فرش

رنگبندی قالی بیجار

همانگونه که اشاره شد، یکی از مشخصه‌های قالی بیجار یا گروس، رنگ‌های بکار رفته در آن است. تضاد جسورانه بین رنگ‌های قالی‌های بیجار، زیبایی آنها را دو چندان می کند. رنگ‌های ناب و شادی که بافنده کُرد برای قالی‌هایش انتخاب می‌کند. بیانگر طبیعت سرد وحشی و در عین حال رنگارنگ کردستان است.

رنگبندی قالی بیجار

در قالی‌های گروس به کار بردن رنگ‌های شاد و تند مانند قرمز و رنگ‌های متمایل به آن بویژه رنگ‌های: چهره‌ای (یک اصطلاح محلی برای رنگ صورتی پررنگ) و صورتی و پوست پیازی، مشکی، سفید، حنایی و انواع سبزها در زمینه‌های سرمه‌ای و سفید و قرمز زیاد به چشم می‌خورد.

بکار بردن رنگ‌های سبز و سفید و پیازی و کاهی بر زمینه لاکی، شادابی دیگری بر فرش‌های گروس می‌دهد و نقش‌ها را در دید واضح و روشن و برجسته می‌نمایاند. این جسارت را در کاربرد نوعی از رنگ زرد می‌توان دید که خاص بیجار است و حتی در قالی‌های کف ساده که متن آنها ساده و خلوت است به کار می‌رفته.

قالی بیجار

در قالی بیجار مانند بافته‌های برخی از مناطق غربی ایران گاهی کیفیت دو رنگی (رگه) نیز دیده می‌شود. تعداد رنگ‌ها در قالی بیجار از ۲۷ رنگ تجاوز نمی‌کند و رنگ‌های قرمز و سفید و سرمه‌ای بیش از دیگر رنگ‌ها به کار می‌رود و رنگ‌های تند و تیز آبی نیز به چشم می‌خورد.

رنگرزی در بیجار

رنگرزی در بیجار مانند بیشتر مناطق فرشبافی در ایران از لحاظ کیفیت رو به تنزل است. در قالی‌های گروس از رنگ‌های طبیعی پشم (پشم‌های خود رنگ) مانند خاکستری روشن و سیاه و شکری بدون رنگرزی، همزمان با استفاده از رنگ‌های گیاهی بکار برده می شد و رنگرزی بصورت محلی و خانگی بوده و افراد دوره گردی نیز اقدام به این کار می‌کردند، تنالیته‌های مختلف رنگی را بدست می‌آوردند. بجز رنگ آبی و سبز که برای تهیه رنگ سبز آنها، اول نخ را به رنگ زرد می‌آوردند و بعد برای تبدیل آن به سبز آن را به شهر (بیجار) می‌فرستادند تا توسط «آبی کار» انجام گیرد.

قالی بیجار

متاسفانه امروزه علیرغم وجود منابع رنگرزی گیاهی در روستاها و زمین‌های اطراف شهر، استفاده از رنگ‌های شیمیایی به وفور مشاهده می‌شود که به علت تولید خارج از حساب و بدون کنترل قالی، قالیچه و گلیم در شهرستان و همچنین بالا بودن هزینه رنگرزی گیاهی، امری اجتناب ناپذیر بنظر می‌رسد.

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]