عکاسی عکاسی با موبایل

۶ اپلیکیشن ساخت سینماگراف – iOS و Android

گفتیم که سینماگراف‌ها عکس‌های ثابتی هستند که یک حرکت کوچک و تکراری در آنها رخ می‌دهد و باعث بوجود آمدن یک کلیپ ویدئویی می‌شود. ساخت سینماگراف هم با استفاده از دوربین‌های دیجیتال ممکن است هم با تلفن‌های هوشمند. در ادامه این مطلب چند اپلیکیشن خوب ساخت سینماگراف مناسب برای تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند با سیستم‌عامل iOS و Android را معرفی می‌کنیم.

۱. اپلیکیشن ساخت سینماگراف – iOS

۱.۱ Cinemagr.am

برای آنکه بتوانید از تلفن هوشمندتان برای ساخت سینماگراف استفاده کنید، باید ابتدا فیلم بگیرید. ابتدا آیفون خود را محکم و ثابت در درست گرفته تا از لرزش ویدئو نهایی جلوگیری شود. مهم نیست ویدئوی شما چقدر طولانی باشد زیرا شما فقط به قسمت کوتاهی از آن نیاز دارید. قسمت کوتاهی که از این ویدئو انتخاب می‌کنید به عنوان المان غیرمتحرک سینماگراف شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ساخت سینماگراف

برای ساخت سینماگراف، قسمت‌هایی را که می‌خواهید حرکت داشته باشد، هایلایت کنید. سپس، سرعت سینماگرافتان را تعییر دهید و جهت حرکت حلقه تکرار را نیز انتخاب کنید.

حالا می‌توانید پیش‌نمایش سینماگراف خود را ببینید و در صورت نیاز آن را فیلتر کنید. پس از پایان کار می‌توانید آن را در خود اپلیکیشن و سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

cinemagram

cinemagr.am بسیار شبیه اینستاگرام است. شما می‌توانید پروفایل و دوستان خود را داشته باشید، عکس‌هایتان را آپلود کنید، عکس‌های دیگران را ببینید، بپسندید و نظر بگذارید.

۱.۲ Flixel

بسیاری از اپلیکیشن‌های ساخت سینماگراف به دستی نیاز دارند که در حین ضبط ویدئو لرزش نداشته باشد. اگر در حین فیلم‌گرفتن دست شما لرزش زیادی داشته باشد، اپلیکیشن fixel هنگام پردازش آن، شما را از این موضوع آگاه می‌کند. شما فقط ۴ ثانیه برای ضبط ویدئو زمان دارید که پس از پردازش شدن می‌توانید به کمک فیلترها آن را ویرایش کنید.

flixel-1001boom

از اینجا به بعد، دو مسیر وجود دارد که می‌توانید آنها را دنبال کنید: یکی این که تمام کلیپ متحرک را ذخیره کنید و یا این که با استقاده از دکمه Cinemagraph it، آ را به سینماگراف تبدیل کنید.

با تپ کردن بر این دکمه، می‌توانید منطقه‌ای را که می‌خواهیم متحرک باشد، هایلایت کنید. پس از پایان کار، سینماگراف برای به اشتراک گذاشتن آماده است.

flixel

سینماگراف‌های ساخته شده را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مختلفی به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید آن را تنها در دوربین خود به فرمت gif یا mp4 ذخیره کنید.

