بنا و نما معماری

پارک المپیک ریو ۲۰۱۶ – معماری و دیزاین

تا ۵ آگوست، روز آغازین مسابقات المپیک ریو چند روز بیشتر باقی نمانده است و محل برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ در ریو در شبه‌جزیره‌ای با ۱۵ جایگاه خاص برای ورزش‌ها طراحی و آماده شده‌است. این سایت مثلثی شکل در شهر Barra است؛ پارک المپیک اصلی در مرکز سه‌گانه استادیوم‌های باقی مانده از بازی‌های 2007 Pan-American قرار دارد. این استادیوم‌ها در سال‌های ۱۹۷۰ برای مسابقه‌های فرمول ۱ ساخته شده بودند. در ادامه این مطلب پارک المپیک ریو ۲۰۱۶ را بهتر خواهیم شناخت.

در ساخت و طراحی پارک المپیک ریو این بوده که این شبه‌جزیره را به فضایی برای بازتاب زیبایی‌های کوه‌‌ها و دره‌های در یک ساحل برزیلی تبدیل کند. جایگاه‌های بازی‌ها در طرفین یک محور سیاه و سفید قرار دارند و مانند یک رودخانه جاری ورودی پارک را به هر یک از محل‌های مسابقات وصل می‌کند.

استودیو AndArchitects در لندن با همکاری با آفیس ریو Lopes, Santos & Ferreira Gomes هفت استودیوم را در سایت می‌سازند. قرار است پس از پایان بازی‌ها این قطعات استادیوم‌ها باز شود و از آنها برای ساخت مدرسه‌های جدید استفاده شود.

1001boom-Rio-2016-Olympic-Park-8

در بدو ورود صفحه‌نمایش‌هایی تعبیه شده که به ۱۲۰۰۰ تماشاچی امکان دنبال کردن مسابقات را می‌دهد. همچنین ۲۰,۰۰۰ روزنامه‌نگار بین‌المللی نیز در مرکز ارتباطات پذیرش می‌شوند.

اما هدف برزیل پس از برگزاری مسابقات این است که این فضا را به محلی برای زندگی بهتر شهروندان خود تبدیل کند. به همین دلیل یک برنامه بلند مدت در نظر گرفته شده که تا سال ۲۰۳۰ کارآیی این شبه جزیره به طور کامل تغییر خواهد کرد.

پارک المپیک ریو در سال ۲۰۳۰

نقشه سایت – ۲۰۳۰

پس از بازی‌ها این منطقه به یک مجتمع شهری مسکونی تبدیل خواهد شد و در در اطراف آن خیابان‌ها و فضاهای باز تعبیه خواهد شد که برای زندگی، کار و کارهای آموزشی بسیار مناسب و مفید خواهد بود. نقشه تهیه شده به گونه‌ای است که کیفیت زندگی شهری در قرن ۲۱ را بهبود بخشد و تعریف تازه‌ای برای زندگی شهری در حاشیه ساحل ارائه کند.

1

نظر بدهید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]