موسیقی

۱۸ ایده کسب و کار موسیقی – قسمت اول

می‌دانید حتی اگر موسیقی‌دان نباشید هم می‌توانید یک کسب و کار موسیقی راه‌اندازی کنید؟ کافی‌ست به فعالیت در این صنعت علاقمند باشید. در ادامه این مطلب ۱۸ ایده از بهترین موقعیت‌های راه اندازی یک کسب و کار کوچک در حوزه موسیقی را به شما معرفی شده است.

فعالیت در حوزه موسیقی با وجود سودآور بودنش، بسیار چالش برانگیز است. اگر با این هدف که می‌توانید در زمانی کوتاه پول هنگفتی از کسب و کار موسیقی به دست آورید، وارد این حوزه هنری می‌شوید؛ بهتر است کمی بیشتر تامل کنید. سالانه هزاران نفر با همین تفکر به این حیطه کاری وارد می‌شوند و تنها تعداد کمی از آنها می‌توانند به موفقیت مطلوب دست پیدا کنند.

خوبیِ ِکسب و کار موسیقی این است که لازم نیست حتما روی سکو رفته و یک قطعه موسیقی اجرا کنید؛ ایده‌های بسیاری در این صنعت وجود دارد که می‌تواند به راه‌اندازی یک کسب و کار سودآور منتهی شود. ۱۸ تا از این ایده‌ها را با هم در دو مطلب بررسی می‌کنیم. شاید یکی از آنها مطلوب نظر شما باشد.

۱.  ناشر موسیقی شوید

اگر مدت زیادی است که سعی می‌کنید خواننده شوید اما راه به جایی نبرده‌اید؛ شاید بد نباشد که میکروفن را کناری گذاشته و به راه‌اندازی یک موسسه نشر موسیقی فکر کنید. راه‌اندازی چنین موسسه‌ای که در زمینهٔ بازاریابی، ضبط، و تهیه‌کنندگی آثار موسیقی فعالیت می‌کنند هم می‌تواند به اندازه خوانندگی برای شما شهرت و ثروت به ارمغان آورد.

کار شما این خواهد بود که استعدادهای موسیقی را شناخته و با سرمایه‌گذاری کردن روی آنها، از درآمد آنها درصدی را به عنوان سود دریافت کنید.

در مطلبی که به زودی منتشر خواهد شد، به شما خواهیم گفت که چگونه بدون هزینه اولیه آنچنانی، موسسه نشر موسیقی آنلاین خود را راه‌اندازی کنید.

راه اندازی کسب و کار موسیقی

۲. برای سایر هنرمندان ترانه بنویسید

هنرمندان بسیاری هستند که صدای خوبی دارند و می‌توانند خواننده‌های خوب و موفقی باشند اما توانایی نوشتن ترانه خود را ندارند. به همین دلیل آنها را می‌خرند و یا افرادی را استخدام می‌کنند تا برای آنها ترانه‌سرایی کند. اگر شما در این زمینه موفق هستید، می‌توانید از این راه به درآمد خوبی دست پیدا کنید.

۳. مدیر برنامه‌ها یا پیشکار رزرو هنرمند شوید

وقتی سازمان‌ها و موسسات مختلف برای برنامه‌ها و مراسم‌شان نیاز به هنرمندها داشته باشند، باید بتوانند از طریقی با آنها تماس بگیرند و از آنها برای شرکت در مراسم دعوت کنند. تماس مستقیم با هنرمندان معمولا کار آسانی نیست زیرا یا پاسخگو نیستند و یا مشغله شغلی‌شان زیاد است. به عنوان پیشکار (booking agent) می‌توانید رابط میان سازمان‌ها و هنرمندان باشید و به ازای هر قراردادی که تنظیم می‌کنید، کمیسیون دریافت کنید.

۴. دی‌جی شوید

دی‌جی یا دیسک جوکی (Disk Jocky) آهنگ‌های از پیش ضبط شده را با شکل متفاوتی برای مخاطبان مورد نظر خود پخش می‌کند. دی‌جی‌ها برای پخش موسیقی از یک سِت، شامل دو پخش‌کننده دیسک و یک میکسر حداقل دوکاناله استفاده می‌کنند. اگر از شرکت در مهمانی لذت می‌بردید، این کار می‌تواند درآمد خوبی برای شما نتیجه دهد.

۵. مدیریت برند

شما می‌توانید مدیریت هنرمند یا مدیریت برند را برعهده بگیرید. تفاوت آنها در این است که مدیر برند با برند موسیقی‌دان‌ها سر و کار دارد در حالیکه مدیر هنرمند تنها با یک هنرمند در ارتباط است. کار شما معرفی، بازاریابی و بازارگرمی، حمایت و مطرح‌کردن مشتری‌هایتان – هنرمندان – است.

1001boom-cards

۶. استودیوی ضبط

بیشتر کارهای مربوط به آماده سازی یک موسیقی در استودیوهای ضبط انجام می‌گیرد. شما می‌توانید یک استودیو راه‌اندازی و یا اجاره کنید و هنرمندان را به ازای هر ساعت استفاده از استودیو موسیقی‌تان شارژ کنید.

۷. اجاره فضای تمرین

چنین فضاهایی برای کارهایی گروهی بسیار ضروری به نظر می‌رسد؛ زیرا گروه‌های نمایشی یا آواز به جایی برای تمرین و آماده شدن برای نمایش نهایی نیاز دارند. اگر فضایی دارید که می‌توانید برای این گروه‌ها آماده کنید پس دست به کار شوید و از اجاره آنها کسب درآمد کنید.

۸. برنامه‌ریز برنامه‌های موسیقی

کسانی که برای مسابقات، مراسم و برنامه‌های موسیقی برنامه‌ریزی می‌کنند، می‌توانند از فروش بلیط تا اجرای موسیقی منابع مختلفی برای درآمد برای خود دست و پا کنند.

۹. معلم موسیقی

اگر شما یک ابزار موسیقی را به خوبی می‌شناسید می‌توانید کلاس‌های خصوصی برای آموزش موسیقی به علاقمندان دایر کنید و به عنوان شغل اصلی با جانی از آن کسب درآمد کنید.

بله گاهی ایده‌های کسب و کار موسیقی همینقدر ساده هستند. کافی است در زمان مناسب در مکان مناسب حضور داشته باشید و به موقع وارد عمل شوید.

***

در مطلب بعدی هزارو یک بوم، ۹ ایده دیگر برای راه‌اندازی کسب و کار موسیقی را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

44

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]