نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «جمعیت شاد» و «روبنزین» در نقاشی

اگر به موزه‌های هنر بروید، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «جمعیت شاد» و «روبنزین» می‌پردازیم. 

جمعیت شاد (Merry Company)

این نقاشی‌ها شامل گروهی از مردم است که به نوشیدن و شادی مشغولند. با هم حرف می‌زنند، در حال نواختن و یا گوش کردن به موسیقی و یا مشغول به هر کار گروهی دیگری هستند. نقاشی جمعیت شاد در دوران طلایی هلند و دوران باروک فلاندری بسیار محبوب بود.

A-Musical-Evening-by-Guglielmo-Zoochi

نقاشی که در اینجا مشاهده می‌کنید «بعدازظهر آهنگین» اثر گولیلمو زوکی (Guglielmo Zocchi) یکی از بهترین مثال‌های نقاشی جمعیت شاد است. این نقاشی تصویری از چهار زن و دو مرد است که برای بعداز ظهری همراه با موسیقی جمع شده‌اند و یکی از زن‌ها در حال نواختن موسیقی است و دیگران از نوای ساز لذت می‌برند. آنها اوقات خوشی را سپری می‌کنند.

The-Orchestra-Biergarten-by-Wilhelm-Carl-August-Zimmer

عبارت جمعیت شاد می‌تواند برای نقاشی مانند «ارکستر بیگارتن» اثر ویلهلم کارل آگوست زیمر نیز نسبت داده شود. همان طور که مشاهده می‌کنید در این نقاشی یک ارکستر در باغی جمع شده‌اند و شنوندگان می‌نوشند و به موسیقی گوش فرا می‌دهند.

روبنزین (Rubensian)

Peter_Paul_Rubens_-_Helena_Fourment

این اصطلاح از نقاشی‌های بیتر پائول روبنز از زنان فربه که به زیباترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده،گرفته شده است. روبنز معمولا زنان چاق را در همه نقاشی‌هایش به تصویر می‌کشید. این علاقه در نقاشی زنان فربه باعث شد که به هر نقاشی شامل چنین زنانی به نام روبنزین یا روبنسک (Rubenesque) شناخته شود.

مشهورترین نقاشی روبنز «داوری پاریس» است که به یکی از افسانه‌های یونان مربوط است. در این افسانه سه الهه هرا، آتنا و آفرودیت به سراغ پاریس، پسر پریام پادشاه تروی، می‌روند تا به آنها بگوید به نظر او کدامیک از سه الهه زیباتر است. پاسخ پاریس و چند اتفاق دیگر منجر به جنگ تروجان می‌شود.

هنرمند بسیاری این داستان را به تصویر کشیده اند اما تصویر سه الهه فربه توسط روبنز در میان آثار دیگران برجسته تر و مشهورتر است.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]