گرافیک هنرهای تجسمی

ده اشتباه تایپوگرافی – قسمت اول

در تایپوگرافی نیز، مانند دستور زبان، هیچ راه درستی برای انجام کارها وجود ندارد؛ همه چیز قراردادی است و این قراردادها در طول زمان تغییر می‌کنند. در سایت هزارویک‌بوم با استدلال نمونه‌هایی را به شما نشان می‌دهیم که در واقع اشتباه تایپوگرافی هستند اما این امر باعث نمی‌شود که مردم از آنها دست بردارند!

توجه: با توجه به محدودیت‌های فنی برخی از کارکترهای این پست ممکن است به درستی نمایش داده نشود.

 علائم نقل قول (Quote Marks)

شناختن ده اشتباه تایپوگرافی

بله درست است. به عنوان مثال، ما به شما نشان می‌دهیم که باید از علامت نقل قول چاپی مناسبی استفاده کنید:

“You’re a bunch of type nazis”

به دلیل استفاده از ” “، پیچیدگی‌هایی به ماشین تحریر اضافه می‌شود و ما فقط تصمیم گرفتیم که یک سمبل واحد و یک سمبل را برای نقل قول دوگانه که می‌تواند در همه جا استفاده شود، به کار گیریم.

یک حقیقت جالب: شما از علائم « » در زبان فرانسوی، فارسی و اسپانیایی و از ” ” در آلمانی و انگلیسی استفاده می‌کنید.

 آپوستروف (Apostrophes)

Apostrophe+Rules

ممکن است اجازه دهید که کامپیوتر نقل قول‌های شما را بطور هوشمند اصلاح کند و خودتان را از همه مسئولیت‌ها معاف کنید، اما مشکل این است که کامپیوتر می‌تواند گاهی اوقات کمی‌ بیش از حد هوشمند باشد.

یکی از اشتباهات رایج رایانه‌ای، استفاده از نقل قول‌های باز است، یعنی در جایی که در آن یک آپوستروف باید استفاده شود. اگر شما در مورد ’۸۰s صحبت می‌کنید، مثلا، بسیاری از کامپیوترها آن را تایپ می‌کنند ‘۸۰s، چرا که فکر می‌کند شما در حال شروع به نوشتن یک جمله در علامت نقل قول هستید.

برای حل این مشکل، مطمئن شوید که شما ⌥⇧] را به صورت دستی اعمال می‌کنید (در رایانه‌های نوع مک). نقطه مقابل آن نیز می‌تواند صحیح باشد، یک جمله را با یک عدد دو رقمی‌شروع کنیدو برخی سیستم‌ها یک نقل قول گنگ را به ‘ تبدیل می‌کنند، حتی اگر شما پس از آن جمله را با یک نقل قول دیگر پایان دهید، بعنوان مثال:

’۱۰ years ago’

در اینجا، تایپ دستی ⌥] ضروری است. سیستم‌های کامپیوتری هوشمند می‌تواند شما را در دردسر دیگری وارد کنند. به عنوان مثال، ممکن است اغلب چیزی شبیه به این را دیده باشید:

“The point size for body copy wouldn’t normally be bigger than 11.5″

مشکل این است که یک سیستم مدیریت محتوا هوشمند تصمیم به این کار گرفته است چرا که نقل قول با یک عدد به پایان رسیده است، و آن باید نقل قول گنگی را که شما تایپ کرده اید به یک ( ” ) تبدیل کند چرا که فرض می‌کند منظور شما اینچ است.

 دو پریم (Double Prime)

۱۰ اشتباه تایپوگرافی

شما می‌دانید که استفاده از نقل قول گنگ برای بستن نقل قول اشتباه می‌باشد، و استفاده درست از “ و ‘ به معنی فوت و اینچ است. در واقع، از نظر فن چاپی، هیچ معنایی در پی نخواهد داشت. فوت و اینچ باید توسط پریم‌ها از هم جدا شوند، پس ۶’ ۶” اشتباه و ۶′ ۶″ صحیح است. البته، همه فونت‌ها پریم نیستند، اما همه بدان معنی است که شما باید از فونت‌های بهتری استفاده کنید.

اگر از نسخه OS X 10.9 یا بالاتر استفاده می‌کنید، تایپ پریم آسانتر خواهد بود: در حالی که CTRL را نگه داشته‌اید، ⌘ را فشار دهید. در سیستم‌های قدیمی‌تر باید از نرم افزارهای InDesign از بخش ادیت، Glyphs را انتحاب کنید.

کسرها (Fractions)

D.Using-Correct-Marks

کسرها باید اغلب با استفاده از قالب‌بندی لاتکس به صورت جداگانه حروف‌چینی شوند، اما اگرچه این امر از لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست، ولی اغلب فونت‌ها از نشانه برای به کاربردن کسرهای Vulgar استفاده می‌کنند. در پالت صفحه کلید، می‌توانید علامت کسر را پیدا کنید و یا با استفاده از اعداد طبیعی که با یک علامت از هم جدا شده‌اند، مانند:

‘۳½″ and 5¼″ disks’

ضربدر (Multiplication/by)

20100609_fg05

در برخی فونت‌ها حرف x بسیار شبیه علامت ضربدر است اما در تایپوگرافی باید از علامت مخصوسی که به معنای «ضربدر» است استفاده شود، بنابراین فرم

‘۵۱۲۰×۲۸۸۰ pixels’

صحیح است و نه

‘۵۱۲۰x2880 pixels’

کاراکتر خاص یونیکدی که ما استفاده می‌کنیم یک علامت ضرب است، پس حتما مطمئن شوید که از علامت صحیح استفاده می‌کنید. در هنگام جستجو برای ‘X’ بسیاری از انواع مختلف نشان داده می‌شود، از جمله علامت‌های متعدد ریاضی، نماد جبری ‘X’، اما نه نماد ضربی که واقعا بدنبال آن هستید.

***

با ما در هزارویک‌بوم همراه باشید و در قسمت دوم ده اشتباه تایپوگرافی با پنج اشتباه دیگر که میان مردم و طراحان مرسوم است، آشنا شوید.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]