سینما عکاسی فیلم‌سازی

۳ راه برای پرهیز از نورپردازی نامناسب

در مورد نورپردازی، فیلمبرداری در فضای آزاد بسیار چالش برانگیز است؛ به خصوص بدون استفاده از امکانات کافی. استفاده مناسب از نور خورشید برای ثبت تصاویر واقعا دشوار است. اما اگر تنها امکانات موجود سوژه و دوربین هستند چه باید کرد؟ چطور می‌توان از نورپردازی نامناسب پرهیز کرد؟ David Bergman در این ویدیو نکاتی قابل توجه درباره این موضوع را بیان می‌کند.

 

با اینکه این نکات بیشتر برای عکاسی پرتره کاربرد دارند، در فیلمسازی نیز بی‌تاثیر نیستند. برخی از این موارد، مانند ثبت تصاویر در سایه و استفاده از خورشید به عنوان نور پس زمینه، شاید واضح باشند اما دانستن آن‌ها برای افراد مبتدی ضروری است.

اما یکی از مهم‌ترین نکاتی که برگمن بیان می‌کند، خواندن درست نور و یادگیری نحوه کار کردن با آن، به جای کار کردن علیه آن، است.

رعایت این موضوع مخصوصا در شرایط غیرقابل کنترل بسیار حائز اهمیت است. در استودیو و با در اختیار داشتن لوازم نورپردازی، می‌توانید فضا را هر طور که دوست دارید تغییر دهید اما در مورد ساختمان‌های عمومی، خیابان‌ها و به طور کلی فضاهای بیرون، همه چیز متقاوت است. لوازمی مانند بازتابنده، چتر و صفحه‌های سفید برای شکل دادن به نور بسیار کاربردی هستند.

نورپردازی نامناسب

یاد بگیرید از خورشید به عنوان یک منبع نور مفید استفاده کنید. در ظهر روز‌های آفتابی، با وجود نور بیشتر و سایه‌های نرم، به نتیجه بهتری دست خواهید یافت. قرار دادن سوژه در سایه، با متناسب ساختن نور باعث می‌شود از شدت سایه‌ها کم شود. و آخرین نکته، که بیشتر به ترکیب‌بندی مربوط است، توجه کافی به پس‌زمینه است. درست است تمرکز اصلی چشم مخاطب روی روشن‌ترین بخش فریم است، اما انتخاب پس‌زمینه مناسب نیز به اندازه دیگر بخش‌های تصویر اهمیت دارد.

***

آیا نکته دیگری برای پرهیز از نورپردازی نامناسب به ذهن‌تان می‌رسد؟ آن را با ما و دیگر خوانندگان هزار‌و‌یک‌بوم به اشتراک بگذارید.

 

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]