گرافیک هنرهای تجسمی

راهنمای طراحی فونت – قسمت دوم

اگر به عنوان یک طراح گرافیک و علاقه‌مند به تایپوگرافی، تصمیم دارید که برخی از طرح‌های ذهنی خود را به حروف، فونت و تایپوگرافی مخصوص به خودتان تبدیل کنید؛ این مطلب به شما کمک می‌کند تا بدانید کار خود را از کجا آغاز کنید. پیش از هرچیز، اگر در طراحی فونت و تصویرگری تازه‌کار هستید لازم است ابتدا مراحل عملی را طی کنید، نرم‌افزارهای رایج برای این کار را بشناسید و نکات مهم در حین طراحی را بشناسید و مدنظر قرار دهید. در قسمت اول با برخی از نکات راهنمای طراحی فونت آشنا شدید. 

به کلمات نگاه کنید

طراحی فونت

راهنمای طراحی فونت

تایپ یک گروه زیبا از حروف است نه یک گروه از حروف زیبا. با داشتن این جمله در ذهن، از لحظه‌ای که امکان‌پذیر است به طراحی خود در یک جمله، یک خط و یک پاراگراف نگاه کنید.

زمانی که چند کاراکتر را طراحی کردید می‌توانید از ابزار آنلاین Adhesion Text استفاده کنید. این ابزار از یک سیستم جستجوی ساده استفاده می‌کند و به شما کلماتی را پیشنهاد می‌دهد که با حروف موجود می‌توانید بسازید. یک فایل InDesign بسازید و یک فریم ساده برای متن ایجاد کنید و این کلمات را آنجا وارد کنید. می‌توانید هر فریم متن را برای سایز خاصی از فونت در نظر بگیرید که امکان مقایسه داشته باشید. سپس تایپ‌فیس خود را روی کلمات اعمال کنید تا شکل حروف را در قالب کلمات و جملات ببینید.  

می‌توانید از برنامه‌هایی مانند Font Book و FontExplorer برای فعال‌سازی فونت خود در InDesign استفاده کنید.

دیگر تایپ‌فیس‌ها را مطالعه و بررسی کنید

برای خلق یک تایپ‌فیس و طراحی فونت معتبر، شما نیازمند مطالعه و بررسی چند نمونه خوب هستید. به آنها از دید یک منتقد، از دیدگاه ظاهر در متن و از دید پیش زمینه طراحی بنگرید. این کار به شما کمک می‌کند تا دلیل انتخاب‌های خاص در این طراحی‌ها را بفهمید و این مسئله در طراحی فونت شما تاثیر به سزایی خواهد داشت.

در زمینه کتاب‌های زیادی هستند که می‌توانند برای شما در انتخاب مسیر درست مفید واقع شوند. پیشنهاد می‌کنیم حداقل دو تایپ‌فیس که به تایپ‌فیس مورد نظر شما شباهت دارند به دقت بررسی کنید. شکل‌ها و انحنای حروف و شکل آنها در جمله را ببینید و در طراحی خود مدنظر قرار دهید.

طراحی فونت را در سایزهای متفاوت بررسی کنید

بازبینی سایزهای مختلف فونت در فایل تست، از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس نیاز طراحی ممکن است خوانا بودن در سایزهای کوچک یک فاکتور اساسی برای تایپ‌فیس شما محسوب شود. و یا ممکن است اینکه متن از فاصله دور چگونه به نظر برسد در طراحی شما نقش اساسی داشته باشد.

تغییر مقیاس ممکن است بسیار مشکل باشد. اما بررسی اینکه شکل‌هایی که طراحی کرده‌اید در سایزهای مختلف چگونه به نظر می‌رسند و یادگیری تصمیمات درست برای ایجاد تاثیر مثبت در طراحی نیازمند تمرین بسیار و صرف زمان کافی است.

