گرافیک گرافیک رابط کاربری هنرهای تجسمی

رابط کاربری (UI) چیست؟

در دنیای تکنولوژی، هر آنچه در یک دستگاه هوشمند به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند با انسان ایجاد تعامل کند، «رابط کاربری» نامیده می‌شود. رابط کاربری، کاراکترهای تصویرسازی شده، پیام‌های راهنما و چگونگی دعوت یک وب‌سایت یا اپلیکیشن از کاربرانش برای تعامل و پاسخ آنها به این دعوت است.

در کامپیوترهای اولیه رابط کاربری تنها محدود به تعداد دکمه روی صفحه فرمان متصدی و فرم‌های گزارش پانچ شده‌‌ خروجی دستگاه بود. با گذشت سال‌ها، کاربر به توانایی تعامل با یک کامپیوتر آنلاین دست یافت و رابط کاربری (UI) به یک صفحه نمایش خالی با یک خط برای نوشتن دستور، یک صفحه کلید و مجموعه‌ای از دستورها و پاسخ‌های کامپیوتر به آنها تغییر یافت. در نهایت رابط کاربری گرافیکی (GUI) عموما توسط مرکز تحقیقاتی Xerox’s Palo Alto خلق، توسط کمپانی اپل پذیرفته و تکمیل و بالاخره توسط مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز به صورت موثری استانداردسازی شد.

رابط کاربری (UI)

رابط کاربری، به طور کلی مجموعه‌ای از معماری اطلاعات، طراحی تعاملی و طراحی بصری است. طراحی رابط کاربری، دانش طراحی وبسایت‌ها، کامپیوترها، اپلیکیشن‌ها، ماشین‌ها، دستگاه‌های ارتباطی هوشمند و اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری با تمرکز بر تعامل و تجربه کاربری است.

هدف طراحی رابط کاربری ساده و موثرسازی تعامل‌ها در حد امکان است. به دلیل اهمیت بالای کاربر و نیازهای او در این طراحی، طراحی رابط کاربری را طراحی «کاربر محور» نیز می‌نامند.

در یک همه‌پرسی که از طراحان رابط کاربری غیر ایرانی توسط وب‌سایت صورت گرفته بود، طراحان این تعاریف را ارائه داده‌اند:

«طراحی رابط کاربری، زیباسازی پیکسل به پیکسل یک طرح است که جزیی از ساختار تجربه کاربری به شمار می‌رود. طراحی رابط کاربری کم اهمیت‌تر از هیچ بخشی از فرایند طراحی نیست و بخش عظیمی از چیزی‌ است باعث شکل‌گیری یک تجربه کاربری فوق‌العاده می‌شود. ابتکار در طراحی رابط کاربری، همه چیز نیست. یک رابط کاربری (UI) زیبا ممکن است باعث ایجاد تجربه‌ای خوشایند شود، اما یک رابط کاربری خوب در کنار یک تجربه کاربری ضعیف، طرح ضعیفی محسوب می‌شود.»

1001boom-123123

طراحی رابط کاربری فرایند ساخت یک زبان بصری و سلسله مراتب‌هایی اسن که به کاربر اجازه استفاده و تعامل با یک اپلیکیشن را می‌دهد.

طراحی رابط کاربری ساخت رابطی قابل استفاده برای دستگاه‌های انسان‌ها است و شامل کاربر و اعمال طبقه‌بندی شده، نیازها و اهدافش؛ راحتی و سهولت در استفاده، وضوح و زیبایی اجرا؛ انعطاف‌پذیری و انطباق‌پذیری در دستگاه‌های مختلف می‌شود و در نهایت، طراحی رابط کاربری روندی است که شیوه کار ماشین‌ها را به شیوه تفکر انسان‌ها ترجمه می‌‌کند.

بر پایه طراحی رابط کاربری، نقشی به عنوان طراح تعاملی نیز تعریف می‌شود. گری بودهو (Gary Bodhoo) این کلمه را ضد و نقیض می‌خواند چراکه توهمی از درک و کنترل ایجاد می‌کند. در عین هم‌پوشانی، میان طراحی رابط کاربری، استراتژی محتوا، معماری اطلاعات، تجربه کاربری تفاوت‌های ساختاری نیز وجود دارد. بودهو، واژه «قصه‌گو» (Story teller) را برای این نقش پیشنهاد می‌دهد.

رابط کاربر می‌تواند به طور کامل تجربه کاربری را در بر گیرد، که ممکن است زیبایی ظاهری دستگاه، زمان پاسخ‌گویی و محتوایی که در چهارچوب رابط کاربری به کاربر ارائه می‌شود را شامل شود.

رابط کاربر ضعیف یکی از دلایل غیر قابل استفاده شدن صفحات وب ( و اپلیکیشن) است. بنابراین، هدف طراحی ابزاری است که خوشایند بوده و در عین حال مناسب با انتظار کاربران باشد و به آسانی بتوانند با آن کار کنند. کیفیت رابط کاربری هر وب‌گاه یا اپلیکیشن، کیفیت تعامل کاربران با آن را مشخص می‌سازد.

طراحی رابط کاربری اولین عنصر موثر برای شکل گیری ارتباط میان کاربر و فضای وب‌گاه یا اپلیکیشن است. اولین بخشی که ذهن مخاطب را با خود درگیر می‌کند. عاملی که موجب تداوم حضور در فضای یک وب‌گاه یا اپلیکیشن یا برعکس منجر به گریز از آن فضا می‌شود. 

طراحی رابط کاربری، به عنوان یکی از شاخصه‌های هنر کاربردی، اساسا با زیباشناسی، روان‌شناسی، نظام نشانه‌ها و فن‌آوری در ارتباط است. توجه به هریک از موراد بیان شده در طراحی رابط کاربری، نقش موثری را در بهبود برقراری ارتباط با کاربران خواهد داشت.

27

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]