سینما فیلم‌سازی

۲۰ ایده کسب و کار سینمایی – قسمت اول

بسیاری از مردم موقعیت‌های خوبی که در دنیای فیلم و سینما وجود دارد را نادیده می‌گیرند؛ آیا شما هم از آن دسته‌اید یا برخلاف آنها، فکر می‌کنید که راه‌اندازی یک کسب و کار سینمایی می‌تواند راهکاری خوبی برای کسب درآمد از این صنعت جذاب و پرطرفدار باشد؟ آیا ایده خاصی برای شروع کار در نظر ندارید؟ شاید یکی از این ۲۰ ایده برای شروع کسب و کار سینمایی شما گزینه‌های خوبی باشند.

پیش از هرچیزی به خاطر بسپارید که تنها راه کسب درآمد از دنیای سینما، هنرپیشگی یا کارگردانی نیست. موقعیت‌های تجاری بسیاری وجود دارند که اگر بیشتر از آنها بدانید حتما برایتان جذاب خواهند بود.

پیش از آنکه به راه‌های کسب درآمد از سینما بپردازیم لازم است این نکته را مدنظر داشته باشید که سینما یک هنر است و برای موفقیت در این هنر باید به آن تسلط کافی داشته باشید.

۱. تولیدکنندگی فیلم

تهیه کننده فیلم کسی است که وظیفه‌ یا شغلش برنامه‌ریزی برای فیلم، فراهم‌آوردن بازیگران مورد نیاز و کنترل از هزینه‌های و مخارج ساخت فیلم و مراحل پس از تولید آن است.

یک نهیه‌کننده و تولیدکننده خوب نه تنها فیلم‌های خوبی تولید می‌کند بلکه برای سرمایه‌گذاران نیز درآمدزایی می‌کند.

۲. فیلم‌نامه نویسی

یکی دیگر از کسب و کارهای سینمایی فیلم‌نامه نویسی است. بسیاری از فیلم‌نامه نویس‌ها کار خود را از خبرنگاری، داستان‌نویسی یا سایر نویسندگی‌های حرفه‌ای شروع کرده‌اند و از طرفی عده‌ای هم بوده‌اند که بطور مستقیم و از ابتدای کار به سراغ همین حرفه رفته‌اند؛ چه در سینما و چه در تلویزیون.

فیلم‌نامه نویسی یک موقعیت تجاری عالی است که می‌تواند به کسب درآمد بسیاری در صنعت سینما منتهی شود.

۳. کارگردانی هنری

کارگردان هنری یا کارگردان فیلم دست به دست تهیه‌کننده/تولیدکننده و کارگردان می‌دهد تا از کیفیت شرایط و جزییات مجموعه اطمینان حاصل کند.

همچین باید مطمئن شود که همه بازیگران نقش خود را به بهترین شکل ایفا می‌کنند.

کارگردانان عموما درگیر مسائل مالی نمی‌شوند مگر آنکه تهیه کننده و کارگردان یک نفر باشند.

۴. فیلمنامه خوانی

یکی دیگر از کارهای پردرآمد عرصه سینما فیلمنامه‌ خوانی است.

فیلمنامه خوان صحنه‌های فیلم را می‌خواهد و خلاصه‌ای از فیلمنامه به همراه پیشنهاداتی درباره آن ارائه می‌دهد.

۵. مدیریت ساخت صحنه‌های فیلم

اگر شما دارای مهارت‌های فنی هستید و در زمینه ساخت و ساز اطلاعاتی دارید، می‌توانید یک شرکت ساخت و ساز کوچک راه‌اندازی کنید که به طور خاص به صنعت سینما خدمت کند.

مدیر ساخت صحنه‌های فیلم مسوول گزارش به کارگردان هنری است و با طراح تولید برای تولید آنچه کارگردان مدنظر دارد همکاری می‌کند.

۶. سینماتوگرافی

وظیفه سینماتوگراف یا عکاس سینما، تبدیل و ترجمه فیلمنامه به ویدئو است. او باید مهارت کافی برای کار با دوربین را داشته باشد.

۷. هنرپیشه شوید

بله هنرپیشه‌ها نیز می‌توانند کارآفرین باشند. هنرپیشه یک کاراکتر را در فیلم بازی می‌کند و واژه‌های فیلمنامه را به واقعیت تبدیل می‌کند.

اگر فکر می‌کند که مهارت بازی کردن را دارید این حرفه را مدنظر قرار دهید.

این را فراموش نکنید که آنها نقش مهمی در به ثمر رسیدن فیلم ایفا می‌کنند. در حقیقت، بدون هنرپیشه‌ها هیچ کاری انجام نخواهد گرفت.

۸. حسابرس فیلم شوید

حسابرس سینما نیز مانند همه حسابرس‌های دیگر مسئولیت کنترل هزینه‌های تولید و ساخت فیلم را به عهده  دارد و باید هشیار باشد که این هزینه‌ها از بودجه تعیین شده برای فیلم بالاتر نرود.

او باید از هر پولی که برای فیلم هزینه می‌شود آگاه باشد.

۹. رقص‌پردازی کنید!!!

طراحی حرکات هماهنگ و موزون بازیگران در نمایش را طراحی رقص می‌گویند. به آن رقص‌پردازی و رقص‌آرایی هم گفته می‌شود که در سینمای ایران جایگاه خاصی ندارد!

۱۰. انیمیشن سینمایی بسازید

انیماتور رایانه‌ای با دقت و ظرافت بسیار احساسات و دیالوگ‌های کاراکتر را به فریم زندگی وارد می‌کند. به عبارت دیگر خیمه‌شب‌بازی مجازی انجام می‌دهد.

***

۱۰ مورد دیگر از ایده‌های کسب و کار سینمایی را در قسمت دوم این مطلب بخوانید و ایده‌های خودتان را با ما در میان بگذارید.

20

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]