فونت را روی کاغذ بیاورید

type5

چاپ کردن آنچه بدست آورده‌اید و نگاه کردن به آن در محدوده پیکسل‌ها و کاغذ می‌تواند به شما دید متفاوتی بدهد. با اتصال نسخه پرینت شده به دیوار می‌توانید اشکال ناموزون و مدولاسیون استروک‌ها را به خوبی بررسی کنید.

همچنین با این کار یادداشت‌گذاری و طرح زدن اصلاحی را برای خودتان آسان‌تر می‌کنید. فایده دیگر پرینت گرفتن این است که چاپ پیشرفت شما در تغییرات در اندازه‌های کوچک را بهتر نشان می‌دهد و شما می‌توانید ایرادات کار را به خوبی روی نسخه چاپی دنبال کنید.

طراحی حروف به تنهایی کافی نیست

type6

ممکن است تایپ‌فیس شما مختص پروژه خاص یا استفاده شخصی باشد و یا بخواهید طراحی فانتزی و خاصی را برای آن انتخاب کنید و به همین دلیل شامل کاراکترهای محدودی باشد. اما با وجود این اگر می‌خواهید طرح شما توسط دیگر طراحان و برای پروژه‌های مختلف نیز مورد استفاده قرار بگیرد، باید از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار باشد و مجموعه گسترده‌ای از کاراکترها برای آن پیش‌بینی شود.

استایل، وزن و عرض

رنج مناسبی از وزن‌ها می‌تواند به شما کمک کند از کار کردن بیش از حد روی برخی جزییات ریز دست بردارید. وقتی یک طراح، تایپ‌فیس مشخصی را انتخاب می‌کند به پالتی از انتخاب‌ها برای طراحی خود نیاز دارد. آیا فرم ایتالیک در تایپ‌فیس شما به درستی طراحی شده است؟ فرم ایتالیک به معنی تایپ رومن کج شده نیست. آیا تایپ‌فیس شما برای نسخه‌های فشرده مناسب است؟ همه اینها به طرح اولیه و موارد مورد استفاده فونتی که طراحی می‌کنید بستگی دارد.

کاربرد جهانی را در نظر بگیرید

آیا به طراحی فونت خود افتخار می‌کنید؟ آیا با یک تایپ‌فیس لاتین کار خود را آغاز کرده‌اید؟ آیا به ۲۵۰ میلیون کاربر خط سیریلیک در اروپای شرقی و آسیای مرکزی فکر کرده‌اید؟ و یا ۲۲۰ میلیون کاربر خط دواناگری در هند و نپال؟

با وجود تقاضای رو به رشد برای تایپ‌فیس‌های غیر لاتین، متاسفانه بسیاری از خط‌ها هنوز دارای فونت‌های متنوعی نیستند. سوالی که هر طراحی باید همواره از خود بپرسد این است که: «آیا یک طراح می‌تواند تایپ‌فیس خوبی برای خطی که قادر به خواندن آن نیست طراحی کند؟» پاسخ به این سوال به طور قطع مثبت است. این کار نیاز به میزان قابل توجهی تحقیق، یادگیری تاریخچه آن خط و فرهنگ آن منطقه دارد. ملاقات با افراد بومی‌ و کشف نمونه‌های تاریخی می‌تواند به طراحی بهتر کمک کند.

فونت خود را آزمایش کنید

راهنمای طراحی فونت

زمانی که از طراحی فونت خود رضایت داشتید باید ببینید که عملکرد آن در کارهایی که در طرح اولیه مد نظر بوده چگونه است. فونت خود را در برخی از پروژه‌های قبلی استفاده و آن را جایگزین تایپ‌فیس اصلی کنید. کارهای هنری خلق کنید و فونت را در شرایط متفاوت تست کنید. حتی از برخی دوستان طراح خود بخواهید آن را در کارهایشان تست و بررسی کنند و نظرات خود را با شما در میان بگذارند.

نکاتی که در مطلب راهنمای طراحی فونت ذکر شد، نکات اصولی است که باید مدنظر قرار گیرد. منابع زیادی به عنوان راهنما وجود دارد. ما در اینجا تلاش کردیم خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکات را در اختیار شما قرار دهیم.

11

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]