عکاسی

استفاده از خطوط هدایت‌گر برای بهبود ترکیب‌بندی عکس

استفاده از خطوط هدایت‌گر، یک راه آسان برای هدایت چشم به سمت عناصر اصلی موجود در عکس است. این خطوط معمولا از سمت زیرین کادر شروع شده و چشم‌ها را به سمت بالا و مرکز تصویر و یا از سمت عناصر پیش‌نما به سمت پس‌زمینه و درنهایت بر روی سوژه اصلی هدایت می‌کنند.

راحت‌ترین راه برای تمرین خطوط هدایت‌گر، جاده‌ها هستند. جاده‌ها چون اساسا به یک سو کشیده می‌شوند، حس حرکت را در بیننده ایجاد می‌کنند. اشاره آنها معمولا به یک نقطه قابل دسترس است؛ نقطه ای که در آن یک یا چند خط دیگر به بی‌نهایت میل می‌کنند.

southcarolina_20111028_MG_2646

خطوط هدایت‌گر جاده، سعی می‌کنند حس بی‌نهایت را به بیننده منتقل کنند.

خطوط هدایت‌گر همانند جاده‌‌ها سعی بر این دارند که با ایجاد عمق و بُعد در عکس، پیش‌نما را به پس‌زمینه متصل کرده و نگاه بیننده را در خود غرق کنند. این خطوط همیشه در اطراف ما قابل دسترس هستند. چه در شهر و چه در طبیعت. این شما هستید که به عنوان یک عکاس بایستی آن‌ها را یافته و در عکس‌های خود مورد استفاده قرار دهید. این خطوط همواره چشم بیننده را به سمت سوژه ای می‌کشانند، حتی اگر آن سوژه در بی‌نهایت باشد.

شاخه‌های موجود در تصویر چشم بیننده را به سمت داخل کادر و اطراف خانه می‌کشاند.

شاخه‌های موجود در تصویر چشم بیننده را به سمت داخل کادر و اطراف خانه می‌کشاند.

کافیست به هنگام عکاسی زمانی را برای یافتن خطوط برجسته موجود در محیط سپری کنید. ذهن را از هر تصویر خالی کرده و به این فکر کنید که خطوط کجا می‌توانند قرار گرفته باشند. برای پیدا کردن آنها می‌توانید از عناصر زیر استفاده کنید:

عناصر و اجسام ساخت دست بشر: عناصر موجود در طبیعت:
جاده‌ رودخانه‌
حصار سواحل
پیاده‌رو امواج‌
پل‌ تپه‌های شنی
آجرها گیاهان بلند
ساختمان‌ها درختان
درب‌ها صخره‌ها
چهارچوب پنجره‌ها شکاف‌ها
تیرچراغ برق پرتوهای خورشید
خط هدایت‌گر لبه رودخانه عمق میدان بالایی را در این تصویر ایجاد کرده اند.

خط هدایت‌گر لبه رودخانه عمق میدان بالایی را در این تصویر ایجاد کرده اند.

پس از آنکه یک خط قدرتمندی را به عنوان هدایت‌گر انتخاب کردید، با در نظر گرفتن نکات زیر، به این بیاندیشید که چطور می‌توان از آن در ترکیب بندی استفاده کرد:

  • با قرار دادن خط هدایت‌گر از سمت پیش‌نما تا پس‌زمینه عمق و پرسپکتیو مناسبی ایجاد کنید.
  • با ایجاد یک سفر مجازی چشم را از یک سمت عکس به سمت دیگر آن هدایت کنید.
  • در داخل کادر، سوژه اصلی را در جایی قرار دهید که خطوط هدایت‌گر به آن اهمیت ویژه ای دهد و سریعا نگاه بیننده را به سمت آن بکشاند.
  • با استفاده از خطوط هدایت‌گر، یک ترکیب‌بندی ادواری ایجاد کنید. طوری که چشم‌ها در داخل کادر باقی مانده و به راحتی از آن خارج نشوند.

با اینکه سازمان دهی عناصر در داخل کادر باعث استفاده از یک لنز مجزا برای تغییر پرسپکتیو می‌شود، اما معمولا با تغییر مکان خود نیز می‌توانید همین کار را انجام دهید. بنابراین زاویه دیدی که انتخاب می‌کنید، کاملا اختیاری است.

خطوط هدایت‌گر موجود در مسیر، به سرعت چشم‌ها را به سمت درخت افرا می‌کشاند.

خطوط هدایت‌گر موجود در مسیر، به سرعت چشم‌ها را به سمت درخت افرا می‌کشاند.

خطوط هدایت‌گر یک کلید مهم در بحث ترکیب‌بندی می‌باشند و باعث می‌شوند چشمان بیننده به داخل عکس کشانده شوند. این خطوط می‌توانند بیان‌گر داستان عکس، تاکیدی بر نشان دادن یک نقطه خاص و عامل ایجاد ارتباط بین دو شیء باشند. بنابراین به صورت خلاقانه از آنها استفاده کنید و با اهداف مشخص، داستان خاص تصویر خود را بیان کنید.

بیشتر بخوانید:

12

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]