عکاسی

چطور در محیط آتلیه، عکس سیلوئت بگیریم؟

قطعا عکاسی ضدنور یا سیلوئت را به خوبی می‌شناسید و با تکنیک‌های این سبک عکاسی آشنایی دارید. ۸ گام آسان برای عکاسی ضدنور را پیشتر برایتان توضیح داده‌ایم اما این توضیحات مربوط به عکاسی در محیط باز و با استفاده از نور خورشید است. حال اگر بخواهیم به چنین عکس‌هایی در محیط آتلیه، جایی که منبع نوری پر نوری مانند خورشید نداریم، بگیریم؛ از چه راهکارهایی باید استفاده کنیم؟

1001boom-maxresdefault

راحت‌ترین راه برای عکاسی سیلوئت در محیطی سربسته مانند آتلیه این است که پس‌زمینه سوژه را روشن کنید؛ یعنی مشابه همان اتفاقی که در حضور نور خورشید رخ می‌دهد. تنها نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که منبع نوری را طوری قرار دهید که بتواند سوژه را به اندازه کافی تیره کند.

بهترین نتیجه برای این کار را زمانی به دست می‌آورید که پس زمینه بسیار روشن باشد و نوری محیطی دیگری وجود نداشته باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید اندازه اتاق و میزان بازتاب نور از دیواره‌هاست. اگر اتاق کوچک باشد ممکن است به دلیل بازتاب نور، سوژه روشن شده و نتیجه مطلوب به دست نیاید.

عکاسی سیلوئت

عکاسی سیلوئت در آتلیه

تنظیمات دوربین برای عکاسی سیلوئت در آتلیه
  • دریچه دیافراگم را تا حدی که می‌توانید کوچک کنید (عدد اف بزرگتر)؛ این کار باعث می‌شود تا فوکوس بهتری بر سوزه و عمق میدان بزرگتری داشته باشید.
  • سرعت شاتر را تا جایی که می‌توانید زیاد کنید. یک راه خوب برای اینکه به سرعت شاتر مطلوب دست یابید این است که دوربین را در حال خودکار قرار دهید و از صحنه عکاسی کنید و سرعت شاتری که دوربین برای عکاسی انتخاب می‌کند را یادداشت کنید و سپس آن را یک تا دو پله بیشتر کنید.
  • فلاش دوربین را خاموش کنید. اگر فلاش دوربین شما روشن باشد سوژه را روشن می‌کند و عکس سیلوئت خراب خواهد شد.
  • اگر از point-and-shoot استفاده می‌کنید، پس‌زمینه را نشانه بگیرید و نه سوژه را. در دوربین‌های point-and-shoot اگر روی سوژه فوکوس کنید، سوژه روشن می‌شود.

پس از آنکه عکاسی از سوژه به پایان رسید لازم است کمی آن را ویرایش کنید. ویدئوی زیر را تماشا کنید. نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد به همراه چند نکته آموزشی برای ویرایش عکس، توضیح داده شده است. امیدواریم که مفید واقع شود.

 

57

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]