۱.۳ Echograph

با استفاده از echogram سه گام برای ساخت سینماگراف باید بردارید. اولین قدم تنظیم کردن زمان ویدیوست، شما می‌توانید ویدئوهایی به مدت حداکثر ۵ ثانیه یا کمتر داشته باشید. این کار را با تنظیم اسلایدرهای ابتدایی و انتهایی ِ نوار بازپخش انجام می‌دهید. در این مرحله همچنین می‌توانید به انتهای کلیپ یک مکث اضافه کنید تا تاثیری که می‌خواهید از ویدئو به دست آورید یا تکمیل کنید.

echograph-1001boom

در گام دوم فریم (یا پس‌زمینه) ثابتِ سینماگراف را مشخص کنید. این فریم می‌تواند از هرقسمتی از ویدئو انتخاب شود. در آخرین گام قسمت‌هایی که می‌خواهید متحرک باشند را هایلایت کنید.

echograph

در پایان می‌توانید آن را با کیفیت‌های کم، متوسط یا زیاد ذخیره کنید یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

۱.۴ Kinotopic

ساخت سینماگراف یا کینوس به کمک کینوتوپیک بسیار ساده است. برای شروع یک ویدئوی ۳ ثانیه‌ای داشته باشید. سپس فیلترها و هایلایت را به بخش‌هایی که می‌خواهید متحرک باشند، اضافه کنید.

تاکنون این اپ یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های موجود برای سینماگراف است.

Kinotopic-1001boom

اما چه چیزی این اپلیکیشن را منحصر به فرد می‌کند؟ در قسمت Setting، می‌توانید کلیپ خود را پایدار (Stabilize) کنید. این ویژگی شبیه چیزی است که در برنامه‌های ویندوز تحت عنوان Clipets شناخته می‌شود.

اگر ویدئویی که دارید کمی لرزش داشته باشد می‌توانید با کمک این گزینه آنرا تا حدودی بهبود ببخشید. مانند سایر اپ‌ها می‌توانید نتیجه کار حاصبل را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

kinotopic

۱.۵ iCinegraph

نکته خاصی که در این اپلیکیشن وجود دارد این است که ضبط ویدئوی آن محدود به چند ثانیه نیست.

پس از آنکه کلیپ مورد نظر را ضبط کردید و یا از میان ویدئوهای موجود در تلفن‌تان یکی را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب صحنه ثابت سینماگراف می‌رسد. این اپلیکیشن یک جعبه (منطقه نقطه چین تصویر پایین) در اختیار شما قرار می‌دهد که به جای هایلایت کردن می‌توانید از آن استفاده کنید و قسمت‌های متحرک سینماگراف خود را مشخص کنید.

icinegraph-1001boom

می‌توانید اندازه این جعبه را تغییر دهید تا قسمت متحرک سینماگراف خود را مشخص کنید. پس از پایان کار می‌توانید پیش‌نمایش آن را ببینید و سپس ذخیره کنید. زمان پردازش نهایی به زمان ویدئوکلیپ شما بستگی دارد.

icinegraph

پس از ذخیره می‌توانید آن را ایمیل کنید. از آنجایی که نمی‌توانید این سینماگراف را در قسمت گالری موبایل خود تماشا کنید، این برنامه یک Viewer مخصوص به خود نیز دارد.

۲. اپلیکیشن ساخت سینماگراف – Android

Fotodanz

با این اپلیکیشن می‌توانید ویدئوهایی به مدت ۳ تا ۵ ثانیه ضبط کنید. با پایان زمان مجاز، ضبط ویدئو به طو خودکار متوقف می‌شود. بر خلاف اپلیکیشن‌های قبلی به جای هایلایت کردن منطقه متحرک مورد نظر، باید دور آنها دایره‌هایی رسم کنید.

fotodanz-1001boom

در مرحله بعدی، پیش نمایش سینماگراف را ببینید و اگر لازم است تغییراتی اعمال کنید می‌توانید به عقب برگردید. سپس می‌توانید از میان فیلترهای موجود یکی را برای ویرایش انتخاب کنید.

پس از ذخیره سینماگراف، می‌توانید آن را از طریق ایمیل به اشتراک بگذارید.

fotodanz

 

 

***

آیا شما اپلیکیشن خوب دیگری برای ساخت سینماگرف می‌شناسید؟ آن را به ما معرفی کنید. یا از اپلیکیشن‌های بالا استفاده کنید و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

11

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]