نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «پریدویزنیکی» و «هنر مأمور آتش‌نشانی» در نقاشی

در دنیای هنر، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در سایت هزارویک‌بوم مجموعه‌ای از اصطلاح‌های نقاشی که کمتر مرسوم هستند و در متون تخصصی یا موزه‌های هنر به آنها برخورد می‌کنید، برای شما فراهم شده است. این مجموعه به درک بهتر مفاهیم و اصطلاح‌های هنری به شما کمک می‌کند. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «پریدویزنیکی» و «هنر مأمور آتش‌نشانی» می‌پردازیم.

پریدویزنیکی (Peredvizhniki)

پریدویزنیکی یک جنبش هنری بود که توسط چهارده دانشجوی آکادمی‌سلطنتی هنر در روسیه آغاز شد. این دانشجویان روسی دریافند که سبک آکادمی‌و معلمش بسیار قدیمی‌است و می‌خواستند به سراغ سبک‌های هنری بیشتر و تکنیک‌های جدید بروند. بنابراین پس از ترک آکادمی، انجمن هنری خود را تشکیل دادند که پریدویزنیکی نام گرفت. در سال 1870 نام رسمی‌ انجمن به «انجمن نمایشگاه هنر در حرکت» تغییر کرد.

Bogatyrs-by-Viktor-Vasnetsov

مشخصه بارز هنر پریدویزنیکی به تصویر کشیدن زندگی معمولی جامعه به جای پرداختن به سوژه‌هایی درباره خانواده اشراف بود. همچنین تمرکز آنها تصاویر منظره بود و خود را به قوانین آکادمیک محدود نمی‌کردند.

کمی‌ بعد هنرمندان زیادی به این انجمن پیوستند و در نتیجه اکثر نقاشی‌های مشهور روسیه از این انجمن نشات گرفته است. نقاشی‌هایی مانند صبح در جنگل کاج توسط ایوان شیشکین، بوگاتیرز اثر ویکتورواسنتوف و صبح اعدام استرلتسی اثر واسیلی سوریکف. معروف ترین هنرمند در میان این نقاشان روسی ایلیا رپین (Ilya Repin) بود.

هنر مامور آتش‌نشانی (L’art Pompier)

در اواخر قرن نوزدهم در مدارس و دانشکده‌های هنر در فرانسه بیشتر هنرمندان از سبک هنری آکادامیسم پیروی می‌کردند. اما در میان این هنرمندان افراد مدرن و هنرمندانی با تفکرات جدید بودند که از نقاشی به سبک سنتی آکادمیسم و یا امپرسیونیسم امتناع می‌کردند. آنها شروع به ابداع سبک‌های مخصوص به خودشان کردند.

هنرمندان دیگر که با این سبک‌های جدید مخالف بودند به این هنرمندان لقب مامور آتش نشانی (Pompier) دادند تا به نوعی آنها را تحقیر کرده باشند. این اصطلاح طعنه‌آمیز برای گروهی کوچکی از نقاشان که سعی در خلق “یک چیز جدید” داشتند استفاده می‌شد. این اصطلاح به قدری درباره این هنرمندان استفاده شد که آثار آنها به نام هنر مامورآتش‌نشانی نام گرفت. این جنبش هنری جدید را می‌توان تنها یک نام مستعار برای آکادمیسم فرانسوی قرن نوزدهم دانست که هدف متفاوتی از نقاشی داشتند.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

 

1

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]