گرافیک هنرهای تجسمی

۴ نکته که درباره لوگوی المپیک ریو ۲۰۱۶ نمی‌دانید

در این مطلب چهار نکته درباره لوگوی المپیک ریو ۲۰۱۶ بیان می‌کنیم که حتی طراح لوگوی بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ نیز به برخی از آنها توجه نکرده بود.

شما چگونه لوگویی برای پیچیده‌ترین هویت در دنیا طراحی می‌کنید؟ بازی‌های المپیک چرخه عجیبی برای هر شرکت طراحی است. پروژه‌ای در میان است که بیش از صدها استودیوی طراحی را به رقابت وادار می‌کند و از طرفی زمانی که شما برنده جایزه می‌شوید، نوبت به راضی کردن لیست بلند بالایی از سازمان‌ها، اهداف رقابتی و مخاطبان در سراسر دنیا می‌رسد.

در سپتامبر سال ۲۰۰۹، شرکت برزیلی Tatil در میان ۱۳۹ استودیوی طراحی و آژانس تبلیغاتی موفق شد کار طراحی لوگوی المپیک ۲۰۱۶ ریو را عهده‌دار شود. فردریکو گلی (Federico Gelli)، بنیان‌گذار تتیل، در Design Indaba درباره چالش‌های خلق این لوگو می‌گوید: «این لوگو باید در عین حال که فرهنگ بومی را انعکاس می‌دهد در تمام دنیا نیز قابل درک باشد.»

شرکت تتیل تمام کارکنان خود از جمله بخش آی تی و مسئول پذیرش را در فرآند طراحی به کار گرفت. این تیم پیش از رسیدن به نتیجه نهایی بیش از پنجاه لوگو طراحی کردند.

در شب سال نو، نشان المپیک ریو ۲۰۱۶ به جهانیان ارائه شد. این لوگو مردم ریو را دست در دست نشان می‌داد که شادمانی می‌کنند و رنگ‌های آن نمادی از محیط اطراف شهر ریو بود. زرد نشان خورشید، آبی نمادی از دریا و سبز نشان‌دهنده جنگل‌ها هستند.

با وجود این زمانی که این لوگو رونمایی شد مفاهیم دیگری از آن برداشت شد. گلی می‌گوید: «بسیار جالب بود که مردم چیزهایی را در لوگو می‌دیدند که قرار گرفتن آنها در طراحی عمدی و آگاهانه نبود.»

در اینجا به چهار جلوه طراحی که ممکن است در لوگوی المپیک به آنها دقت نکرده باشید را بیان می‌کنیم. برخی از این مشخصات آگاهانه و برخی ناآگاهانه در طراحی منظور شده‌اند.

شکل‌ها نقشه‌ای از منظره ریو هستند

rio1

بیشتر دنیا می‌دانند که این لوگو شکلی از کوه‌های شوگرلوف را در خود دارد. اما چیزی که تا به امروز کسی به آن توجه نکرده است این است که تمام انحناها و فضاها نمادی از مناطق مهم ریو از کوه‌های اطراف تا جزایر هستند. اگر از سمت دریا لوگو را بسط دهید می‌توانید تمام طبیعت اطراف را پوشش دهید.

گلی در این باره می‌گوید: «ما می‌خواستیم به یک شهر افسانه‌ای یک لوگوی کامل بدهیم. ما تمامی قوس‌ها را با دقت انتخاب کردیم و کسی این موضوع را نمی‌داند. تاکنون تنها از شوگرلوف صحبت شده است آنها به این دلیل که شکل اصلی مربوط به این کوه است. ما تلاش کردیم شکل تمام کوه‌هایی که داریم در لوگو بیاوریم زیرا برای ما بسیار مهم بود که مردم ریو حس کنند در لوگو حضور دارند.»

لوگوی المپیک می‌گوید «ریو»

rio2

از زوایای خاصی، مردم رقصنده در لوگو، شکل حروف به نظر می‌رسند. گلی می گوید: «بسیاری از مردم کلمه ریو را در لوگو دیدند. شهردار ریو به ما گفت این بسیار عالی است که کلمه ریو را در لوگو قرار داده‌اید.» گلی می‌خندد و ادامه می‌دهد: «این چیزی بود که ما هرگز تصور نمی‌کردیم. ما ناآگاهانه این مفهوم را در لوگو قرار داده بودیم. پیش از طراحی عناصر لوگو برای یافتن بهترین رنگ، بافت و شکل، سعی کردیم یک روح بیافرینیم. در این فرآیند وقتی شما در تلاش هستید تا یک پرسپکتیو خاص خلق کنید در واقع دانه‌هایی برای رشد و نمو می‌کارید. تحقق اهداف تنها نتیجه‌ای از تمام فرآیند است.»

قلب انتزاعی

rio3

لوگوی پارالمپیک ترکیبی از دو سمبل است: قلب و نماد بی‌نهایت. گلی می‌گوید: «این قلب زیاد واضح نیست. اما برای ما مهم بود که سمبل‌هایی را بیابیم که در تمام فرهنگ ها مفهوم مثبتی را انتقال دهند. ما از طراحی سه‌بعدی استفاده کردیم تا یک تجربه قابل لمس خلق کنیم. افراد نابینای زیادی وجود دارند و ما می‌خواستیم برای آنها یک تجربه جدید ایجاد کنیم.»

سه نیروی جدید

rio4

درباره یکی دیگر از جلوه‌هایی که تیم طراحی ناخودآگاه در لوگو قرار داده است، گلی می‌گوید: «یک روز مردی به من گفت سه نیرویی که در کنار هم می‌توانند یک شهر و یک کشور را تغییر دهند، مردم، سیاستمداران و همکاری هستند.

من فکر می‌کنم این اتفاق به روش خاصی در طراحی رخ داده است. امروز شما می‌توانید این تغییر را در شهر ریو مشاهده کنید. شهر پر از مردمی است که در کنار هم برای پیشرفت تلاش می‌کنند.»

***

درباره المپیک ریو ۲۰۱۶ در سایت هزارویک بوم بیشتر بخوانید:

 

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]