گرافیک هنرهای تجسمی

ده اشتباه رایج تایپوگرافی – قسمت دوم

در تایپوگرافی نیز، مانند دستور زبان، هیچ راه درستی برای انجام کارها وجود ندارد؛ همه چیز قراردادی است و این قراردادها در طول زمان تغییر می‌کنند. در سایت هزارویک‌بوم با استدلال نمونه‌هایی را به شما نشان می‌دهیم که در واقع اشتباه رایج تایپوگرافی هستند اما این امر باعث نمی‌شود که مردم از آنها دست بردارند! در قسمت اول با پنج اشتباه رایج تایپوگرافی آشنا شدید و اینک پنج اشتباه دیگر:

توجه: با توجه به محدودیت‌های فنی برخی از کارکترهای این پست ممکن است به درستی نمایش داده نشود.

نقطه Interpunct

۱۰ اشتباه رایج تایپوگرافی

Interpunct یک علامت نوشتاری و شامل نقطه‌ای برای جداسازی کلمات است که در نوشتار باستانی لاتین مورد استفاده بوده است. از این تکنیک جداسازی کلمات هنوز هم توسط یونانیان، رومی‌ها، چینی‌ها، ژاپنی‌ها، بریتانیایی‌ها و کره‌ای‌ها استفاده می‌شود.

نقطه اعشار نباید یک نقطه باشد (نقطه پایان جمله)، بلکه باید یک interpunct باشد. به شکل زیر دقت کنید:

£۲۹·۹۹

این امر در بریتانیا به دقت رعایت می‌شود. البته از نظر فنی هنگام وجود محدودیت‌های فنی، می‌توانید از یک نقطه معمولی استفاده کنید. با تایپ ⌥⇧۹ در مک بوک خود می‌توانید نقطه میانی را تایپ کنید.

درجه (Degrees)

deg

شما نمی‌توانید از درجه در تایپ استفاده کنید، چرا که نمادی برای درجه (دما) وجود ندارد. در حال حاضر توجه کنید که

۰۰۷: ۲۴º

اشتباه است و

۲۴°

صحیح است.

کارکتر اول یک نشانگر ترتیبی برای نشان دادن جنسیت مذکر است (برای مونث a به کار می‌برند). در برخی از فونت‌ها واقعا آشکار است که آن یک نماد درجه نیست زیرا O دارای یک خط زیرین است اما زیاد معمول نیست. با تایپ ⌥۰ در مک بوک می‌توانید درجه را تایپ کنید.

در واقع، میانبر نماد درجه تا حدودی منطقی است. برای درج یک بولت (یعنی، ) در مک بوک خود ⌥۸ و برای نماد درجه، ⌥⇧۸ را تایپ کنید.

خط فاصله و خط تیره (Hyphens and Dashes)

dashes

در حال حاضر، این یک امر مشکل‌ساز است، و بستگی زیادی به سبک دارد. خط فاصله به طور خاص و تنها باید در کلماتی مانند super-annoying و یا برای تقسیم کلمات در سراسر خطوط در چینش استفاده شود و شما نباید از آن برای یک نماد منفی ( – ) استفاده کنید. در حالی که خط فاصله در جمله بالا قطعا اشتباه و یا صحیح نیست.

در انگلستان قرارداد آن است که از خط فاصله اینگونه به صورت کوتاه، مانند -، و در آمریکا به صورت بلندتر، مانند _، استفاده شود.

توجه داشته باشید که در مثال اول، فضاهایی در هر دو طرف خط تیره وجود دارد، اما در دوم اینگونه نیست. در واقع، به لطف ماهیت فراکتالی جزئیات، شما می‌توانید بگویید که این امر هنوز هم اشتباه است چرا که اگر کاملا حق با شما باشد، باز فضاهایی در اطراف خط تیره و یا فضاهای احتمالا نازک که از لحاظ فنی ضخیم‌تر است وجود دارد.

شما می‌توانید خط تیره کوتاه و بلند را به ترتیب در مک بوک خود با تایپ ⌥- و ⌥⇧- درج کنید.

توجه: هنگامی‌که شما با ترکیبات اسنادی سروکار دارید، بهتر است از نماد خط تیره کوتاه استفاده کنید.

ستاره و نشان ستاره (Asterisks and stars)

fontaidvi_collection

ستاره، در حالی که از لحاظ فنی یک ستاره است با این حال نباید به عنوان یک ستاره در مورد رتبه‌بندی استفاده شود؛ و هدف اصلی آن هدایت شما به یک نکته جای دیگری روی صفحه است.

خوشبختانه، انواع و اقسام نمادهای ستاره توسط سیستم‌ها پشتیبانی می‌شود. شما می‌توانید به یک پست امتیاز ★☆☆☆☆ و یا ★★★★★ دهید. شما می‌توانید این علامت را به راحتی با جستجو «ستاره» در کارکترهای پاپ آپ تایپ کنید و برای تایپ آسان‌تر، می‌توانید طیف وسیعی از آنها را با کلید‌های میانبر در صفحه متن از بخش تنظیمات کیبرد وارد سیستم کنید. بنابراین، می‌توانید تایپ کنید (در مک): سه پاسخ صحیح: ★★★☆☆

همچنین، شما می‌توانید از این کلید‌های میانبر در آیفون و آیپد خود با همگام‌سازی آن در آی‌کلود، استفاده کنید.

سه نقطه (Ellipses)

Screen-Shot-2013-10-27-at-11.00.16-PM

اشتباهی در جمله‌ها وجود دارد که ممکن است حدس زده باشید و آن این است که برخی جمله‌ها با سه نقطه متوالی کامل به پایان می‌رسد و نه با نماد سه نقطه.

صحیح: . . .

اشتباه: …

برای تایپ سه نقطه، می‌توانید ⌥; – را تایپ کنید. البته هرکسی ممکن است از شما بعنوان یک تازه کار ایراد بگیرد، چون فکر می‌کنید که نماد سه نقطه به طور پیش فرض در فونت انتخاب شده شما قرار دارد.

آیا این نکات مهم هستند؟

ما می‌دانیم که مرتکب شدن به هر یک از این «اشتباهات»، احتمالا سبب نمی‌شود که اختلالی در متن خود احساس کنید. ولی دستور زبان خوب و واضح همیشه برتری دارد و حتی با پذیرش گسترده‌ای از یونیکدها، اغلب دلایل خوبی برای چشم پوشی از این سنت قدیمی‌ وجود دارد و صادقانه این امر شاید فقط تلف کردن وقت باشد. اما شاید، فقط شاید، حالا که شما از برخی از این قراردادها آگاه هستید، بتوانید به تاریخ غنی و زیبای تایپوگرافی در بخشی از متن خودتان کمک کنید.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]