بنا و نما معماری

ایجاد تجربه‌ای متفاوت با کمک گرفتن از طبیعت در معماری

ارتباط بین یک بنا و طبیعت، جلوه‌های متنوعی ایجاد میکند. به طور کلی، استفاده از طبیعت در معماری یک بنا جذابیت‌های ویژه‌ای به آن می‌بخشد. الهام گرفتن از طبیعت در بهبود این هارمونی جذاب، از عمقی‌ترین مفاهیمی است که یک معمار می‌تواند درک کرده و در پروژه‌های خود از آن بهره ببرد.

در ادامه در این رابطه بیشتر بخوانید.

1a2115ccfc5c26aa5801997e2e8a7db9

از متفاوت‌ترین جنبه‌های استفاده از طبیعت در معماری، معرفی آن به عنوان فاکتوری فعال و موثر در بناست؛ به طوری که تجربه‌ای متفاوت با این جنبه در ساکنان ایجاد شود.

یکی از فوق‌العاده‌ترین لحظه‌ها در معماری وقتی رخ می‌دهد که فرم یک سازه بتواند حسی کاملا تازه در ساکنان آن ایجاد کند. در خصوص استفاده از طبیعت،‌تصور کنید که وزش باد، به عنوان یک فاکتور طبیعی، بخشی از ساختمان را جابجا و شکل یا ظاهر آن را بازتعریف کند. با این پیش‌زمینه که این فاکتور طبیعی، بتواند ساکنان را از گزند چیزی حفظ کند یا جلوه‌ای تازه را به آنها بنمایاند.

در اینجا استفاده از عناصر طبیعی اهمیت ویژه دارد. مولفه‌هایی مثل باد، نور خورشید و باران می‌توانند مثال‌های قابل درکی برای استفاده در جهت ایجاد یک تجربهٔ متفاوت و موثر باشند.

سه سوال اساسی در رابطه با بازتعریف متاثر از عنصرهای طبیعی در معماری

©Hamilton Lund

استفاده از طبیعیت در معماری نه‌تنها می‌تواند الهام‌بخش و هماهنگ باشد، بلکه با کمک آن می‌توان ترکیب‌بندی‌های متفاوتی را هم ساخت. به عنوان یک معمار سعی کنید به هنگام طراحی به فاکتورهای متنوع و البته خاص‌تری برای ایجاد تغییر یا ارتباط با مواد و مصالح بنای مورد نظر بیاندیشید.

این مساله کمک زیادی به طراحی شما، مفهوم عمقی آن و البته بهبود کارایی و زیبایی در آن می‌کند. این سه سوال در رسیدن به این هدف به شما کمک می‌کنند:

• کدام مولفهٔ طبیعی (باد، باران، دما، آفتاب و …) کارایی، زیبایی و مفهوم بهتری در طرح من ایجاد می‌کند؟
• این فاکتور طبیعی چگونه می‌تواند تجربه‌ای کاملا تازه در ساکنان نهایی ایجاد کند؟
• ایجاد این ارتباط و تجربهٔ تازه، به ساکنان چه چیزی در رابطه با محیط اطراف، خودشان و سایر ساکنان یاد می‌دهد؟

طرز فکر انتقالی در استفاده از طبیعت در معماری

agora04

نگاه متفاوت به جنبه‌های مختلف طبیعت می‌تواند هر طرحی را به نتیجه‌ای متفاوت و فوق‌العاده برای ساکنان تبدیل کند. طبیعت چیزی بیش از یک ماهیت الهام‌بخش یا عنصر قابل استفاده در بناست.

اگرچه استفاده از طبیعت در ساده‌ترین قالب هم می‌تواند جلوه‌ای متفاوت به بنا بدهد، اما نباید از آن تنها برای شکل دادن به کلیت نما بهره برد. بلکه باید از آن مثل یک سیستم جانبی در طرح استفاده کرد و هوشمندانه آن را به کار گرفت.

به اطراف خود بیشتر دقت کنید و با کمک گرفتن از طبیعت در معماری با نگاهی متفاوت، جلوه‌هایی یکتا و کاربری‌های تازه بیافرینید.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]