شامل می‌شود.

به طور کلی مورخان تاریخ شروع معماری را به دوران ماقبل از تاریخ نسبت می‌دهند. بعد از آن دوران، می‌توان از معماری مصر باستان، بیزانس، رومانسک و گوتیک به عنوان چند نمونه برجسته معماری نام برد، و نهایتا معماری دوران رنسانس که نقطه عطفی در سبک‌های معماری جهان است.

معماری رنسانس تولد دوباره سبک کلاسیک و نوزایی عناصر معماری روم و یونان باستان به حساب می‌آید. رنسانس، یک تحول ۳۰۰ ساله ‌است که در سال‌ ۱۳۰۰ از فلورانس ایتالیا شروع شد و در عرض سه قرن در سراسر اروپا انتشار و در انگلستان پایان یافت.

بیشتر بخوانید:

۱. قصر Radziwiłł باقیمانده از دوران رنسانس در شهر Vilnius – سال‌های ۱۶۳۵ – ۱۶۵۳

این بنا که مربوط به اواخر دوران رنسانس است، معماری تلفیقی از رنسانس هلند و لیتوانی را به خوبی نمایش می‌دهد. طرح اولیه و تقارن بنا یادآور قصر Luxembourg است که بر اساس دوران رنسانس در پاریس (۱۶۱۵–۱۶۴۵) ساخته شد.

02g9hdm-1001boom

Photo © www.epaveldas.lt

Photo © www.epaveldas.lt

۲. کتابخانه Marciana – ونیز – (۱۵۳۷ – ۱۵۵۳)

کتابخانه ماریچانا یکی از قدیمی‌ترین بناهای عمومی دوران رنسانس است که سالم به جا مانده است.

libreria_or_biblioteco-145E6EBF3CA00AB2CA4-1001boom

۳. کاخ Johannisburg -آشافنبورگ آلمان – (۱۶۰۵ – ۱۶۱۴)

کاخ یوهانسبورگ به عنوان یکی از ارزشمندترین بناهای به جا مانده از دوران رنسانس شناخته می‌شود. این بنای ارزشمند به عنوان اقامتگاه اسقف شاهزاده ماینز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

Aschaffenburg,_Schloss_Johannisburg-012-1001boom

۴. قلعه Baranów Sandomierski لهستان – (۱۵۹۱-۱۶۰۶)

قلعه بارانو سندومیرسکی در شهری به همین نام در لهستان قرار دارد و یکی از معدود شاهکارهای بازمانده از دوران تاریخی رنسانس در این کشور است.

baranow40-1001boom

۵. قلعه Rosenborg – کپنهاگ – (۱۶۰۶ – ۱۶۲۴)

قلعه روزنبرگ یک مثال از پرو‌ژه‌های معماری متمایز در دوره Christian IV است که به سبک معماری رنسانس آلمانی ساخته شده است و به دلیل داشتن برج‌های بلند، بنای قرمز و آرایش سنگ‌هایش زیبایی خاص خود را دارد.

بناهای دوران رنسانس

۶. قصر Kronborg – هلسینگور – (۱۵۷۴ – ۱۵۸۵)

قصر کرونبرگ در شهر هلسینگور دانمارک قرار دارد. قصر کرونبرگ یکی از کلاسیک‌ترین آثار دوره رنسانس شناخته می‌شود. این قصر که در نزدیکی مرز دانمارک و سوئد قرار دارد نقش مهمی در تاریخ اروپای شمالی در قرن‌های ۱۶ تا ۱۸ میلادی ایفا کرد.

8140-1001boom

۷. قصر Gripsholm – ماریفرد – (۱۵۳۷ – ۱۷۰۹)

قصر یا قلعه گریپشولم در شهر ماریفرد سوئد، بیش از چهار قرن پیش ساخته شد و به صنایع دستی، مبلمان و تزئینات داخلی مزین شد که از قرن چهار میلادی به جا مانده بودند.

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi4-1001boom

۸. قلعه Krasiczyn – لهستان (۱۵۸۰ – ۱۶۳۱)
 این قلعه در شهری به همین نام در لهستان، کاخی از دوران رنسانس است که پادشاهان بسیاری را به خود دیده است.
Krasiczyn_Castle_02.09.2010_pl-1001boom
maxresdefault-1001boom
۹. Poznan Town Hall – پوزنان – (قرن ۱۳ و ۱۴ میلادی)

تالار شهرداری پوزنان در شهر پوزنان در غرب لهستان و در نزدیکی مرز آلمان یکی دیگر از شاهکارهای معماری دوران رنسانس است. ظاهر رنسانس آن نتیجه بازسازی‌هایست که بعدا توسط Giovanni Battista روی آن انجام شده است.

Poznan_10-2013_img10_Town_hall-1001boom

۱۰. Antwerp City Hall – آنتورپ – (۱۵۶۱ – ۱۵۶۵)

تالار شهرداری آنتورپ در بلژیک زیر نظر Cornelis II Floris De Vriendt با همکاری طراح ایتالیایی Nicolo Scarini ساخته شد و به همین دلیل ساختمان آن ظاهری ترکیبی از رنسانس ایتالیایی و فلمنگی ( فلاندری) دارد. فلاندر نام منطقه‌ایست که شهر آنتورپ در آن قرار دارد.

stadhuis_antwerpen-1001boom

 

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]