طراحی صنعتی هنر و جامعه هنرهای تجسمی

المپیک ریو و دیزاین بر اساس تفکر پایداری

استفاده از دیزاین برای نمایش ارتباط میان نیروی طبیعت و قدرت انسان، موجب شده است تا مدال‌های ۵۰۰ گرمی ریو بر اساس تفکر طراحی پایدار و ترویج آن طراحی شوند. قهرمانانی که روی سکو می‌روند مدال طلایی را دریافت می‌کنند که بدون استفاده از مواد مضر استخراج شده و با محدودیت‌های سخت‌گیرانه به تولید رسیده‌اند. در واقع در تمام روند طراحی تا ساخت و اهدا مدال‌های المپیک ریو اصول طراحی پایدار رعایت شده است.

ورزشکاران المپیک ۲۰۱۶ علاوه بر مدال‌های طلا، نقره و برنز، قطعات بازیافت شده‌ای از تکه‌های آینه، لوازم خودرو و صفحات رادیوگرافی را به خانه خواهند برد. مدال‌های نقره و برنزی که طی این رویداد به ورزشکاران اهدا می‌شود شامل ۳۰٪ مواد بازیافتی است و نواری که مدال‌ها به آن آویخته شده، در واقع بطری‌های پلاستیکی بازیافت شده هستند.  جعبه‌ چوبی نگه‌دارنده این مدال‌ها نیز از چوب جنگل‌های برزیل تهیه شده است.

4pUVV_IM-w600

المپیک ریو و دیزاین بر اساس تفکر پایداری

این مدال‌ها برای اولین بار طوری طراحی شده‌اند که سطح مرکزی آنها کمی نازک‌تر از کناره‌ها است و نام رشته‌های ورزشی مربوط به هر مدال روی لبه بیرونی حک شده است. در ادامه ویدئویی از مراحل ساخت مدال‌ها را مشاهده می‌کنید.

در طراحی این مدال‌ها از نماد برگ درخت غار استفاده شده است، برگی که در دوران یونان باستان به عنوان نشان پیروزی شناخته می‌شد. همچنین سکوهای اهدا مدال نفرات برتر با این برگ تزئین شده است تا نمادی از نیروی طبیعت باشد.

8J_xeU3Q-w600

المپیک ریو و دیزاین بر اساس تفکر پایداری

سمت دیگر مدال‌ها، به رسم بازی‌های المپیک، نقشی از نایکی (Nike)، الهه پیروزی یونان باستان حک شده و در پس زمینه آن نمایی از ورزشگاه پاناتنئیک (Panathenaic) و همچنین آکروپلیس آتن دیده می‌شود.

khzVDF2S-w600

المپیک ریو و دیزاین بر اساس تفکر پایداری

در المپیک ۲۰۱۶ ریو ابتکار جالبی در مورد مدال‌های پاراالمپیک دیده می‌شود؛ وجود دستگاه صوتی کوچکی که هنگام تکان دادن مدال‌ها، نوع آنها را مشخص می‌کند. برای مثال، مدال طلا صدای بلندتری نسبت به نقره و برنز دارد.

سکوهای اهدا مدال تماما از مواد ارگانیک ساخته شده‌اند و نشان از طبیعت گرمسیری برزیل دارند. طراحی آنها به گونه‌ای است که بعد از مراسم به عنوان مبلمان مورد استفاده مجدد قرار گیرند. لباس اهدا کنندگان مدال نیز از طبیعت زیبای ریو و فرهنگ برزیل الهام گرفته شده است.

XxsTKffF-w600

المپیک ریو و دیزاین بر اساس تفکر پایداری

به گفته طراحِ لباس این رویداد، اندرو مارکوس (Andrea Marques)، ایده اصلی دیزاین لباس‌ها نشان دادن مهمان‌نوازی مردم شهر ریودوژانیرو بوده است.

مطالب مرتبط:

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]