بنا و نما تاریخچه معماری

دانستنی‌های معماری باروک

واژه باروک (Baroque) ریشه اسپانیولی دارد که به معنای مروارید در اشکال عجیب و نامنظم است، در حالی که همین واژه در زبان ایتالیایی به معنی موشکافانه است. در نهایت این واژه تقریبا در تمام زبان‌های اروپایی به یک هم معنی برای کلمه های نامنظم و غیرطبیعی تبدیل شد. همانطور که پیشتر گفتیم، علت این نامگذاری علت این نام گذاری تاثیرپذیری از شیوه‌های مختلف هنری (کلاسیک، گوتیک، رنسانس و …) بوده است؛ این تاثیرپذیری بخصوص در آثار معماری باروک بیش از سایر هنرها نمایان است.

به طور کلی سبک باروک از ایتالیا شروع شد و از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸ در اروپا و آمریکار لاتین رایج شد. معماری باروک شبیه معماری رنسانس بیش از همه، کاخ ها و کلیساها رو درگیر خود کرد ولی تفاوت باروک در این بود که به چیزی که ما امروزه به عنوان طراحی و برنامه ریزی شهری و همچنین باغ سازی میشناسیم، شخصیت داد.

معماری باروک

کلیسای سنت ماریا دلا سلوته (Santa Maria della Salute) در ونیز ایتالیا

1001boom-sm-salute-long1

دریافت بسیاری از معماری باروک، یک تک توده است که با توجه به تعداد نیازمندی‌ها، شکل داده می‌شود، در واقع برای برخی از معماران باروک، ساختمان شبیه یک مجسمه بسیار بزرگ بود. معماری باروک با مایه گرفتن از انسان گرایی، شیوه گرایی منریسم (Manierismo) را پشت سر گذاشت و در رویارویی عقل و احساس، احساس را انتخاب کرد.

فواره تروی (The Trevi Fountain) در رم ایتالیا

فواره تروی (The Trevi Fountain) در رم ایتالیا

در عصر باروک، به جای تقلید و پیروی از گذشتگان، چیزهای نو و خلاف روال معمول می‌بینیم. می‌توان گفت معماری باروک بر تمام ارکان و المان‌های معماری تاثیر گذاشت. به عنوان مثال پلان‌ها و نقشه‌های معماری. باروک پلان‌های ساده و ابتدایی رنسانس را کنار گذاشت و پپیجیدگی و پویا بودن را به نقشه ها اضافه کرد. اشکال پیچیده تر شامل بیضی و چند ضلعی ها را بیشتر در نقشه های باروک می‌بینیم.

پلان و ساختمان سکونت گاه وورتسبرگ (The Würzburg Residence) در مرکز شهر وورتسبرگ آلمان

پلان و ساختمان سکونت گاه وورتسبرگ (The Würzburg Residence) در مرکز شهر وورتسبرگ آلمان

ایده افزودن جنبش و حرکت به معماری ساکن، در دوره باروک شکل گرفت. به طور مثال در این دوره نما و ستون‌های موج‌ دار، رایج می‌شود و دیگر خطوط شکسته و عمود وجود ندارد، خط‌ها از طبیعت الهام گرفته می‌شوند و تبدیل به خطوط منحنی و مواج می‌شوند.

کاربرد نور در این دوره جلوه خاصی به معماری داد. در ساختمان‌های باروک، نور نیست که ساختمان را به معرض تماشا می‌گذارد، بلکه ساختمان است که با نور بازی می‌کند. در این دوره تفاوت مصالح استفاده شده در معماری داخلی و خارجی ساختمان با بهترین استفاده از نور، مشخص شد. از دیگر ویژگی‌های باروک، حس تعادل و وحدت، در میان عناصر متراکم و گوناگون است. به زبان دیگر وحدت در کثرت را در معماری باروک به خوبی می‌توان دید.

کلیسای سنت چارلز (St. Charles's church - Karlskirche) در وین اتریش

کلیسای سنت چارلز (St. Charles’s church / Karlskirche) در وین اتریش

مفهوم بی‌نهایت در نقاشی و معماری باروک معنی پیدا کرد. نمود ترسیمی و هندسی پرسپکتیو به صورت هنرمندانه‌ای در باغ سازی و منظره سازی آن دوره دیده می‌شود.

باغ‌‌های دوران باروک برای به نمایش گذاشتن ساخته می‌شدند. حضور مردم در این باغ‌ها برای تحسین و همکاری در این نمایش از ویژگی‌های این باغ‌ها بود. معماران و طراحان این باغ‌ها را بر اساس اصول ریاضی و هندسه دکارتی گسترش می‌دادند و سعی می‌کردند مناظر اطراف را با چشم اندازهای پرسپکتیو، ترکیب کنند. ساختمان مرکزی، باغچه‌های استادانه طراحی شده، حوضچه‌ها و کانال‌ها، آبشار و نهایتا مجسمه‌ها از اجزای سازنده این باغ‌ها بودند. آب عنصر بسیار مهمی در معماری این باغ‌ها بود، به طوری که فواره‌های بسیار زیادی در فضا دیده می‌شد.

کاخ ورسای (Palace of Versailles) واقع درشهر ورسای فرانسه

کاخ ورسای (Palace of Versailles) واقع درشهر ورسای فرانسه

کاخ سلطنتی مادرید (The Royal Palace of Madrid) در اسپانبا

کاخ سلطنتی مادرید (The Royal Palace of Madrid) در اسپانیا

معماری باروک

کاخ سلطنتی مادرید (The Royal Palace of Madrid) در اسپانیا

10

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]