تاریخچه طراحی صنعتی

ریموند لووی ملقب به پدر طراحی صنعتی

ریموند لووی به عنوان یکی از شاخص‌ترین طراحان قرن بیستم، با انجام پروژه‌های گوناگون نشان داده است که دیزاین محدود به صنعت یا زمینه خاصی نیست. بیشتر مردم جهان دیزاینرها را با توانایی حل مسئله می‌شناسند، همچنین به عنوان نوآورانی که با ابتکار خود زندگی را برای دیگران آسان‌تر می‌سازند، از این رو شیوه کار ریموند لووی رهنمودی جهانی است.

لووی به خاطر طرح‌های خلاقانه‌ای لقب پدر طراحی صنعتی را گرفت که در دهه ۸۰ زندگی مردم را شکل دادند. پروژه‌های او محدود به طراحی صنعتی نبود بلکه طراحی لوگوی شرکت‌های مشهوری همچون شل، اکسون، بی‌پی، طراحی اتومبیل و محصولات برجسته دهه ۸۰ را نیز در کارنامه خود دارد.

زندگی شخصی ریموند لووی

این طراح مشهور، سال ۱۹۸۶ در شهر پاریس به دنیا آمد. او هم‌زمان با خدمت در ارتش فرانسه مدرک مهندسی خود را دریافت کرد و در سال ۱۹۱۹ به عنوان مهاجر به کشور آمریکا رفت. لووی کار خود را با ساخت پنجره آغاز کرد اما پس از مدتی به تصویرسازی نشریات روی آورد. اولین پروژه شخصی ریموند لووی به عنوان یک مهندس، طراحی مجدد دستگاه تکثیر Gestetner بود.

زندگی حرفه‌ای ریموند لووی

همان‌طور که گفته شد ریموند لووی طراحی را در زمینه‌های مختلفی تجربه کرد. او لوگوی شرکت‌های مشهوری را خلق کرد که هنوز دیده می‌شوند، مانند لوگوی خدمات پستی آمریکا و شرکت شِل، همچنین به عنوان مشاور با شرکت‌های آی بی ام، جنرال موتورز، ناسا و بی ام و همکاری داشته است.

همانطور که در وب‌سایت کوکاکولا اشاره شده، لویی نقشی اساسی در شکل‌گیری ظاهر مدرن شرکت و طراحی محصولات آن داشته است.

6249-1280-w600

طراحی شیشه کوکاکولا توسط ریموند لووی

یکی از چشمگیرترین طرح‌های او شیشه کوکاکولا با خطوط برجسته است که لوگوی سفید شرکت روی آن قرار دارد. او همچنین در سال ۱۹۶۰ اولین قوطی فلزی کوکاکولا و دستگاه سردکننده نوشابه به سبک استریم‌لاین را طراحی کرد.

raymond_loew_003-w600

طراحی سردکننده نوشابه توسط ریموند لووی

پروژه‌های او در زمینه طراحی وسایل حمل و نقل شامل لوکوموتیو بخار S1 در سال ۱۹۳۶، اتوبوس سنی‌کروزر در سال ۱۹۴۶ و اتومبیل Studebaker بوده است. در سال ۱۹۶۲، طراحی گرافیک بدنه هواپیمای مخصوص جابجایی رئیس‌جمهور آمریکا به او سپرده شد که آن را با لایه‌هایی از رنگ آبی سایان شکل داد.

ریموند لووی در زمینه طراحی محصول نیز موفقیت‌های زیادی داشت، از جمله سِت آشپزخانه Coquelle Le Creuset و مدادتراش ایگل که تصاویر آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید.

لووی در طول زندگی پربار خود جوایز و افتخارات زیادی کسب کرد، از جمله مدال طلای طراحی وسایل حمل و نقل برای خلق لوکوموتیو GG-1 در نمایشگاه بین‌المللی پاریس و عنوان طراح سلطنتی (RDI) از انجمن سلطنتی هنر لندن. او از سوی مجله Life نیز به عنوان یکی از ۱۰۰ آمریکایی بانفوذ و قدرتمند قرن بیستم معرفی شده است.

ریموند لووی نمونه یک طراح متفکر است که توانایی یافتن راه حل مسائل را دارد و طرح‌های او با تمرکز بر هر دو جنبه فُرم و عملکرد، به آثاری برجسته تبدیل شده‌اند.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]