طراحی صنعتی معماری هنرهای تجسمی

سه عامل کلیدی موفقیت در مسابقات دیزاین

همه ما علاقه داریم که در کارهایمان بهترین باشیم، اما برای رسیدن به این هدف لازم است گهگاه خودمان را به چالش بکشیم. چالش‌ها در عین حال که هیجان‌انگیز هستند تا حدودی اضطراب به وجود می‌آورند اما در نهایت فرصت خوبی برای رشد خواهند بود. صرف نظر از اینکه در چه رقابتی شرکت می‌کنید، کوششی که برای آماده کردن طرح، ثبت و ارسال آن برای مسابقات دیزاین انجام می‌دهید تجربه‌ای جدید و متفاوت را شکل می‌دهد.

shutterstock_97099391-e1362502376290

عوامل کلیدی موفقیت در مسابقات دیزاین

مسابقات در چارچوب زمانی برگزار می‌شوند و شرکت در آنها فرصت محدودی دارد، اغلب هرچه به پایان این زمان نزدیک می‌شویم انجام پروژه فشرده‌تر و سریع‌تر می‌شود. در این وضعیت هم‌زمان با انجام کارهای نهایی باید به نحوه ثبت و ارسال آن نیز فکر کرد. این روند دو عامل کلیدی یک چالش جذاب را در بر می‌گیرد، از یک طرف ترس از شکست و پذیرش ریسک رد شدن طرح و از طرف دیگر فرصت کسب اعتبار، شناخته شدن و مورد تشویق قرار گرفتن.

حتی اگر طرح شما برنده نشود، شرکت در مسابقه تمرین خوبی برای ارتقاء مهارت‌های‌تان خواهد بود و در نهایت به تهیه یک پورتفولیو حرفه‌ای کمک خواهد کرد. این مطلب نوشته‌ای از پل هوپ (Paul Hoppe)، یکی از برندگان رقابت ادوبی دیزاین (Adobe Design Achievement Awards) سال ۲۰۱۱ و داور امسال این مسابقات است. حضور پل در این رویداد هم به عنوان شرکت‌کننده و هم داور، تجربیات ارزشمندی را در اختیار او قرار داده که خلاصه‌ای از آن را در ادامه می‌خوانید.

به پایان رساندن یک پروژه مستلزم انجام کارهای زیادی است اما آماده کردن آن برای شرکت در مسابقه شامل امور بیشتری می‌شود، از جمله مستندسازی، آماده کردن متن توضیحات، تصاویر مناسب و بعضی مواقع تهیه ویدئو یا ساخت محصول فیزیکی. طی کردن این مراحل اگرچه دشوار به نظر می‌رسد اما بسیار ارزشمند است. کسب این مهارت‌ها برای نمایش و ارائه ایده‌ها و تهیه نمونه کارهای حرفه‌ای پورتفولیو ارزش زیادی دارد. در این بین سه عامل کلیدی ایده، اجرا و نمایش طرح، مواردی هستند که نه تنها در رقابت‌ بلکه در شغل و حرفه‌ آینده‌تان نیز به متمایز شدنتان کمک می‌کنند.

ایده (کانسپت)

idea on white background in a paper hole

idea on white background in a paper hole

با توجه به اینکه هم رقابت و هم بازار فضایی بسیار جدی دارند، زیبایی بصری به تنهایی نمی‌تواند موفقیت طرح را تضمین کند. تصویرسازی، فیلم‌سازی، طراحی برند یا موضوعات دیگر فرقی ندارند، چیزی که پروژه را متمایز می‌کند قابلیت طراح در نحوه به تصویر کشیدن ایده و اتصال نقاط قوت پروژه به یکدیگر است. به کارگیری تفکر انتقادی برای یافتن راه حل مسائل و خلق طرحی معنادار تا حد زیادی توجه داوران را جلب می‌کند.

سایت‌هایی مانند پینترست پر از تصاویر زیبایی هستند که به عنوان منبع الهام استفاده می‌شوند اما لزوما مفهوم خاصی را در بر نمی‌گیرند. در اینترنت منابع زیادی برای یادگیری وجود دارد، اما نگرش خاص و ایده پردازی با رویکرد تفکر انتقادی، طراح را در فضای رقابت نگه می‌دارد.

اجرا

Ryan-Miller-Think-Geek-4-w600

اجرای درخشان ایده، اولین چیزی است که در مسابقات دیزاین توجهات را به خود جلب می‌کند. اجرای کار می‌تواند با هدف شرکت در یک رقابت معتبر باشد و یا درخواست برای شغل رؤیایی‌تان، در هر صورت این نکته را به یاد داشته باشید که تمام جزئیات کارتان با دقت بررسی خواهد شد.

شرکت‌کننده‌ای که در لحظات آخر طرحی را سر هم می‌کند نباید انتظار جوایز برتر را داشته باشد. حتی اگر سخت کار کرده و بهترین طرحتان را خلق کرده باشید باز هم این امکان وجود دارد که نتایج مطابق با انتظار شما نباشد؛ اما این احتمال نباید دلسردتان کند، حتی بهترین طرح‌ها جای بهبود و اصلاح دارند. با نگاه منتقدانه به طرح خود بنگرید و آن را با طرح‌های برنده مقایسه کنید، نکات کلیدی را بیابید و خود را برای چالش بعدی مجهز کنید، با تمرین و کسب تجربه می‌توانید اثری قوی و چشمگیر ارائه دهید.

مطالب مرتبط:

نمایش و ارائه طرح (پرزانته)

مسابقات دیزاین

مهارت ارائه طرح یکی از تاثیرگذارترین عوامل موفقیت یک پروژه است. اگر در مسابقات دیزاین طرح را بازیگر اصلی در نظر بگیریم، پرزانته نحوه چیدمان صحنه خواهد بود. ارائه ضعیف نشان دهنده این است که طرح ارزش چندانی برای خود طراح نداشته است.

بخش زیادی از روند پرزانه، تصمیم‌گیری در مورد حذف یا اضافه کردن مواردی است که طرح را معرفی می کنند. نکته اصلی این مرحله، ویرایش سخت‌گیرانه است.

نمایش بخشی از روند انجام پروژه، شیوه مناسبی برای نشان دادن مسیر فکری طراح است اما زیاده‌روی و شلوغ کردن آن مانع دیده شدن نتیجه نهایی پروژه می‌شود. برای مثال اگر می‌توانید با سه تصویر مفهوم کامل را برسانید نیازی نیست هر پنج تصویری که برای این منظور آماده کرده‌اید را استفاده کنید.

وجود قطعه‌ای ضعیف در یک مجموعه، فورا این سوال را برای بیننده به وجود می‌آورد که توانایی و قابلیت‌های واقعی طراح در چه سطحی است؟ پس بهتر است همیشه بیننده را در وضعیتی قرار دهید که خواهان دیدن موارد بیشتری از طرح شما باشد نه اینکه حس کند در نمایش زیاده‌روی کرده‌اید.

همه ما می‌دانیم که خلق یک طرح بی‌نقص چه چالش بزرگی است اما آماده شدن برای یک رقابت شما را مجبور می‌کند تا گام‌های بلندتری بردارید و تجربه طراحی در برابر دیدگاه‌های منتقدانه را به دست آورید. پرسش سوالات مناسب برای بهبود پروژه، مهارتی ضروری است. یادگیری مداوم و پیشرفت دائمی نکته مثبت این رویکرد است.

مهارت‌هایی که در این راه به دست می‌آورید از شرکت در جشن و گرفتن جوایز ویژه مسابقات دیزاین هم سود بیشتری برایتان خواهد داشت.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]