بنا و نما معماری

ساختمان‌هایی با معماری شگفت‌انگیز از سراسر دنیا

طراحی‌های متفاوت، بکر و جسورانه بناها و ساختمان‌ها بر تغییر مسیر مهارت معماری به سوی نوآوری تاثیر چشم‌گیری داشته است. چند نمونه از ساختمان‌هایی که طراحی‌های متفاوت و جسورانه آنها منجر به زیبا و متفاوت بودن‌شان شده است، را با هم می‌بینیم.

ساختمان تاثیر بصری دارد که می‌تواند الهام بخش، شادی آور و رویایی باشد و دارای کیفیتی غیر قابل وصفی است که نبوغ طراحی، قدرت برقراری ارتباط با محیط و بالاتر از همه تخیل را مجسم می‌کند.

item1.rendition.slideshowVertical.buzzworthy-buildings-02-burj-khalifa

BURJ KHALIFA – Skidmore, Owings & Merrill, 2010

ساختمان‌های امروزی فقط برای این بنا نمی‌شوند که مورد تحسین قرار بگیرند. استیون هال، معمار برجسته آمریکایی، می‌گوید: «آنها آیکون‌هایی نیستند که در محل‌هایی قرار داده شوند، بلکه ساختمان‌ها فضاهای عمومی را شکل می‌دهند.»  وی با اشاره به مجتمع Linked Hybrid که مجموعه ای از ساختمان‌های کاری – مسکونی در بیژینگ، چین است، می‌افزاید: «شما نمی‌توانید آن را درک کنید مگر آنکه بر رو، زیر و همه اطراف آن حضور داشته باشید.» این ساختمان‌ها همچنین بسیار سازگار با محیط زیست هستند و با توجه به ۶۵۵ چاه ژئوترمال که در زیر آنها قرار دارند، گرما و سرمای ساختمان‌ها به خوبی کنترل می‌شوند. مانند بسیاری از معمارهای معاصر با استیون هال، ساختمان‌ها به گونه ای طراحی می‌شوند که زیبایی ظاهری آنها و نیازهای اجتماعی و محیطی‌شان با هم پیوند داده شود.

item4.rendition.slideshowVertical.buzzworthy-buildings-06-linked-hybrid

LINKED HYBRID – معمار Steven Holl Architects, ۲۰۰۹

مرکز کنفرانس و سالن کنسرت طراحی شده توسط Reykjavík’s Harpa بنای زیبایی است که از مشارکت شرکت معماری Henning Larsen و هنرمند Olafur Eliasson حاصل شده است. به کمک یکدیگر آنها توانستند ساختمانی غیر متقارنی طراحی کنند که نمای آن از چراغ‌های LED و آجرهای فلزی پوشانده شده است که هر بعد از ظهر از رقص نورهای شمالی برای کل جزیره ایرلند امکان تماشای یک بازی نور زیبا را فراهم می‌کند. این نشان می‌دهد که معماری می‌تواند منبعی برای فعال سازی شهرها و بازسازی فرهنگ‌های از بین رفته باشد.

cn_image.size.buzzworthy-buildings-01-harpa-concert-hall

مرکز کنفرانس و سالن کنسرت HARPA. عکاس: Nic Lehoux

در سویل اسپانیا، مقامات رسمی هیچ پیش زمینه ذهنی از پروپوزال مطرح شده برای بهبود بخشیدن مرکز خرید میدان اصلی شهر، نداشتند. اما وقتی نتیجه نهایی ایده مطرح شده حاضر شد، انگار به شهر جان دوباره ای بخشیده شده بود. معماری برای رسیدن به جایگاهی که امروز در قرن بدان دست یافته مشقت‌های زیادی تحمل کرده است  و در نهایت موفق شده از اهمیت ستون‌ها و دیوارها در معماری سخن بگوید.

metropol-parasol-seville1

METROPOL PARASOL در شهر سویل اسپانیا

چند نمونه دیگر از این بناها را با هم می‌بینیم.

item12.rendition.slideshowHorizontal.buzzworthy-buildings-13-guangzhou-opera-house

GUANGZHOU OPERA HOUSE در چین

item7.rendition.slideshowHorizontal.buzzworthy-buildings-08-perot-museum

PEROT MUSEUM OF NATURE AND SCIENCE در تگزاس آمریکا

item3.rendition.slideshowHorizontal.buzzworthy-buildings-03-gardens-bay

GARDENS BY THE BAY در سنگابور

2

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]