نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «مرگ را به خاطر بیاور» و «وانیتاس» در نقاشی

اگر به موزه‌های هنر بروید، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «مرگ را به خاطر بیاور» و «وانیتاس» می‌پردازیم.

مرگ را به خاطر بیاور (Memento Mori)

معنی دقیق عبارت لاتین Memento Mori این است: «بخاطر بیاور که خواهی مرد.» این عبارت سوژه نقاشی بسیاری از هنرمندان بوده است.

هر نقاشی که شامل استخوان، جمجمه و یا اسکلت کامل به شکل نمادین باشد، می‌تواند به این اصطلاح مربوط باشد. هنرمند در این نقاشی‌ها می‌کوشد تا به همه ما سرنوشت نهایی مان را یادآور شود و آن نمایشی از مرگ است.

نقاشی‌های بسیاری حاوی نمایش سمبلیکی از این اصطلاح هستند. یکی از این نقاشی‌ها «سفیران» اثر‌هانس هولبین است.

Hans_Holbein_the_Younger_-_The_Ambassadors

در اینجا از تکنیک دیگری به نام آنامورفسیس برای انتقال پیام «مرگ را بخاطر بیاور» استفاده شده است. یک استخوان جمجمه بین دو سفیر در قسمت زیرین پنهان شده که تنها با نگاه از زاویه خاصی قابل رویت است.

سوژه و فرد نقاشی شده برای سال‌ها مورد سوال بودند. اما دلیل ملاقات این دو سفیر هر چیزی که بوده، هنرمند اهمیت آن را با حضور استخوان جمجمه از بین برده و به این مهم پرداخته که هر فردی خواهد مرد و باقی مسائل اهمیت چندانی ندارد.

وانیتاس (Vanitas)

وانیتاس آثار هنری هستند که مفاهیم نمادینی از مرگ یا پوچی هستی را به تصویر می‌کشند. اکثر نقاشی‌های وانیتاس نقاشی‌هایی از طبیعت بی جان هستن که هنرمند به انتخاب خود اجسامی‌ را انتخاب کرده است. این نقاشی‌ها شامل عناصری هستند که به طور نمادین پوچی و بی معنی بودن زندگی را به تصویر می‌کشند. این اجسام می‌توانند استخوان جمجمه، ساعت‌ها، پروانه‌ها، میوه‌ها، گل‌ها، حشرات، حباب‌ها، دود و یا گاهی اسکلت‌ها باشند.

اصطلاح وانیتاس در نقاشی

بیشتر هنرمندان از استخوان جمجمه به عنوان سوژه اصلی انتقال مفهوم وانیتاس استفاده می‌کنند. یک نقاشی وانیتاس پیامی‌ مستقیم به بیننده درباره طبیعت بی‌معنی زندگی و بروز نابهنگام مرگ است. بنابراین این پیام تمام لذت‌های زندگی را محکوم می‌کند و می‌گوید هیچ یک از آنها به کمک فردی که می‌میرد نمی‌آیند.

این مفهوم نیهیلیستی به نوعی مفاهیم نمادین نقاشی‌های مرگ را به خاطر بیاور درباره اجتناب ناپذیری مرگ را پوشش می‌دهد.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]