سینما فیلم‌سازی

مهمترین مواردیکه در ۱۰ صفحه اول فیلم نامه باید نوشت

۱۰ صفحه اول یک فیلم نامه از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، چون مردم و متخصصان معمولا زمان کافی برای مطالعه آثار خسته‌کننده را ندارند. در صنعت فیلم، هیچ‌کس حاضر نیست وقت و سرمایه خود را روی فیلمنامه‌های بی‌هدف هدر دهد، از این رو بهتر است همواره نکاتی را در نگارش نوشته‌های خود رعایت کنیم. The Script Lab در ویدیویی به ۵ مورد اساسی اشاره می‌کند که بهتر است در ۱۰ صفحه اول هر فیلمنامه‌ای وجود داشته باشند.

۱. ژانر فیلم را مشخص کنید

همانطور که پیش از این برایتان نوشتیم، در دنیای سینما ژانر‌های مختلفی وجود دارد. با اینکه اکثر فیلم‌های مستقل چند ژانر مختلف دارند، فیلم‌های استودیویی معمولا تنها در یک ژانر جای می‌گیرند. مشخص کردن ژانر به این دلیل اهمیت دارد که انتظارات مخاطب را از فیلم یا نوشته شما مشخص می‌کند. شناخت قوانین هر ژانر ضروری است اما لزومی بر رعایت همه آن‌ها وجود ندارد. هیچ‌وقت خود را فقط به یک ژانر مشخص محدود نکنید. یک درام خوب، می‌تواند از کمی کمدی بهره ببرد و یک اثر کمدی، نیازمند درام در ساختار داستانی خود است.

FCC-Fury-Wardaddy

۲. کاراکتر اصلی را معرفی کنید

سکانس معرفی شخصیت اصلی، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آغازین فیلم نامه است. سعی کنید شخصیت اصلی داستان را در حین انجام کاری مهم یا در شرایطی خاص، و به طور به یاد ماندنی به مخاطب معرفی کنید. شخصیت پیچیده، همواره برای جذابیت داستان می‌افزاید؛ پس سعی کنید افزودن مشکلات و معما‌های متفاوت، کاراکتر اصلی را تبدیل به فردی پیچیده و خاص کنید.

لازم نیست همه ابعاد این کاراکتر در سکانس‌های اولیه معرفی شود، اما همیشه به خاطر داشته باشید اولین دیدار در نظر مخاطب بسیار مهم است.

۳. مخاطب را با دنیای فیلم آشنا کنید

دنیایی که داستان در آن رخ می‌دهد، یکی از ویژگی‌های اصلی فیلم نامه است. استفاده از دنیایی منحصر به فرد و جذاب، راه بسیار خوبی برای متمایز ساختن یک داستان از دیگر نمونه‌های مشابه است.

همانند دیگر موارد، در این موضوع اولین آشنایی با مخاطب با دنیای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به جزئیات توجه ویژه‌ای داشته باشید و تجربه‌ای جدید و به یاد ماندنی برای مخاطب رقم بزنید.

فیلم نامه

۴. به موضوع اشاره کنید

موضوع (theme)، ایده و مفهوم اصلی داستان است. خیلی مواقع موضوع کاملا واضح است؛ مانند نبرد بین انسان و طبیعت در آرماگدون، یا نبرد بین انسان‌ها در پدرخوانده یا از دست دادن معصومیت در زیبای آمریکایی. اما یک موضوع مناسب معمولا به جزئیات بیشتری می‌پردازد؛ به عنوان مثلا فهرست شیندلر درباره فداکاری و Erin Brockovich، درباره ناعدالتی‌های اجتماعی است.

اشاره‌ای کوتاه اما کامل به تم، توسعه داستان را در مراحل بعدی برایتان آسان خواهد کرد؛ همچنین انگیزه اصلی کاراکتر را مشخص می‌کند.

۵. موقعیت دراماتیک را آماده کنید

موقعیت دراماتیک، ماهیت اصلی داستان بدون در نظر گرفتن طرح یا کاراکتر‌ها است. آماده سازی موقعیت دراماتیک می‌تواند خیلی زود، حتی پیش از این معرفی کاراکتر‌ها به وقوع بپیوندد.

به عنوان مثال در یکی از سکانس‌های اولیه Jaws، یک کوسه در حال حمله به فردی را مشاهده می‌کنیم و بعد از آن، همه چیز آرام می‌شود. طی همین سکانس، مخاطب متوجه ذات اصلی داستان می‌شود. این عنصر می‌تواند جذابیت داستان را به حدی بالا ببرد که مخاطب مشتاق به خواندن یا تماشای ادامه آن باشد.

 

اما، قوانین به وجود می‌آیند تا شکسته شوند، به همین دلیل، لزومی ندارد همه این ۵ مورد را در ۱۰ صفحه اول فیلم نامه‌ به کار ببرید. اما مطمئن باشید که کمبود اطلاعات باعث جذب مخاطب به فیلم می‌شود نه گیج شدن وی. نظر شما چیست؟

11

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]