بنا و نما معماری

چگونه طرح و مفهوم یک بنا را در ذهن مخاطب ماندگار کنیم؟

آیا تا به حال شده که به دلایلی که به واسطهٔ آن بنایی خاص را به خاطر می‌آورید، فکر کنید؟ در این مواقع، بناهای مشهور معمولا بخاطر تصویر خاصی که در ذهن شما ساخته‌اند، دوباره به یاد شما و سایر افراد می‌آیند. اما چه عواملی هستند که می‌توانند این تجربه را در افراد ایجاد کنند و طرح و مفهوم یک بنا را در ذهن مخاطب ثبت کنند؟

اینکه چگونه می‌توان قدرت الهام‌بخشی این بناها را کشف کرد سوالی‌ست که به عنوان یک معمار و طراح باید از خود بپرسید و دلایل اصلی را کشف کنید؛ ‘چگونه می‌توانم حس خاصی با در قالب طراحی‌ام و نتیجهٔ نهایی در افراد ایجاد کنم؟’ ‘آیا نتیجه، تاثیری الهام‌بخش یا خوشحال‌کننده به بازدیدکنندگان یا ساکنان می‌دهد؟ آیا احساس امنیت به آنها منتقل می‌شود؟’

مفهوم یک بنا

با کمک مهندسی معکوس می‌توان مولفه‌های اصلی‌ای که می‌توانند در خاطر ساکنان یا بازدیدکنندگان یک بنا باقی بمانند بهتر شناسایی کرد. شناسایی بهتر اینکه معماری بنا چگونه می‌تواند مجموعهٔ بهتری از مولفه‌های تاثیرگذار بر افراد را در خود جا دهد، از نیازهای پیش‌فرض برای رفتارشناسی بهتر و نتیجه موثرتر است.

معماری با دیگر حوزه‌های طراحی ارتباط تنگاتنگ دارد. دسترسی به شبکه‌های اجتماعی روی موبایل‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با گجت‌های پوشیدنی، نمونه‌هایی هستند که می‌توانند به عنوان ابزارهایی که نیازهای کاربرانشان را رفع می‌کنند، نقطه الهام باشند.

به همین نسبت، معماری هم می‌تواند در ایجاد تجربه‌ای مشابه که نیازها و اهداف ساکنان را رفع کند، موثر باشد. با افزایش ایجاد این احساس رفع نیاز، امکان ثبت تاثیرات مرتبط با بنا در ذهن ساکنان و بازدیدکنندگان نیز بیشتر می‌شود.

امکانات، قابلیت‌ها و حتی جلوه‌های بصری یک بنا می‌توانند تاثیری خاطره‌انگیز و ماندگار در ذهن مخاطب ثبت کنند. داستانی که می‌توان از تجربه حضور در یک بنا در ذهن مخاطب باقی گذاشت، چیزی‌ست که به عنوان یک معمار باید به آن اندیشیده و در اجرای آن کوشا باشید.

با این تفکر، طراحی شما می‌تواند احساسات و بازخوردهای موثری را در ذهن افراد باقی گذارد. احساسات و بازخوردهایی شخصی، گروهی یا حتی فرهنگی که خوشایند باشند.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]