طراحی صنعتی هنرهای تجسمی

به عنوان یک دیزاینر چطور پالت رنگ خود را بسازیم

تئوری رنگ یکی از موضوعات مهم در حوزه دیزاین است که علیرغم اهمیت آن اغلب در حاشیه بقیه مباحث قرار می‌گیرد، اما حقیقت این است که اگر بخواهید به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید و محصولات باکیفیت طراحی کنید باید اطلاعات خوبی نسبت به تئوری رنگ‌ها و نحوه انتخاب آنها داشته باشید. در این مطلب با شیوه تهیه پالت رنگ آشنا می‌شویم و نحوه ترکیب آنها را می‌آموزیم.

مهارت رنگ‌شناسی علاوه بر دانستن اصول کلی، شامل جنبه‌های روانشناسی نیز می‌شود، اما سوال اینجاست که طراحان چطور می‌توانند از اصول پایه تئوری رنگ استفاده کنند و از کنار هم قرار دادن انتخاب‌های مناسب، یک پالت جذاب بسازند؟

با تک‌رنگ‌ها شروع کنید

509376_34481_54984_XS3fsENiU-w600

ابتدا با بررسی سایه‌های متفاوت تک‌رنگ‌ها (منوکروم) شروع کنید و انتخاب کلی‌تان را انجام دهید. این ترکیب می‌تواند اساسی‌ترین و هماهنگ‌ترین پالت شما باشد. اگرچه ممکن است کمی خسته‌کننده به نظر برسد اما تقریبا روشی بدون ریسک است. در این روش ضمن داشتن رنگ‌های متفاوت می‌توانید نسبت به سازگاری آنها با یکدیگر مطمئن باشید.

شاید بعد از انتخاب پالت رنگ پایه، بخواهید کمی چاشنی آن را افزایش دهید و رنگ‌های بیشتری در مجموعه خود قرار دهید. پس در مرحله بعد به سراغ رنگ‌های هم‌خانواده می‌رویم.

رنگ‌های هم‌خانواده را انتخاب کنید

509381_34481_54984_YPNgEo0WI-w600گام بعدی برای خلق یک ترکیب رنگ جذاب، ساخت پالتی متشکل از فام‌های هم‌خانواده (آنالوگ) است؛ یعنی رنگ‌هایی که در دایره، کنار هم قرار دارند. این روش، برای انتخاب رنگ جدیدی است که از نظر گرمی یا سردی در طیف رنگ قبلی قرار می‌گیرد. از این طریق رنگ‌های انتخاب شده سازگاری مناسب را دارند اما لزوما مانند روش قبل قابل پیش‌بینی نیستند.

در مورد رنگ‌های مکمل محتاط باشید

509383_34481_54984_TN43DLavG-w600

مواردی که در دایره رنگ روبروی هم قرار دارند رنگ‌های مکمل نامیده‌ می‌شوند؛ مانند آبی و نارنجی یا سبز و قرمز. گام بعدی انتخاب چنین رنگ‌هایی برای پالت است که می‌توانند تضادی جذاب را به وجود آورند. در این مرحله مسئله اصلی تفاوت زیاد بین رنگ‌ها است. چنین ترکیبی می‌تواند شدیدا جلب کرده و ارتعاش بصری به وجود آورد بنابراین بهتر است بین آنها فضایی سفید باقی بگذارید و یا یک رنگ مکمل دیگر را به این ترکیب بی افزایید، مگر اینکه قصد داشته باشید مستقیما از تاثیر شدید و نیروی بصری آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

عوامل روان‌شناختی رنگ‌ها را در نظر داشته باشید

509443_34481_54984_Xqopvv0Jw-w600

همان‌طور که رنگ‌ها می‌توانند معانی جهانی داشته باشند (مانند استفاده از رنگ سفید برای نشان دادن پاکی و خلوص) عوامل فرهنگی زیادی وجود دارند که برداشت ما از رنگ‌ها را همسو می‌کنند. در بازار محصولات مصرفی، عوامل معینی در خصوص رنگ‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را از نظر روان‌شناختی مورد توجه قرار داد.

۱. محققان بازار دریافته‌اند که تا ۹۰٪ خریدهای تکانه‌ای (بدون تصمیم‌گیری قبلی) تا حد زیادی تحت تاثیر نمایش رنگ‌ها قرار دارند، چه در طراحی محصولات و چه در تبلیغات، در هر دو مورد رنگ اهمیت بسیار زیادی دارد.

۲. یک نظریه روانشناسی با عنوان «تاثیر جداسازی» نشان می‌دهد که اگر موردی به طور واضح از محیط اطراف خود متمایز شود، احتمال یادآوری به میزان زیادی افزایش میابد. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که مشتریان اغلب ترکیبی را می‌پسندند که شامل یک رنگ کاملا متضاد و تاکید کننده باشد.

یک راه پیشنهادی برای دست‌یابی به چنین تاثیرگذاری عمیقی این است که پالتی شامل رنگ‌های هم‌خانواده انتخاب کنید و سپس یکی از رنگ‌های مکمل آنها را به پالت خود بیفزایید.

از تکنولوژی بهره ببرید

پالت رنگ

مرور و به کارگیری دانسته‌ها در هر حوزه‌ای اهمیت دارد و تئوری رنگ نیز از آن مستثنا نیست، اما امروزه در کنار دانش خود، ابزارهای زیادی برای حل مسائل پیچیده در دسترس داریم. اپلیکیشن‌های مناسبی که برای کشف روابط بین رنگ‌ها به شما کمک می‌کنند، همچنین سایت‌هایی مانند paletton و color.adobe که علاوه بر داشتن رابط کاربری جذاب، ابزارهای بسیار مناسبی برای ساخت پالت رنگ هستند.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که تئوری رنگ در طراحی دارای اصول انعطاف‌ناپذیر و قطعی نیست. برای رسیدن به هماهنگی و جذابیت می‌توان از شیوه‌های زیادی استفاده کرد. ترکیب‌های زیبا و تاثیرگذار نه تنها بر پایه علم و روانشناسی بنا شده‌اند بلکه در زمان‌های مختلف گرایش‌های گوناگون نیز بر آنها تاثیر می‌گذارد و نسبت به شرایط تغییر می‌کنند. این شما هستید که به عنوان یک دیزاینر پالت رنگ منحصر به فرد خود را می‌سازید.

7

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]