نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «دنیای معلق» و «تکنیک برجسته» در هنر

انها اگر به موزه‌های هنر بروید، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «دنیای معلق» و «تکنیک برجسته» می‌پردازیم.

دنیای معلق (Ukiyo-E)

کلمه Ukiyo-E از روش زندگی سخاوتمندانه ای در طبقه متوسط تجار ادو (توکیوی امروزی) در قرن هفدهم آمده است زمانی که این تجار سود بسیاری از کرسی‌های دولتی که در اختیار ادو بود عایدشان می‌شد. افزایش ناگهانی ثروت باعث شد این افراد به زندگی بی‌بندوبار و اسراف‌گرا روی آورند و تنها به خوشگذرانی و مسافرت‌های پرهزینه مشغول باشند. بنابراین این افراد قادر به خرید نقاشی‌های گران برای تزیین خانه‌هایشان نیز بودند.

The-Great-Wave-off-Kanagawa-by-Katsushika-Hokusai

نقاشان Ukiyo-E با تمرکز بر طبقه و زندگی خریداران نقاشی، سوژه‌های انتخابی آنها منطبق با «دنیای معلق» که تجار در آن زندگی می‌کردند، بود.

از لحاظ شکل فیزیکی این نقاشی‌ها اغلب چاپ‌های بلوک‌های چوبی بودند. ابتدا منظره روی بلوک چوبی حک می‌شد و پس از رنگ‌آمیزی پارچه بوم روی آن می‌چسبانند و کمی‌فشار روی آن اعمال می‌کردند. به این صورت تصویر روی بوم چاپ می‌شد. در آثار چند رنگی از برای هر رنگ از بلوک چوبی مجزا استفاده می‌شد.

این شکل هنری ژاپنی بسیاری از هنرمندان غربی از جمله ادوارد مانه، کلود مونه و وینسنت ون گوگ را تحت تاثیر قرار داد. معروف‌ترین نقاشی دنیای معلق (Ukiyo-E)، نقاشی «موج بزرگ کاناگاوا» اثر هوکوسای است.

تکنیک برجسته (Relief)

تکنیک برجسته معمولا در مجسمه‌سازی استفاده می‌شود. نکته مورد توجه درباره این تکنیک این است که تکه برجستگی معمولا روی سطحی صاف و روی مجسمه فیکس می‌شود. ریلیف یا برجسته سه نوع دارد:

برجستگی زیاد، برجستگی متوسط، برجستگی کم

A-High-relief-Sculpture

همان طور که می‌بینید یک مجسمه با برجستگی زیاد یک مجسمه کامل است که می‌تواند از روی سطحی که روی آن چسبیده است برداشته شود. این نوع از برجسته سازی برای نمایش اهمیت برخی مناظر است.

A-Mid-Relief-Scuplture

برجسته‌های متوسط برخی از مشخصات برجستگی زیاد را دارد. همان طور که در مثال نشان داده شده است بخش بیشتر حکاکی مجسمه زن خارج از سطح صاف نیست ولی برخی از بخش‌های آن با برجستگی قابل توجهی از سطح صاف بیرون آمده است.

A-Low-Relief-Scuplture

یک مجسمه با برجستگی کم تقریبا مسطح است و هیچ برآمدگی قابل توجهی روی آن دیده نمی‌شود. رومیان باستان دیوارهای اهرام و مکان‌های مقدس خود را با این نوع از هنر مجسمه سازی تزیین می‌کنند.

دو نوع دیگر از برجسته‌سازی وجود دارد که بسیار به ندرت دیده می‌شوند: برجسته‌سازی عمقی (Sunk Relief) و برجسته‌سازی مخالف جهت (Counter-Relief)

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]