طراحی صنعتی

با طرح مشعل المپیک ریو و نمادهای آن آشنا شوید

طرح مشعل المپیک ریو که منتخب طرح‌های پیشنهادی ۷۶ شرکت از سراسر برزیل بوده است، متعلق به استدیو چلز اند هایاشی (Chelles & Hayashi)، واقع در سائوپائولو است. طرح مبتکرانه آن که با مطالعه طرح مشعل المپیک‌های گذشته و الهام از آنها به دست آمده، به نوعی معرف رفتار گرم مردم کشور برزیل و همچنین رنگ‌های موجود در این منطقه گرمسیری است.

مشعل المپیک ریو از قطعات جداگانه‌ای تشکیل شده است که با فاصله گرفتن آنها از یکدیگر، طول بدنه مشعل افزایش یافته و قسمت‌های شفاف بین آنها نمایان می‌شود. ماده به کار رفته در ساخت بدنه این مشعل، آلومینیوم بازیافت شده است و قطعات میانی آن از رزین ساخته شده‌اند.

olympic-torch-rio-2016-brazil-chelles-and-hayashi-designboom-02-w600

طرح مشعل المپیک ریو

این مشعل، توسط دوازده هزار نفر حمل شده و طراحی آن به گونه‌ای است که با هر بار انتقال، قسمتی از آن به طور خودکار باز شود.

قسمت‌های ساخته شده از رزین به رنگ سبز و آبی، در امتداد شعله زرد رنگ قرار گرفته‌اند که طرح آنها نمادی از دریا، کوهستان، آسمان و خورشید است. همچنین، رنگ‌هایی هستند که در پرچم کشور برزیل دیده می‌شوند.

راس مشعل به رنگ طلایی است، جایی که شعله آتش میان آن جای می‌گیرد و تلالو درخشان خورشید را به یاد می‌آورد. بعد از آن برش سبز رنگی دیده می‌شود که نماد طبیعت زیبای شهر ریو و تپه‌ها و دره‌های آن است. دریا و ساحل باشکوه این منطقه نیز با منحنی‌ مواج و به رنگ آبی نشان داده شده است.

فرم سه‌گوش بدنه، مشابه طرح مشعل المپیک ۲۰۱۲ لندن است که به سه ارزش مهم این رویداد اشاره دارد: برتری، دوستی و احترام.

dezeen_Olympic-Torch-by-BarberOsgerby-top1-w600

مشعل المپیک ۲۰۱۲ لندن

مدیر برندینگ المپیک ریو، بث لولا (Beth Lula)، در مورد این طرح می‌گوید:‌ طرح مشعل ریو الهام گرفته از روح المپیک، طبیعت کشور برزیل و تنوع و هیجان دلپذیر مردم این کشور است. برش‌های افقی مشعل، هنگام باز شدن، نمادی از ساحل مشهور کوپاکابانا (محل برگزاری مسابقات) را با رنگ‌های آسمان، کوه‌، دریا و زمین نشان می‌دهد.

هر مشعل بین ۱ تا ۱/۵ کیلوگرم وزن دارد و ارتفاع آن که در حالت بسته ۶۳/۵ سانتیمتر است، بعد از باز شدن کامل، به ۶۹ سانتیمتر می‌رسد.

olympic-torch-rio-2016-brazil-chelles-and-hayashi-designboom-04-w600

طرح مشعل المپیک ریو

«چلز اند هایاشی» پیش از این، استدیو نسبتا ناشناخته‌ای محسوب می‌شد که در زمینه طراحی محصول، بسته‌بندی و برندینگ فعالیت داشت. طرح پیشنهادی این استدیو که از میان آثار ۷۶ دفتر طراحی برگزیده شده بود، بعد از انجام اصلاحات پیشنهادی کمیته اجرایی المپیک، به مرحله نهایی رسید.

این مشعل که در مدت ۱۰۰ روز از ۳۰۰ شهر و روستای کشور برزیل عبور کرده، در نهایت به استادیوم المپیک شهر ریو رسیده است.

تاریخچه مشعل المپیک و سنت آن، به بازی‌های ۱۹۳۶ برلین باز می‌گردد. با هر بار تکرار این رویداد، ظاهر و ویژگی‌های مشعل نیز تغییر کرده است اما شعله آن که اولین بار در کشور یونان و شهر آتن روشن شده همچنان باقی است و هر بار به کشور میزبان المپیک فرستاده می‌شود.

در ادامه، ویدئو زیبایی که برای معرفی نمادهای این مشعل ساخته شده است را مشاهده می‌کنید.

2

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]